2007-08 WESLEYAN UNIVERSITY MEN’S CREW ROSTER

HEAD COACH: Phil Carney (21st year)
ASSISTANT COACHES:
Chris Cody, Norm Graf, Wendy Sheil

Name Class Hometown/Secondary School
Norman Azoulay Sr. Old Lyme, Conn. / Old Lyme HS
Peter Belmonte Fr. Briarcliff Manor, N.Y. / Briarcliff Manor HS
George Bennum Jr. Stowe, Vt. / Groton School
Eric Boon So. Jenkintown, Pa. / Abington HS
Ryan Brill So. San Francisco, Calif. / Urban School of San Francisco
Jeremy Brown*# Sr. Niskayuna, N.Y. / Niskayuna HS
Doug Cody* Jr. Trumbull, Conn. / Trumbull HS
Parker Cook So. New York, N.Y. / Pomfret School
Noel Flores So. Bronx, N.Y. / All Hallows HS
Gael Hagan* Jr. Centennial, Colo. / Kent Denver School
Andy Heckel Fr. Belle Mead, N.J. / Montgomery HS
Ross Heinemann Jr. Sterling, Mass. / St. John's HS
John Jarvis So. Kennebunkport, Maine / Kennebunk HS
Gilder Keeler Fr. Seattle, Wash. / Seattle Academy of Arts and Sciences
Logan Ludwig Jr. Trumbull, Conn. / Trumbull HS
Ivan Maulana Fr. Singapore / Unknown
Matt McLarney Sr. Lowell, Mass. / Lowell HS
Jennifer Moyer Fr. Princeton, N.J. / Lawrenceville School
Adam Nikolich Jr. Lynnfield, Mass. / Phillips Exeter Academy (N.H.)
Rosemary Ostfeld So. East Lyme, Conn. / East Lyme HS
Max Perel-Slater Fr. Berkeley, Calif. / Berkeley HS
Leslie Prado Sr. Glastonbury, Conn. / Glastonbury HS
Ben Roberts* Jr. Chappaqua, N.Y. / St. Albans School (D.C.)
Steve Schwarz So. Maplewood, N.J. / Columbia HS
Derek Silverman Jr. Bradenton, Fla. / St. Stephen's Episcopal School
Tom Sisson Jr. Granville, Ohio / Granville HS
Elliott Skopin Fr. Cincinnati, Ohio / Sycamore HS
Eric Spierer So. Bedford, N.H. / The Derryfield School
Daniel St. Hilaire So. San Antonio, Texas / Sandra Day O'Connor HS
Brian Studwell* Jr. Pittsford, N.Y. / Pittsford Sutherland HS
Sam Tomich So. Manhattan, Kan. / Manhattan HS
Tom Volgenau*# Sr. Glastonbury, Conn. / Glastonbury HS
Charlie Weiss Jr. Syosset, N.Y. / Cold Spring Harbor HS
Terrence Word Fr. Albuquerque, N.M. / Sandia Preparatory School

*2006-07 Letterwinner (6)
#Co-Captain