Licensed to Wesleyan University          Hy-Tek's Meet Manager 1/21/06 03:42 PM
                Conn, Colby Sawyer, Clark @ Wesleyan - 1/21/06                 
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wesleyan University  'A'                               NT    1:52.99  
     1) Bethlahmy, Caitlin FR           2) Shapiro, Amanda SO             
     3) Krems, Kate SO                  4) Goldman, Lauren SO             
       30.47    30.59    26.86    25.07                                    
  2 Connecticut College  'B'                               NT    1:54.19  
     1) Watson, Mallory 08              2) Brochu, Katelyn 08             
     3) Miga, Jess 09                   4) Franczyk, Kata 07              
       29.57    32.34    27.26    25.02                                    
  3 Colby-Sawyer College  'A'                              NT    1:57.70  
     1) Milton, Breien                  2) Linville, Signe                
     3) Hawkins, Cailee                 4) Bordeau, Kara                  
       28.37    33.73    28.59    27.01                                    
  4 Connecticut College  'A'                               NT    1:59.31  
     1) Crosby, Leia 09                 2) Derr, Kate 06                  
     3) LeBlon, Chrissy 08              4) Avgerinos, Kathy 06            
       31.23    32.97    28.05    27.06                                    
  5 Clark University  'A'                             2:01.21    2:04.45  
     1) Cullen, Jessica FR              2) Wilkins, Dominique SO          
     3) Lagasse, Kayleigh FR            4) Stone, Lindsey FR              
       31.63    34.94    30.24    27.64                                    
  6 Clark University  'D'                             2:17.00    2:10.43  
     1) Danchise-Curtis, Korin FR       2) Whalen, Marjorie SO            
     3) Crowley, Abby JR                4) Choate, Kimee FR               
       34.10    37.98    30.23    28.12                                    
  7 Colby-Sawyer College  'B'                              NT    2:16.33  
     1) O'Leary, Heather                2) Killins, Genny                 
     3) Ross, Meg                       4) Gross, Liz                     
       36.27    38.19    33.06    28.81                                    
  8 Clark University  'B'                             2:09.13   x2:17.07  
     1) Edwards, Kim FR                 2) Lied, Kate JR                  
     3) Stephenson, Sara SR             4) Crawford, Cassie SO            
       33.96    38.38    34.97    29.76                                    
  9 Clark University  'C'                             2:13.00   x2:20.09  
     1) Kamm, Mackenzie JR              2) Bochicchio, Kara SO            
     3) Moise, Jessica SO               4) Friedlander, Alicia FR         
       35.69    37.46    33.97    32.97                                    
 -- Colby-Sawyer College  'C'                              NT   X2:35.95  
     1) Thomas, Aubrey                  2) Kincaid, Krysta                
     3) Migliaccio, Katie               4) Berkenbush, Betsy              
       49.64    37.07    36.98    32.26                                    
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wesleyan University  'A'                               NT    1:39.95  
     1) Hasty, Will SO                  2) Devine, Dan SR                 
     3) Tanz, Josh SR                   4) Pepi, Mike SO                  
       26.15    27.48    24.08    22.24                                    
  2 Connecticut College  'A'                               NT    1:43.46  
     1) Smith, Jamey 09                 2) McVeety, Brian 08              
     3) Landry, Zach 06                 4) Bartro, Kyle 08                
       26.86    29.57    24.45    22.58                                    
  3 Wesleyan University  'B'                               NT    1:44.68  
     1) Becker, Chris FR                2) Altneu, Eric JR                
     3) Collins, Allan SO               4) Zebrowski, Alec SR             
       28.01    28.81    25.00    22.86                                    
  4 Colby-Sawyer College  'A'                              NT    1:46.09  
     1) Herman, Sam                     2) Lyons, Billy                   
     3) McCarthy, Will                  4) Grinnell, Sam                  
       27.84    29.87    24.53    23.85                                    
  5 Clark University  'A'                             1:45.57    1:46.62  
     1) Chartier, Josh FR               2) Smith, Mike FR                 
     3) Jackson, Drew FR                4) Critchlow, Dave SO             
       27.60    30.53    25.51    22.98                                    
  6 Clark University  'B'                             1:55.50    1:56.12  
     1) Asher, Shyamal FR               2) Penney, Jonathan FR            
     3) Viotti, Mike SR                 4) Williams, Kevin FR             
       30.01    32.67    28.89    24.55                                    
  7 Clark University  'C'                             1:58.00   x1:57.28  
     1) Auger, Chris FR                 2) Blanchard, Sam FR              
     3) O'Keefe, Tim FR                 4) Bausell, Jesse SR              
       29.70    34.04    28.03    25.51                                    
  8 Colby-Sawyer College  'B'                              NT    2:03.79  
     1) Blaszka, Jeff                   2) O'Neil, Brian                  
     3) Messier, Jamie                  4) Laurence, Nick                 
       31.17    33.24    29.13    30.25                                    
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilson, Ali               07 Conn                      NT   11:03.13  
      30.21   32.67   33.20   33.47   33.55   33.42   33.37   32.79
      33.48   33.31   33.41   33.71   33.60   33.77   33.50   33.40
      33.61   33.28   33.06   32.32                                
  2 Lasby, Stephanie          SR Wes                       NT   11:24.83  
      31.60   33.72   34.27   34.57   34.56   33.88   34.01   34.49
      34.44   34.52   34.11   34.27   34.56   34.55   34.39   35.03
      35.03   35.38   34.75   32.70                                
  3 Linville, Signe              Csc                       NT   11:36.41  
      30.71   34.18   34.38   34.98   34.78   34.52   35.11   35.37
      35.32   36.02   35.86   35.50   35.69   35.14   35.55   35.15
      35.41   34.94   34.93   32.87                                
  4 Un, Ashley                FR Wes                       NT   11:38.61  
      31.02   34.20   35.21   35.46   35.16   35.04   35.13   35.13
      35.33   35.18   35.16   35.09   35.43   35.42   35.46   35.22
      35.06   35.46   35.16   34.29                                
  5 Almony, Puni              07 Conn                      NT   11:40.48  
      32.05   34.65   34.70   34.89   35.06   35.16   35.29   35.35
      35.31   35.38   35.14   35.38   35.61   35.38   35.18   35.40
      35.19   35.81   35.44   34.11                                
  6 Clements, Jessie          JR Clark               12:57.58   12:43.72  
      34.37   37.47   38.32   38.58   38.76   39.01   39.47   39.06
      38.81   38.78   37.75   39.15   38.87   38.58   38.39   38.52
      38.41   37.99   37.63   35.80                                
  7 Danchise-Curtis, Korin    FR Clark               12:27.37   12:43.96  
  8 Buonanno, Jillian            Csc                       NT   12:53.46  
      33.05   37.03   38.06   39.36   39.11   39.10   38.98   39.40
      39.28   39.92   39.75   39.71   39.58   39.29   39.71   39.30
      39.34   39.13   38.22   36.14                                
 -- Meyer, Samantha           SO Clark               12:35.23  X12:48.46  
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Rob             SR Wes                       NT    9:58.34  
      26.97   28.79   29.36   29.64   29.89   29.82   30.20   30.25
      30.24   30.48   30.43   30.36   30.41   30.25   30.24   30.31
      30.37   30.33   30.29   29.71                                
  2 Wood, Alex                08 Conn                      NT   10:00.32  
      27.85   30.26   30.48   30.55   30.16   30.45   30.22   30.20
      30.20   30.14   29.82   30.50   30.06   29.50   30.50   30.32
      30.50   30.48   29.46   28.67                                
  3 Lovett, Tom               SO Wes                       NT   10:11.81  
      27.52   29.96   30.44   30.63   30.40   30.50   30.57   30.67
      30.66   30.76   30.98   30.81   31.05   31.15   30.94   30.85
      31.16   31.06   31.36   30.34                                
  4 Garner, Sam               07 Conn                      NT   10:20.85  
      28.65   30.74   31.21   31.57   31.55   31.54   31.73   31.64
      31.26   31.16   31.26   31.23   31.23   31.19   31.36   31.34
      31.07   31.04   30.73   29.35                                
  5 DeGray, John                 Csc                       NT   11:12.79  
      29.38   32.15   33.03   33.22   33.73   33.78   33.41   33.72
      34.25   33.62   34.07   34.22   34.28   34.75   33.95   34.43
      34.60   34.74   34.55   32.91                                
  6 Bausell, Jesse            SR Clark               10:54.08   11:24.53  
      30.67   33.11   34.01   34.06   34.26   34.46   34.42   34.35
      34.64   34.75   34.74   34.56   34.45   34.48   34.65   34.77
      34.77   34.94   34.39   34.05                                
  7 Williams, Kevin           FR Clark                     NT   12:36.22  
      30.70   34.60   35.52   36.56   37.25   37.61   38.04   38.95
      38.65   38.77   39.29   40.07   39.35   40.43   40.29   40.15
      39.40   37.69   38.59   34.31                                
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilson, Ali               07 Conn                      NT    1:59.89  
      28.39   29.89   30.53   31.08                                
  2 Krems, Kate               SO Wes                       NT    2:01.90  
      28.31   30.31   31.00   32.28                                
  3 Franco, Liz               FR Wes                       NT    2:02.00  
      28.65   30.91   31.04   31.40                                
  4 Jones, Eliza              JR Wes                       NT    2:04.24  
      29.66   31.50   31.91   31.17                                
  5 Lingo, Liz                07 Conn                      NT    2:05.08  
      29.18   31.95   32.29   31.66                                
  6 MacDonald, Erica          09 Conn                      NT    2:05.61  
      28.32   30.68   32.59   34.02                                
  7 Day, Carolyn                 Csc                       NT    2:08.32  
      29.45   32.20   33.33   33.34                                
  8 Gross, Liz                   Csc                       NT    2:11.58  
      30.10   33.21   34.32   33.95                                
  9 Hanson, Caitlin           SO Clark                2:11.94    2:11.86  
      30.62   33.24   33.97   34.03                                
 10 Avgerinos, Kathy          06 Conn                      NT   x2:13.01  
      30.19   34.50   35.00   33.32                                
 11 Bordeau, Kara                Csc                       NT    2:13.47  
      31.28   34.11   34.72   33.36                                
 12 Choate, Kimee             FR Clark                2:16.54    2:15.35  
      30.91   33.91   35.02   35.51                                
 13 Kamm, Mackenzie           JR Clark                2:14.25    2:16.99  
      31.77   34.44   35.35   35.43                                
 14 Buonanno, Jillian            Csc                       NT   x2:20.07  
      31.51   35.60   37.11   35.85                                
 15 Whalen, Marjorie          SO Clark                2:28.80   x2:24.18  
      34.17   38.00   38.03   33.98                                
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Byers, Ben                JR Wes                       NT    1:47.09  
      25.35   27.51   27.39   26.84                                
  2 Garner, Sam               07 Conn                      NT    1:50.58  
      26.33   28.47   28.58   27.20                                
  3 Blaszka, Jeff                Csc                       NT    1:53.54  
  4 McCue, Will               SR Wes                       NT    1:53.90  
      25.64   28.74   29.81   29.71                                
  5 Zebrowski, Alec           SR Wes                       NT    1:54.23  
      26.33   29.32   28.97   29.61                                
  6 Gundry, Alex              08 Conn                      NT    1:54.87  
      26.36   28.73   29.99   29.79                                
  7 Critchlow, Dave           SO Clark                1:56.74    1:54.96  
      26.41   29.24   30.09   29.22                                
  8 Rode, John                09 Conn                      NT    1:56.82  
      27.18   29.66   30.07   29.91                                
  9 O'Keefe, Tim              FR Clark                1:59.90    1:59.12  
      27.70   30.03   30.97   30.42                                
 10 Underwood, Erik           FR Wes                       NT   x2:01.09  
      27.41   30.47   31.64   31.57                                
 11 Auger, Chris              FR Clark                2:05.34    2:05.62  
      27.32   31.83   33.96   32.51                                
 12 Ranta, Brian              09 Conn                      NT   x2:11.08  
      27.90   32.21   34.88   36.09                                
 
Event 7  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Milton, Breien               Csc                       NT    1:01.72  
      29.99   31.73                                                
  2 Watson, Mallory           08 Conn                      NT    1:02.79  
      30.68   32.11                                                
  3 Bethlahmy, Caitlin        FR Wes                       NT    1:02.97  
      31.00   31.97                                                
  4 Cullen, Jessica           FR Clark                1:04.63    1:06.27  
      32.41   33.86                                                
  5 Crosby, Leia              09 Conn                      NT    1:06.54  
      32.90   33.64                                                
  6 Lindberg, Catherine       09 Conn                      NT    1:07.06  
      32.15   34.91                                                
  7 Zukowski, Lexie           06 Conn                      NT   x1:07.95  
      32.20   35.75                                                
  8 Gillig, Sarah             FR Wes                       NT    1:09.56  
      34.01   35.55                                                
  9 Stone, Lindsey            FR Clark                1:10.12    1:10.22  
      33.98   36.24                                                
 10 Cox, Jen                     Csc                       NT    1:10.54  
      34.41   36.13                                                
 11 Killins, Genny               Csc                       NT    1:11.32  
      34.41   36.91                                                
 12 Kuzon, Aniela             SO Wes                       NT    1:11.68  
      34.15   37.53                                                
 13 Meyer, Samantha           SO Clark                1:19.11    1:17.41  
      38.33   39.08                                                
 14 Friedlander, Alicia       FR Clark                     NT   x1:28.73  
      43.33   45.40                                                
 15 Berkenbush, Betsy            Csc                       NT   x1:29.71  
      43.29   46.42                                                
 
Event 8  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hasty, Will               SO Wes                       NT      55.71  
      27.20   28.51                                                
  2 Jackson, Drew             FR Clark                  57.19      57.58  
      27.52   30.06                                                
  3 Smith, Jamey              09 Conn                      NT      57.90  
      28.24   29.66                                                
  4 Chartier, Josh            FR Clark                  58.76      58.90  
      28.88   30.02                                                
  5 Becker, Chris             FR Wes                       NT      59.74  
      28.83   30.91                                                
  6 Herman, Sam                  Csc                       NT    1:00.56  
      29.17   31.39                                                
  7 Landry, Zach              06 Conn                      NT    1:00.65  
      30.10   30.55                                                
  8 McVeety, Brian            08 Conn                      NT    1:01.38  
      29.60   31.78                                                
  9 Walker, Andrew            FR Wes                       NT    1:02.52  
      30.16   32.36                                                
 10 Huyler, Chris                Csc                       NT    1:03.60  
      30.40   33.20                                                
 11 Asher, Shyamal            FR Clark                1:04.95    1:06.67  
      32.21   34.46                                                
 
Event 9  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shapiro, Amanda           SO Wes                       NT    1:07.31  
      31.88   35.43                                                
  2 Brochu, Katelyn           08 Conn                      NT    1:10.98  
      33.00   37.98                                                
  3 Derr, Kate                06 Conn                      NT    1:13.32  
      34.23   39.09                                                
  4 Superson, Jen             08 Conn                      NT    1:13.59  
      35.25   38.34                                                
  5 Gordon, Amanda            JR Wes                       NT    1:14.54  
      34.69   39.85                                                
  6 Wilkins, Dominique        SO Clark                1:13.77    1:16.48  
      36.42   40.06                                                
  7 Hawkins, Cailee              Csc                       NT    1:17.40  
      37.13   40.27                                                
  8 Kamal, Jessie                Csc                       NT    1:21.14  
      38.22   42.92                                                
  9 Lied, Kate                JR Clark                1:19.34    1:21.96  
      38.28   43.68                                                
 10 Edwards, Kim              FR Clark                1:21.53    1:22.56  
      39.21   43.35                                                
 11 Bochicchio, Kara          SO Clark                1:22.22   x1:23.43  
      38.50   44.93                                                
 12 Dulmage, Kyra                Csc                       NT    1:26.07  
      40.88   45.19                                                
 13 Kincaid, Krysta              Csc                       NT   x1:29.79  
      42.27   47.52                                                
 
Event 10  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Devine, Dan               SR Wes                       NT    1:02.43  
      28.84   33.59                                                
  2 Barnes, Ian               09 Conn                      NT    1:03.06  
      29.61   33.45                                                
  3 Stein, Jeff               SO Wes                       NT    1:04.63  
      29.97   34.66                                                
  4 McVeety, Brian            08 Conn                      NT    1:06.30  
      30.43   35.87                                                
  5 Altneu, Eric              JR Wes                       NT    1:09.52  
      32.07   37.45                                                
  6 Smith, Mike               FR Clark                1:07.76    1:10.40  
      32.54   37.86                                                
  7 Lyons, Billy                 Csc                       NT    1:11.77  
      33.04   38.73                                                
  8 Penney, Jonathan          FR Clark                1:08.41    1:12.14  
      33.30   38.84                                                
  9 O'Neil, Brian                Csc                       NT    1:15.71  
      35.13   40.58                                                
 10 Blanchard, Sam            FR Clark                1:15.61    1:16.77  
      35.30   41.47                                                
 
Event 11  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miga, Jess                09 Conn                      NT    2:15.13  
      28.62   33.59   35.51   37.41                                
  2 Bollinger, Carly          FR Wes                       NT    2:17.99  
      29.87   34.02   35.98   38.12                                
  3 Lasby, Stephanie          SR Wes                       NT    2:20.93  
      30.91   34.83   37.50   37.69                                
  4 Lingo, Liz                07 Conn                      NT    2:21.73  
      31.29   36.06   36.73   37.65                                
  5 Lagasse, Kayleigh         FR Clark                2:23.71    2:23.51  
      31.25   35.86   37.33   39.07                                
  6 Linville, Signe              Csc                       NT    2:27.00  
      31.21   36.64   39.25   39.90                                
  7 Canals, Giselle           SO Wes                       NT    2:27.47  
      31.12   36.45   38.96   40.94                                
  8 Moise, Jessica            SO Clark                2:41.43    2:43.68  
      34.30   40.62   43.94   44.82                                
  9 O'Leary, Heather             Csc                       NT    2:45.60  
      35.49   42.20   44.01   43.90                                
 10 Clements, Jessie          JR Clark                2:50.56    2:52.93  
      37.96   44.94   45.53   44.50                                
 
Event 12  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tanz, Josh                SR Wes                       NT    1:59.71  
      26.64   30.12   31.11   31.84                                
  2 Bartro, Kyle              08 Conn                      NT    2:03.28  
      27.32   31.51   32.12   32.33                                
  3 Murphy, Seth              FR Wes                       NT    2:06.27  
      27.99   32.10   33.22   32.96                                
  4 McCarthy, Will               Csc                       NT    2:07.30  
      26.11   30.27   33.51   37.41                                
  5 Donne, Matt               JR Wes                       NT    2:13.98  
      26.88   32.11   35.98   39.01                                
  6 Schleusener, Luke         JR Wes                       NT   x2:16.45  
      30.03   34.79   35.20   36.43                                
  7 O'Keefe, Tim              FR Clark                2:15.49    2:18.36  
      29.79   35.22   36.58   36.77                                
  8 Viotti, Mike              SR Clark                2:21.60    2:23.29  
      31.55   36.49   37.50   37.75                                
  9 Bausell, Jesse            SR Clark                2:22.11    2:33.34  
      33.00   38.83   40.09   41.42                                
 
Event 13  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lindberg, Catherine       09 Conn                      NT      25.39  
  2 Goldman, Lauren           SO Wes                       NT      25.62  
  3 Koczo, Agnes              FR Wes                       NT      25.64  
  4 Franczyk, Kata            07 Conn                      NT      25.77  
  5 Milton, Breien               Csc                       NT      26.49  
  6 Jones, Eliza              JR Wes                       NT      26.56  
  7 LeBlon, Chrissy           08 Conn                      NT      26.57  
  8 Stone, Lindsey            FR Clark                  26.51      27.33  
  9 Bordeau, Kara                Csc                       NT      27.57  
 10 Murphy, Rysia             07 Conn                      NT     x27.66  
 11 Kast, Catherine           FR Wes                       NT     x28.15  
 12 Crawford, Cassie          SO Clark                  27.98      28.80  
 13 Hanson, Caitlin           SO Clark                  28.65      29.51  
 14 Crowley, Abby             JR Clark                  30.74     x32.44  
 -- Thomas, Aubrey               Csc                       NT     X34.66  
 
Event 14  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pepi, Mike                SO Wes                       NT      22.31  
  2 Zebrowski, Alec           SR Wes                       NT      23.06  
  3 McCue, Will               SR Wes                       NT      23.70  
  4 Grinnell, Sam                Csc                       NT      23.86  
  5 Walsh, Brian              FR Clark                  24.12      24.28  
  6 Gundry, Alex              08 Conn                      NT      24.29  
  7 Landry, Zach              06 Conn                      NT      24.40  
  8 Auger, Chris              FR Clark                  25.52      25.60  
  9 Messier, Jamie               Csc                       NT      26.52  
 10 O'Neil, Brian                Csc                       NT      27.12  
 11 Laurence, Nick               Csc                       NT     x30.87  
 -- Haley, John               JR Wes                       NT         DQ  
 
Event 15  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pine, Jen                    Csc                       NT     165.06  
  2 Houghton, Jessica         SO Wes                       NT     160.95  
  3 Ross, Meg                    Csc                       NT     150.70  
  4 Baker, Jessica            FR Clark                -163.55     149.75  
  5 Gesner, Lauren            FR Clark                -178.45     148.70  
  6 Ohmart, Hilary            SR Clark                -177.95     143.30  
  7 Cruz, Lauren                 Wes                       NT     110.95  
 
Event 16  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilkinson, Dave           FR Wes                       NT     212.35  
  2 Pezzella, Sal             FR Clark                -220.20     186.25  
  3 Messier, Jamie               Csc                       NT     155.30  
  4 Erickson, Chris              Csc                       NT     135.10  
  5 Carnevale, David          FR Clark                -134.45     126.10  
 -- Laurence, Nick               Csc                       NT         x   
 
Event 17  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shapiro, Amanda           SO Wes                       NT      54.04  
      25.82   28.22                                                
  2 Lindberg, Catherine       09 Conn                      NT      56.09  
      26.55   29.54                                                
  3 Franczyk, Kata            07 Conn                      NT      56.12  
      26.81   29.31                                                
  4 Miga, Jess                09 Conn                      NT      56.32  
      26.36   29.96                                                
  5 Goldman, Lauren           SO Wes                       NT      57.32  
      26.95   30.37                                                
  6 Jones, Eliza              JR Wes                       NT      58.32  
      28.08   30.24                                                
  7 Kuzon, Aniela             SO Wes                       NT     x59.02  
      27.66   31.36                                                
  8 Bordeau, Kara                Csc                       NT      59.98  
      28.94   31.04                                                
  9 Stephenson, Sara          SR Clark                1:02.50    1:00.97  
      29.84   31.13                                                
 10 Kamal, Jessie                Csc                       NT    1:01.80  
      29.96   31.84                                                
 11 Murphy, Rysia             07 Conn                      NT   x1:02.66  
      29.18   33.48                                                
 12 Crawford, Cassie          SO Clark                1:01.49    1:03.31  
      30.36   32.95                                                
 13 Edwards, Kim              FR Clark                1:02.70    1:05.75  
      31.88   33.87                                                
 14 Migliaccio, Katie            Csc                       NT    1:07.68  
      31.94   35.74                                                
 15 Friedlander, Alicia       FR Clark                1:04.95   x1:08.48  
      33.02   35.46                                                
 16 Thomas, Aubrey               Csc                       NT   x1:17.33  
      36.66   40.67                                                
 
Event 18  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pepi, Mike                SO Wes                       NT      49.31  
      23.67   25.64                                                
  2 Devine, Dan               SR Wes                       NT      49.94  
      24.14   25.80                                                
  3 Bartro, Kyle              08 Conn                      NT      50.98  
      24.48   26.50                                                
  4 Becker, Chris             FR Wes                       NT      51.41  
      24.37   27.04                                                
  5 Critchlow, Dave           SO Clark                  50.96      52.27  
      25.36   26.91                                                
  6 McCue, Will               SR Wes                       NT     x52.64  
      25.63   27.01                                                
  7 Rode, John                09 Conn                      NT      53.28  
      25.77   27.51                                                
  8 Grinnell, Sam                Csc                       NT      53.45  
      25.56   27.89                                                
  9 Walsh, Brian              FR Clark                  52.48      56.68  
      27.12   29.56                                                
 10 Blaszka, Jeff                Csc                       NT      57.36  
      26.58   30.78                                                
 11 Williams, Kevin           FR Clark                  55.99      57.73  
      26.72   31.01                                                
 12 Laurence, Nick               Csc                       NT    1:12.67  
      33.76   38.91                                                
 
Event 19  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bethlahmy, Caitlin        FR Wes                       NT    2:13.93  
      31.76   33.60   34.55   34.02                                
  2 Watson, Mallory           08 Conn                      NT    2:14.06  
      32.03   33.88   34.55   33.60                                
  3 Koczo, Agnes              FR Wes                       NT    2:21.65  
      33.56   35.82   36.19   36.08                                
  4 MacDonald, Erica          09 Conn                      NT    2:21.92  
      33.47   35.46   36.32   36.67                                
  5 Cullen, Jessica           FR Clark                2:23.63    2:24.60  
      33.31   36.36   37.74   37.19                                
  6 Gillig, Sarah             FR Wes                       NT    2:24.91  
      34.24   36.42   37.28   36.97                                
  7 Crosby, Leia              09 Conn                      NT    2:25.45  
      34.43   36.39   37.52   37.11                                
  8 Hanson, Caitlin           SO Clark                2:31.00    2:28.27  
      35.77   37.51   37.89   37.10                                
  9 Day, Carolyn                 Csc                       NT    2:29.11  
      34.70   37.63   38.49   38.29                                
 10 Cox, Jen                     Csc                       NT    2:33.78  
      35.77   38.22   39.78   40.01                                
 11 Kamm, Mackenzie           JR Clark                2:31.29    2:36.20  
      37.34   39.05   39.98   39.83                                
 12 Schwartz, Jess            06 Conn                      NT   x2:40.96  
      37.31   40.74   41.71   41.20                                
 13 Kamal, Jessie                Csc                       NT    2:50.73  
      42.10   44.11   43.12   41.40                                
 
Event 20  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hasty, Will               SO Wes                       NT    2:02.74  
      29.00   31.25   31.67   30.82                                
  2 Wood, Alex                08 Conn                      NT    2:04.48  
      29.42   31.13   31.79   32.14                                
  3 Byers, Ben                JR Wes                       NT    2:08.43  
      30.38   32.97   32.98   32.10                                
  4 Smith, Jamey              09 Conn                      NT    2:09.13  
      29.04   33.25   33.91   32.93                                
  5 Jackson, Drew             FR Clark                2:09.89    2:09.70  
      29.28   32.48   33.90   34.04                                
  6 Ranta, Brian              09 Conn                      NT    2:10.10  
      30.33   33.34   33.09   33.34                                
  7 Chartier, Josh            FR Clark                2:12.88    2:11.59  
      30.36   33.15   34.13   33.95                                
  8 Herman, Sam                  Csc                       NT    2:15.21  
      32.77   33.76   34.70   33.98                                
  9 Asher, Shyamal            FR Clark                2:29.42    2:31.27  
      35.05   38.09   39.92   38.21                                
 
Event 21  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shapiro, Amanda           SO Wes                       NT    2:28.16  
      32.45   36.94   39.36   39.41                                
  2 Brochu, Katelyn           08 Conn                      NT    2:34.39  
      34.39   39.09   40.39   40.52                                
  3 Bollinger, Carly          FR Wes                       NT    2:36.53  
      35.18   39.56   40.45   41.34                                
  4 Superson, Jen             08 Conn                      NT    2:36.69  
      36.10   39.25   40.66   40.68                                
  5 Derr, Kate                06 Conn                      NT    2:40.28  
      36.05   40.18   41.99   42.06                                
  6 Gordon, Amanda            JR Wes                       NT    2:42.38  
      37.26   40.81   41.97   42.34                                
  7 Wilkins, Dominique        SO Clark                2:42.33    2:48.69  
      37.37   42.40   45.13   43.79                                
  8 Hawkins, Cailee              Csc                       NT    2:50.53  
      37.77   42.88   46.18   43.70                                
  9 Bochicchio, Kara          SO Clark                3:01.83    2:54.87  
      39.80   44.15   45.67   45.25                                
 10 Lied, Kate                JR Clark                2:49.14    2:56.39  
      39.47   44.63   45.78   46.51                                
 11 Whalen, Marjorie          SO Clark                3:01.68   x3:01.55  
      41.64   46.83   47.33   45.75                                
 12 Killins, Genny               Csc                       NT    3:01.74  
      39.24   45.50   48.68   48.32                                
 13 Kincaid, Krysta              Csc                       NT    3:15.54  
      42.94   50.77   52.60   49.23                                
 
Event 22  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barnes, Ian               09 Conn                      NT    2:17.82  
      31.22   35.77   34.96   35.87                                
  2 Stein, Jeff               SO Wes                       NT    2:24.77  
      31.76   36.60   38.29   38.12                                
  3 McVeety, Brian            08 Conn                      NT    2:25.70  
      32.76   37.54   38.39   37.01                                
  4 Smith, Mike               FR Clark                2:28.45    2:32.33  
      33.77   38.79   40.08   39.69                                
  5 Walker, Andrew            FR Wes                       NT    2:33.28  
      34.90   39.07   39.75   39.56                                
  6 Penney, Jonathan          FR Clark                2:34.54    2:39.68  
      34.64   40.10   42.33   42.61                                
  7 Lyons, Billy                 Csc                       NT    2:44.01  
      35.39   41.13   43.57   43.92                                
  8 O'Neil, Brian                Csc                       NT    2:48.09  
      37.69   42.44   43.83   44.13                                
  9 Blanchard, Sam            FR Clark                2:48.07    2:48.73  
 
Event 23  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilson, Ali               07 Conn                      NT    5:18.59  
      29.77   32.18   32.64   32.50   32.09   32.58   32.27   32.33
      31.95   30.28                                                
  2 Bethlahmy, Caitlin        FR Wes                       NT    5:18.67  
      29.48   31.93   32.44   32.51   32.68   32.31   32.68   32.47
      31.83   30.34                                                
  3 Watson, Mallory           08 Conn                      NT    5:25.84  
      30.88   32.63   32.88   33.04   32.80   32.76   32.67   32.84
      32.77   32.57                                                
  4 Franco, Liz               FR Wes                       NT    5:29.03  
      30.10   32.18   32.95   33.02   33.05   33.32   33.36   33.72
      34.21   33.12                                                
  5 MacDonald, Erica          09 Conn                      NT    5:37.68  
      30.62   32.60   33.45   34.29   34.51   34.47   34.56   34.52
      34.48   34.18                                                
  6 Linville, Signe              Csc                       NT    5:41.58  
      29.92   32.88   34.08   34.95   35.03   34.78   35.72   35.69
      34.50   34.03                                                
  7 Almony, Puni              07 Conn                      NT   x5:49.84  
      32.43   34.80   35.19   35.43   35.46   35.54   35.57   35.60
      35.40   34.42                                                
  8 Day, Carolyn                 Csc                       NT    5:50.77  
      31.49   33.95   34.82   35.19   35.45   35.87   36.02   36.32
      36.28   35.38                                                
  9 Choate, Kimee             FR Clark                5:54.62    6:01.75  
      31.75   34.00   35.71   36.67   37.16   37.62   37.79   37.40
      37.38   36.27                                                
 10 Danchise-Curtis, Korin    FR Clark                6:01.17    6:05.83  
      32.35   35.88   36.88   37.68   38.00   37.83   37.29   37.52
      37.08   35.32                                                
 11 Moise, Jessica            SO Clark                     NT    6:10.98  
      33.15   36.41   37.29   38.23   39.08   38.18   38.69   37.89
      37.41   34.65                                                
 12 Meyer, Samantha           SO Clark                6:10.86   x6:11.07  
      34.87   37.48   37.74   37.74   37.46   37.50   37.87   37.38
      37.49   35.54                                                
 13 Buonanno, Jillian            Csc                       NT    6:16.12  
      32.70   37.64   37.97   38.27   38.45   38.66   39.32   38.70
      38.54   35.87                                                
 14 Dulmage, Kyra                Csc                       NT   x6:28.10  
      35.30   38.63   39.36   40.05   39.76   39.46   39.51   38.95
      39.10   37.98                                                
 
Event 24  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Byers, Ben                JR Wes                       NT    4:46.41  
      25.97   28.59   29.30   29.16   29.83   29.83   28.43   28.79
      29.21   27.30                                                
  2 Mitchell, Rob             SR Wes                       NT    4:52.25  
      26.62   28.82   28.99   29.22   29.46   29.69   29.85   30.02
      30.05   29.53                                                
  3 Wood, Alex                08 Conn                      NT    4:55.69  
      27.37   29.44   29.26   29.82   30.02   29.62   30.51   30.42
      29.96   29.27                                                
  4 Lovett, Tom               SO Wes                       NT    4:59.05  
      26.73   29.43   30.12   30.55   30.76   30.77   30.67   30.46
      30.24   29.32                                                
  5 Garner, Sam               07 Conn                      NT    5:03.22  
      27.96   30.19   30.81   31.18   31.22   30.90   30.92   30.78
      30.26   29.00                                                
  6 Rode, John                09 Conn                      NT    5:12.68  
      28.32   31.45   32.15   32.29   32.25   32.16   31.83   31.55
      30.86   29.82                                                
  7 DeGray, John                 Csc                       NT    5:26.56  
      29.01   32.00   33.01   33.49   33.19   33.39   33.26   33.51
      33.33   32.37                                                
  8 Walsh, Brian              FR Clark                5:19.03    5:27.70  
      29.61   32.93   33.08   33.49   33.98   34.67   34.24   32.94
      32.40   30.36                                                
  9 Bausell, Jesse            SR Clark                5:16.11    5:29.11  
      29.97   32.25   32.68   32.83   33.10   33.47   33.82   34.19
      33.89   32.91                                                
 10 Underwood, Erik           FR Wes                       NT   x5:30.63  
      29.20   32.51   33.47   33.58   33.43   33.86   34.17   33.72
      33.84   32.85                                                
 11 Auger, Chris              FR Clark                5:56.33    5:50.76  
      29.63   34.27   35.39   36.31   36.51   36.33   36.11   36.23
      36.45   33.53                                                
 
Event 25  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Krems, Kate               SO Wes                       NT    1:00.06  
      28.15   31.91                                                
  2 Miga, Jess                09 Conn                      NT    1:00.34  
      27.61   32.73                                                
  3 Lingo, Liz                07 Conn                      NT    1:03.67  
      29.79   33.88                                                
  4 Lasby, Stephanie          SR Wes                       NT    1:04.08  
      30.15   33.93                                                
  5 LeBlon, Chrissy           08 Conn                      NT    1:05.27  
      29.83   35.44                                                
  6 Lagasse, Kayleigh         FR Clark                1:04.28    1:05.36  
      30.97   34.39                                                
  7 Gillig, Sarah             FR Wes                       NT    1:05.48  
      30.95   34.53                                                
  8 Un, Ashley                FR Wes                       NT   x1:07.69  
      31.29   36.40                                                
  9 Stephenson, Sara          SR Clark                1:09.83    1:08.21  
      32.20   36.01                                                
 10 Gross, Liz                   Csc                       NT    1:08.27  
      31.57   36.70                                                
 11 Cox, Jen                     Csc                       NT    1:08.57  
      31.68   36.89                                                
 12 O'Leary, Heather             Csc                       NT    1:13.39  
      34.03   39.36                                                
 13 Clements, Jessie          JR Clark                1:17.72    1:17.73  
      36.33   41.40                                                
 14 Crowley, Abby             JR Clark                1:21.20   x1:19.34  
      36.27   43.07                                                
 
Event 26  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tanz, Josh                SR Wes                       NT      53.61  
      24.88   28.73                                                
  2 McCarthy, Will               Csc                       NT      53.99  
      25.13   28.86                                                
  3 Bartro, Kyle              08 Conn                      NT      54.75  
      25.30   29.45                                                
  4 Donne, Matt               JR Wes                       NT      56.32  
      25.86   30.46                                                
  5 Collins, Allan            SO Wes                       NT      56.67  
      26.04   30.63                                                
  6 Landry, Zach              06 Conn                      NT      56.70  
      26.28   30.42                                                
  7 Smith, Jamey              09 Conn                      NT      58.70  
      27.50   31.20                                                
  8 Grinnell, Sam                Csc                       NT      59.03  
      26.97   32.06                                                
  9 Viotti, Mike              SR Clark                1:00.81    1:01.19  
      28.82   32.37                                                
 10 Schleusener, Luke         JR Wes                       NT   x1:01.20  
      28.61   32.59                                                
 11 Asher, Shyamal            FR Clark                1:15.72    1:14.17  
      33.33   40.84                                                
 
Event 27  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Houghton, Jessica         SO Wes                       NT     169.40  
  2 Ohmart, Hilary            SR Clark                -180.20     157.20  
  3 Gesner, Lauren            FR Clark                -168.60     155.45  
  4 Pine, Jen                    Csc                       NT     154.80  
  5 Baker, Jessica            FR Clark                -177.55     133.75  
 
Event 28  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pezzella, Sal             FR Clark                -220.65     195.35  
  2 Wilkinson, Dave           FR Wes                       NT     192.60  
  3 Erickson, Chris              Csc                       NT     150.40  
  4 Messier, Jamie               Csc                       NT     124.35  
  5 Carnevale, David          FR Clark                -126.55     100.00  
 
Event 29  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bollinger, Carly          FR Wes                       NT    2:16.38  
      29.52   35.54   39.38   31.94                                
  2 Milton, Breien               Csc                       NT    2:16.63  
      29.74   34.89   39.67   32.33                                
  3 Brochu, Katelyn           08 Conn                      NT    2:20.38  
      31.28   36.27   39.68   33.15                                
  4 Canals, Giselle           SO Wes                       NT    2:24.62  
      30.92   37.94   43.22   32.54                                
  5 Un, Ashley                FR Wes                       NT    2:24.86  
      31.58   36.65   44.09   32.54                                
  6 Superson, Jen             08 Conn                      NT    2:25.01  
      31.43   39.64   41.43   32.51                                
  7 Stone, Lindsey            FR Clark                2:28.84    2:27.74  
      31.92   37.88   44.33   33.61                                
  8 Stephenson, Sara          SR Clark                2:30.00    2:28.78  
      32.76   39.75   43.00   33.27                                
  9 Gross, Liz                   Csc                       NT    2:33.46  
      33.64   41.33   44.15   34.34                                
 10 Danchise-Curtis, Korin    FR Clark                     NT    2:36.68  
      35.12   39.91   45.44   36.21                                
 11 O'Leary, Heather             Csc                       NT    2:41.00  
      34.37   40.29   48.56   37.78                                
 12 Schwartz, Jess            06 Conn                      NT    2:41.91  
      34.90   42.51   47.65   36.85                                
 
Event 30  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barnes, Ian               09 Conn                      NT    2:04.04  
      27.39   33.17   34.42   29.06                                
  2 McCarthy, Will               Csc                       NT    2:08.33  
      25.93   34.19   38.04   30.17                                
  3 Ranta, Brian              09 Conn                      NT    2:11.65  
      28.23   32.83   40.27   30.32                                
  4 O'Keefe, Tim              FR Clark                2:18.79    2:17.25  
      29.22   36.04   40.67   31.32                                
  5 DeGray, John                 Csc                       NT    2:18.31  
      29.99   35.49   40.46   32.37                                
  6 Chartier, Josh            FR Clark                2:23.85    2:19.67  
      28.12   33.23   45.98   32.34                                
  7 Penney, Jonathan          FR Clark                2:24.34    2:24.61  
      32.16   37.96   41.59   32.90                                
  8 Lyons, Billy                 Csc                       NT    2:29.98  
      32.18   39.08   43.44   35.28                                
 -- Stein, Jeff               SO Wes                       NT   X2:06.52  
      27.43   33.81   36.28   29.00                                
 -- Murphy, Seth              FR Wes                       NT   X2:09.12  
      27.25   34.39   37.74   29.74                                
 -- Zebrowski, Alec           SR Wes                       NT   X2:12.30  
      26.79   34.57   39.95   30.99                                
 -- Walker, Andrew            FR Wes                       NT   X2:15.51  
      29.08   34.53   39.97   31.93                                
 
Event 31  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Connecticut College  'B'                               NT    3:45.68  
     1) Wilson, Ali 07                  2) Lindberg, Catherine 09         
     3) Lingo, Liz 07                   4) Franczyk, Kata 07              
       27.71    56.65    25.81    55.38    27.18    57.51    26.30    56.14
  2 Wesleyan University  'A'                               NT    3:46.29  
     1) Koczo, Agnes FR                 2) Jones, Eliza JR                
     3) Goldman, Lauren SO              4) Krems, Kate SO                 
       26.89    56.37    26.91    56.55    25.95    57.12    15.45    56.25
  3 Wesleyan University  'B'                               NT    3:57.13  
     1) Lasby, Stephanie SR             2) Franco, Liz FR                 
     3) Un, Ashley FR                   4) Bollinger, Carly FR            
       28.15    58.53    28.50    59.59    28.08    58.70    28.51  1:00.31
  4 Colby-Sawyer College  'A'                              NT    4:00.69  
     1) Kamal, Jessie                   2) Cox, Jen                       
     3) Day, Carolyn                    4) Hawkins, Cailee                
       29.76  1:02.03    28.71  1:00.47    28.75    59.73    27.44    58.46
  5 Connecticut College  'A'                               NT    4:02.31  
     1) Crosby, Leia 09                 2) Avgerinos, Kathy 06            
     3) LeBlon, Chrissy 08              4) Murphy, Rysia 07               
       29.08  1:00.64    28.07  1:00.74    27.62    59.95    28.24  1:00.98
  6 Clark University  'A'                             4:06.80    4:03.63  
     1) Hanson, Caitlin SO              2) Crawford, Cassie SO            
     3) Kamm, Mackenzie JR              4) Lagasse, Kayleigh FR           
       29.74  1:01.36    29.14  1:02.08    28.72  1:00.89    15.75    59.30
  7 Clark University  'B'                                  NT    4:17.17  
     1) Edwards, Kim FR                 2) Cullen, Jessica FR             
     3) Wilkins, Dominique SO           4) Moise, Jessica SO              
       30.92  1:04.36    29.60  1:02.75    29.95  1:04.44    31.25  1:05.62
  8 Clark University  'C'                                  NT   x4:22.67  
     1) Choate, Kimee FR                2) Whalen, Marjorie SO            
     3) Meyer, Samantha SO              4) Clements, Jessie JR            
       30.98  1:05.37    31.28  1:05.39    15.38  1:06.59    31.37  1:05.32
  9 Colby-Sawyer College  'C'                              NT    4:47.13  
     1) Dulmage, Kyra                   2) Kincaid, Krysta                
     3) Berkenbush, Betsy               4) Migliaccio, Katie              
       34.71  1:12.82    33.84  1:13.05    33.89  1:11.17    33.24  1:10.09
 -- Clark University  'D'                                  NT   X4:34.88  
     1) Stone, Lindsey FR               2) Crowley, Abby JR               
     3) Friedlander, Alicia FR          4) Bochicchio, Kara SO            
       29.41  1:01.93    34.74  1:13.80    33.25  1:10.08    32.69  1:09.07
 
Event 32  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Connecticut College  'A'                               NT    3:28.01  
     1) Rode, John 09                   2) Wood, Alex 08                  
     3) Garner, Sam 07                  4) Barnes, Ian 09                 
       25.84    54.01    24.22    50.61    25.62    52.92    24.00    50.47
  2 Clark University  'A'                             3:31.21    3:30.87  
     1) Jackson, Drew FR                2) Walsh, Brian FR                
     3) Smith, Mike FR                  4) Critchlow, Dave SO             
       24.45    51.61    25.85    54.20    25.13    53.82    24.62    51.24
  3 Colby-Sawyer College  'A'                              NT    3:50.50  
     1) Blaszka, Jeff                   2) Huyler, Chris                  
     3) DeGray, John                    4) Herman, Sam                    
       26.28    57.04    27.64    57.64    28.27    59.33    26.27    56.49
  4 Clark University  'B'                                  NT    4:08.37  
     1) Williams, Kevin FR              2) Viotti, Mike SR                
     3) Carnevale, David FR             4) Blanchard, Sam FR              
       26.79    57.47    27.85    58.11    30.60  1:06.94    30.51  1:05.85
 -- Wesleyan University  'A'                               NT   X3:20.44  
     1) Byers, Ben JR                   2) Tanz, Josh SR                  
     3) Devine, Dan SR                  4) Pepi, Mike SO                  
       24.40    50.14    23.44    50.20    23.75    50.18    23.63    49.92
 -- Wesleyan University  'B'                               NT   X3:23.18  
     1) Becker, Chris FR                2) McCue, Will SR                 
     3) Haley, John JR                  4) Stein, Jeff SO                 
       24.19    50.58    24.45    51.73    23.96    51.14    23.44    49.73
 -- Wesleyan University  'C'                               NT   X3:28.72  
     1) Mitchell, Rob SR                2) Lovett, Tom SO                 
     3) Collins, Allan SO               4) Donne, Matt JR                 
       25.26    52.43    23.81    50.26    24.99    52.68    25.19    53.35
 -- Clark University  'C'                                  NT   X3:59.89  
     1) Asher, Shyamal FR               2) Auger, Chris FR                
     3) Pezzella, Sal FR                4) Bausell, Jesse SR              
       28.73  1:02.29    26.20    56.69    29.73  1:04.03    26.43    56.88