Licensed to Platt Systems - Contractor License            HY-TEK's Meet Manager
                     Wesleyan Invitational #1 - 12/3/2011                      
                      Timing and Results by Platt Systems                      
                                    Results                                    
 
Event 1  Men 60 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Anthony Cox               FR CCRI                      7.26Q  2 
  2 Paulie Lowther            JR Wesleyan                  7.32Q  1 
  3 Nayan Ghosh               FR Wesleyan                  7.73Q  3 
  4 Jomo Bullen               SO Medgar Evers              7.35q  2 
  5 Alex Iwamoto              SR Wesleyan                  7.55q  2 
  6 Chris Sailor              FR Wesleyan                  7.77q  1 
  7 Yuon Flemming             FR Wesleyan                  7.81q  3 
  8 Jonathan Ong              FR Wesleyan                  7.88q  1 
  9 Noah Nichols              SO Wesleyan                  7.89   2 
 10 Floyd Hurman                 Unattached                7.91   1 
 11 Nate Dimmie               FR Mount St Mar              8.09   2 
 12 Armani White              SO Wesleyan                  8.35   1 
 13 James Liporace            SO Mount St Mar              8.61   3 
 14 Calvin George             FR Medgar Evers              8.90   1 
 
Event 1  Men 60 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Anthony Cox               FR CCRI                      7.16  
  2 Jomo Bullen               SO Medgar Evers              7.28  
  3 Alex Iwamoto              SR Wesleyan                  7.39  
  4 Paulie Lowther            JR Wesleyan                  7.40  
  5 Nayan Ghosh               FR Wesleyan                  7.74  
  6 Chris Sailor              FR Wesleyan                  7.77  
  7 Yuon Flemming             FR Wesleyan                  7.83  
  8 Jonathan Ong              FR Wesleyan                  7.87  
 
Event 2  Men 60 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Pat Moffett               GR Unattached P              8.78q 
  2 Junior Kennedy            JR Medgar Evers              9.63q 
  3 Scott Colello             SO Mount St Mar              9.97q 
  4 James Liporace            SO Mount St Mar             11.25q 
  5 Jamie Reed                SO Mount St Mar             11.52q 
 
Event 2  Men 60 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Pat Moffett               GR Unattached P              8.73  
  2 Junior Kennedy            JR Medgar Evers              9.07  
  3 Scott Colello             SO Mount St Mar             10.31  
  4 James Liporace            SO Mount St Mar             11.33  
 
Event 3  Men 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Alex Iwamoto              SR Wesleyan                 24.53   2 
  2 Will Tyner                JR Wesleyan                 24.97   2 
  3 Scott Colello             SO Mount St Mar             24.97   1 
  4 Anthony Cox               FR CCRI                     24.97   4 
  5 Yuon Flemming             FR Wesleyan                 25.37   2 
  6 Chris Sailor              FR Wesleyan                 25.42   3 
  7 Nayan Ghosh               FR Wesleyan                 25.56   4 
  8 Nate Dimmie               FR Mount St Mar             26.36   3 
  9 Shane Bernard             SO Wesleyan                 26.38   2 
 10 Jonathan Ong              FR Wesleyan                 26.52   3 
 11 Jamie Reed                SO Mount St Mar             27.19   4 
 12 Armani White              SO Wesleyan                 27.36   3 
 -- Jomo Bullen               SO Medgar Evers               DNF   1 
 
Event 4  Men 400 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Luca Ameri                FR Wesleyan                 52.91  
  2 Scott Colello             SO Mount St Mar           1:03.23  
 
Event 5  Men 600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Tal Leveran               FR Wesleyan               1:28.66  
  2 Hector Isaiah             SO CCRI                   1:30.22  
  3 Michael Onah              JR Wesleyan               1:32.15  
  4 Brunette Marciano         FR CCRI                   1:35.01  
  5 Stephen Bell              -- CCRI                   1:41.59  
 
Event 6  Men 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Wayne Feryuson            FR Medgar Evers           2:13.72  
  2 Stephen Stephens          FR Mount St Mar           2:19.26  
  3 Christpher Welsh          JR Medgar Evers           2:35.98  
  4 Kadeem James              SO Medgar Evers           2:38.09  
 
Event 8  Men 1 Mile Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Robert Allen              FR CCRI                   4:23.04  
  2 Stephen Stephens          FR Mount St Mar           5:17.01  
  3 Ian Brink                 SO Mount St Mar           5:20.35  
  4 Kadeem James              SO Medgar Evers           5:22.65  
  5 Sutherland Colon          FR CCRI                   5:41.74  
 
Event 9  Men 3000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Robert Allen              FR CCRI                   9:04.76  
  2 Jeremias Ramos            SO Mount St Mar          10:44.40  
 
Event 11  Men 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Ccri  'A'                                           3:44.49  
     1) Robert Allen FR                 2) Stephen Bell --                
     3) Hector Isaiah SO                4) Brunette Marciano FR           
  2 Wesleyan  'B'                                      x3:45.46  
     1) Luca Ameri FR                   2) Michael Onah JR                
     3) Tommie Lark SR                  4) Chris Sailor FR                
  3 Wesleyan  'A'                                       3:45.63  
     1) Paulie Lowther JR               2) Tal Leveran FR                 
     3) Alex Iwamoto SR                 4) Will Tyner JR                  
  4 Mount St Mary College  'A'                          3:51.87  
     1) Ian Brink SO                    2) Jeremias Ramos SO              
     3) Scott Colello SO                4) Stephen Stephens FR            
 
Event 12  Men Long Jump
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Scott Colello             SO Mount St Mar             5.88m   19-03.50 
  2 Stephen Stephens          FR Mount St Mar             4.98m   16-04.25 
  3 James Liporace            SO Mount St Mar             4.76m   15-07.50 
 
Event 13  Men Weight Throw
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Stephen Jordan            SO Wesleyan                10.24m   33-07.25 
  2 Leston Alexis             JR Medgar Evers             9.85m   32-03.75 
  3 Elston Alexis             JR Medgar Evers             9.43m   30-11.25 
 
Event 14  Men Triple Jump
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Scott Colello             SO Mount St Mar            12.26m   40-02.75 
 
Event 15  Men High Jump
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Christpher Welsh          JR Medgar Evers             1.63m    5-04.25 
  1 Junior Kennedy            JR Medgar Evers             1.63m    5-04.25 
  3 Jomo Bullen               SO Medgar Evers             1.50m    4-11.00 
 
Event 16  Men Shot Put
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Elston Alexis             JR Medgar Evers            13.41m   44-00.00 
  2 Leston Alexis             JR Medgar Evers            12.67m   41-07.00 
  3 Christpher Welsh          JR Medgar Evers            10.19m   33-05.25 
  4 Stephen Jordan            SO Wesleyan                 9.60m   31-06.00 
  5 Scott Colello             SO Mount St Mar             9.34m   30-07.75 
  6 James Liporace            SO Mount St Mar             8.37m   27-05.50 
  7 Robert Jones              FR Medgar Evers             7.72m   25-04.00 
 
Event 18  Men 4x200 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Medgar Evers College  'A'                           1:38.06  
     1) Junior Kennedy JR               2) Christpher Welsh JR            
     3) Jomo Bullen SO                  4) Wayne Feryuson FR              
  2 Mount St Mary College  'A'                          1:45.33  
 
Event 21  Women 60 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Idara Foster              FR Wesleyan                  8.29Q  1 
  2 Opeyemi Ifafore           SO Mount St Mar              8.46Q  2 
  3 Shantel Russel            FR Medgar Evers              8.60q  1 
  4 Emma Vasta-Kuby           SO Wesleyan                  8.92q  1 
  5 Tomika Butters            JR Medgar Evers              8.99q  1 
  6 Alexia Santiago           FR Mount St Mar              9.19q  1 
  7 Alissa Niad               FR Mount St Mar              9.37q  2 
  8 Samantha Sagendorph       FR Mount St Mar              9.38q  1 
  9 Dannielle Villanueva      FR Mount St Mar              9.41   2 
 10 Olufunke Adepoju          FR Medgar Evers              9.56   2 
 11 Katie Moore               FR Mount St Mar              9.70   1 
 12 Fiana Bess                FR Medgar Evers             10.21   2 
 
Event 21  Women 60 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Idara Foster              FR Wesleyan                  8.17  
  2 Opeyemi Ifafore           SO Mount St Mar              8.38  
  3 Shantel Russel            FR Medgar Evers              8.42  
  4 Emma Vasta-Kuby           SO Wesleyan                  8.84  
  5 Tomika Butters            JR Medgar Evers              9.00  
  6 Alexia Santiago           FR Mount St Mar              9.09  
  7 Alissa Niad               FR Mount St Mar              9.29  
  8 Samantha Sagendorph       FR Mount St Mar              9.47  
 
Event 22  Women 60 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Sierra Livious            SO Wesleyan                  9.83q 
  2 Orelia Jonathan           FR Wesleyan                  9.91q 
  3 Zoe Broad                 SO Wesleyan                 11.02q 
  4 Samantha Sagendorph       FR Mount St Mar             11.48q 
  5 Katisha Simmons              Unattached               11.53q 
  6 Katie Moore               FR Mount St Mar             13.32q 
  7 Leyna Donaldson           FR Wesleyan                 13.42q 
 
Event 22  Women 60 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Sierra Livious            SO Wesleyan                  9.68  
  2 Orelia Jonathan           FR Wesleyan                  9.86  
  3 Leyna Donaldson           FR Wesleyan                 10.54  
  4 Katisha Simmons              Unattached               10.92  
  5 Zoe Broad                 SO Wesleyan                 11.11  
  6 Samantha Sagendorph       FR Mount St Mar             11.42  
  7 Katie Moore               FR Mount St Mar             12.97  
 
Event 23  Women 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Heidi Hirvonen            FR Wesleyan                 28.13   1 
  2 Geneva Jonathan           FR Wesleyan                 28.62   1 
  3 Sierra Livious            SO Wesleyan                 28.89   2 
  4 Katisha Simmons              Unattached               29.25   1 
  5 Shantel Russel            FR Medgar Evers             29.74   1 
  6 Tomika Butters            JR Medgar Evers             30.77   3 
  7 Leyna Donaldson           FR Wesleyan                 30.81   4 
  8 Emma Vasta-Kuby           SO Wesleyan                 31.01   3 
  9 Alissa Goldberg           SO Wesleyan                 31.55   3 
 10 Zoe Broad                 SO Wesleyan                 31.76   4 
 11 Alissa Niad               FR Mount St Mar             31.99   2 
 12 shona Haughton            SO Medgar Evers             32.49   3 
 13 Dannielle Villanueva      FR Mount St Mar             33.07   3 
 14 Samantha Sagendorph       FR Mount St Mar             33.55   2 
 15 Janelle Williams          FR Medgar Evers             33.67   1 
 16 Catherine Terranova       FR Mount St Mar             34.46   4 
 17 Fiana Bess                FR Medgar Evers             37.45   4 
 
Event 24  Women 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Julia Frieze              SR Wesleyan               1:02.13   1 
  2 Kimora Brock              FR Wesleyan               1:02.35   1 
  3 Melissa Luning            FR Wesleyan               1:04.66   2 
  4 Brynn Hansson             FR Wesleyan               1:05.32   1 
  5 Olufunke Adepoju          FR Medgar Evers           1:14.98   2 
  6 Tinesha Thorne            JR Medgar Evers           1:15.77   2 
  7 Janelle Williams          FR Medgar Evers           1:17.84   2 
 
Event 25  Women 600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Ambrosia Smith            FR Wesleyan               1:49.13  
 
Event 26  Women 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jessica Cowell            SO Mount St Mar           3:01.28  
  2 Nicole Zazzero            SO Mount St Mar           3:01.46  
 
Event 27  Women 1000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Laura Santiago            JR Mount St Mar           3:33.73  
 
Event 28  Women 1 Mile Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Nicole Zazzero            SO Mount St Mar           5:54.12  
  2 Jessica Cowell            SO Mount St Mar           6:13.46  
 
Event 31  Women 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Wesleyan  'B'                                      x4:17.29  
     1) Julia Frieze SR                 2) Melissa Luning FR              
     3) Geneva Jonathan FR              4) Ambrosia Smith FR              
  2 Wesleyan  'A'                                       4:24.13  
     1) Heidi Hirvonen FR               2) Sierra Livious SO              
     3) Brynn Hansson FR                4) Kimora Brock FR                
  3 Mount St Mary College  'A'                          5:07.32  
     1) Katie Moore FR                  2) Dannielle Villanueva FR        
     3) Alexia Santiago FR              4) Samantha Sagendorph FR         
 
Event 32  Women Long Jump
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Alexia Santiago           FR Mount St Mar             4.07m   13-04.25 
  2 Samantha Sagendorph       FR Mount St Mar             4.03m   13-02.75 
  3 Katie Moore               FR Mount St Mar             3.91m   12-10.00 
 
Event 33  Women Weight Throw
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Opeyemi Ifafore           SO Mount St Mar            12.17m   39-11.25 
  2 Alissa Goldberg           SO Wesleyan                 9.32m   30-07.00 
 
Event 35  Women High Jump
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Samantha Sagendorph       FR Mount St Mar             1.30m    4-03.25 
 -- Beatrice Bonhomme         JR Medgar Evers                NH            
 
Event 36  Women Shot Put
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Sierra Livious            SO Wesleyan                11.04m   36-02.75 
  2 Opeyemi Ifafore           SO Mount St Mar            10.72m   35-02.00 
  3 Catherine Terranova       FR Mount St Mar             9.52m   31-03.00 
  4 Michell Codet             SO Medgar Evers             8.00m   26-03.00 
  5 Alissa Goldberg           SO Wesleyan                 6.70m   21-11.75 
  6 Octavia Porter            FR Medgar Evers             6.04m   19-09.75 
 
Event 38  Women 4x200 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Medgar Evers College  'A'                           2:02.36  
     1) Shantel Russel FR               2) Olufunke Adepoju FR            
     3) Janelle Williams FR             4) Beatrice Bonhomme JR           
  2 Mount St Mary College  'A'                          2:04.19  
 
Event 39  Women 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Mount St Mary College  'A'                         11:34.09  
     1) Alexia Santiago FR              2) Nicole Zazzero SO              
     3) Jessica Cowell SO               4) Amanda Pfister SO