Result uploaded successfully!

Little Three Championship



Licensed to Northeast Sports Timing Service - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 23.Apr.11 09:53 PM
                       Little Three T&F Meet - 23.Apr.11                       
                       Amherst College - Amherst, Mass.                        
                        RESULTS: www.nesportstiming.com                        
                                    Results                                    
 
Women 100 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Lynch, Annie              FR Williams               12.90      13.01    7   
  2 Weeresinghe, Shanali Amo  FR Williams               12.96      13.45    5   
  3 Jones, Shyloe             FR Amherst                13.00      13.52    4   
  4 Monti, Lia                SO Wesleyan               13.35      13.72    3   
  5 Harris, Nia               FR Amherst                13.83      14.09    2   
  6 Vasta-Kuby, Emma          FR Wesleyan               14.45      14.58    1   
  7 Egbo, Leslie              FR Wesleyan               14.97     x15.06  
 
Women 200 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Lynch, Annie              FR Williams               26.61      26.62   1   7   
  2 Higgs, Hillary            JR Williams               26.49      26.93   2   5   
  3 Bates, Naomi              FR Amherst                27.00      27.10   2   4   
  4 Murashige, Amanda         FR Williams               26.87     x27.34   1 
  5 Monti, Lia                SO Wesleyan               27.50      27.74   2   3   
  6 Jones, Shyloe             FR Amherst                27.25      27.82   2   2   
  7 Frieze, Julia             JR Wesleyan               27.90      29.06   2   1   
  8 Harris, Nia               FR Amherst                28.37     x29.40   1 
  9 Vasta-Kuby, Emma          FR Wesleyan               29.80     x30.44   1 
 10 Egbo, Leslie              FR Wesleyan               32.00     x32.65   1 
 
Women 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Fine, Rebecca             SO Williams             1:00.04    1:01.50   1   7   
  2 Murashige, Amanda         FR Williams             1:01.57    1:01.86   1   5   
  3 Higgs, Hillary            JR Williams             1:00.64   x1:02.09   2 
  4 Wasserman, Susan          SR Amherst              1:00.00    1:03.23   2   4   
  5 Hall, Beth                FR Amherst              1:01.00    1:03.24   2   3   
  6 Danhakl, Elizabeth        SR Williams             1:00.75   x1:03.45   2 
  7 Tripathi, Jaya            FR Amherst              1:02.00   x1:04.16   1 
  8 Frieze, Julia             JR Wesleyan             1:01.50    1:04.40   2   2   
  9 Daring, Desiree           JR Williams             1:03.95   x1:06.19   1 
 10 Morgan, Sydney            FR Wesleyan             1:05.00    1:06.29   2   1   
 
Women 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Sullivan, Melissa         JR Amherst              2:19.00    2:21.19    7   
  2 Fontana, Julieanne        FR Williams             2:18.00    2:21.56    5   
  3 Mirecki, Brianne          FR Williams             2:21.00    2:21.97    4   
  4 Dao, Amy                  FR Amherst              2:20.00    2:23.14    3   
  5 Brennan, Ceili            SO Wesleyan             2:24.00    2:23.79    2   
  6 Schalch, Eliza            JR Amherst              2:21.00   x2:25.18  
  7 Moriarty, Fiona           SR Williams             2:22.55   x2:26.37  
  8 Levin, Jessica            SR Wesleyan             2:23.87    2:28.55    1   
  9 Conway, Claire            FR Wesleyan             2:29.00   x2:30.57  
 10 Lepre, Nicole             SO Wesleyan             2:29.00   x2:32.87  
 11 Gnirke, Marlis            JR Amherst              2:29.00   x2:33.72  
 12 Lalonde, Chloe            SO Wesleyan             2:30.00   x2:36.35  
 13 Lee, Louisa               FR Williams             2:28.00   x2:40.66  
 
Women 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Delia, Olivia             JR Williams             4:46.00    4:51.02    7   
  2 Danhakl, Elizabeth        SR Williams             4:42.50    4:51.93    5   
  3 Almeida, Lauren           SO Amherst              4:48.00    4:52.46    4   
  4 Levin, Jessica            SR Wesleyan             4:53.00    4:55.70    3   
  5 Daly, Sarah               SO Amherst              5:00.00    4:58.08    2   
  6 Tory, Sarah               SR Williams             4:52.00   x4:59.62  
  7 Walker, Lisa              FR Amherst              5:00.00   x5:02.86  
  8 Lepre, Nicole             SO Wesleyan             5:05.95    5:06.62    1   
  9 Lazare, Libby             FR Wesleyan             5:02.00   x5:07.40  
 10 Lalonde, Chloe            SO Wesleyan             5:06.03   x5:07.93  
 11 Zimmerman, Hannah         SO Wesleyan             5:05.00   x5:09.11  
 12 Lee, Louisa               FR Williams             5:11.12   x5:10.18  
 13 Moulton, Kristen          SO Amherst              5:04.00   x5:10.47  
 14 Zaccagnino, Laura         JR Amherst              5:06.00   x5:17.28  
 15 Stefanova, Dessie         JR Wesleyan             5:14.70   x5:27.28  
 16 Parsons, Brianna          FR Wesleyan             5:19.18   x5:27.88  
 17 Triedman, Nellie          SO Wesleyan             5:02.83   x5:32.40  
 
Women 5000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Repka, Marisa             FR Williams            18:30.00   17:54.58    7   
  2 Davis, Natalie            JR Williams            18:36.12   18:03.10    5   
  3 Sosnowski, Tori           FR Amherst             18:30.00   18:13.58    4   
  4 Wong, Christina           SR Amherst             18:30.00   18:17.28    3   
  5 Mark, Julia               SO Wesleyan            18:20.00   18:18.33    2   
  6 Epifano, Angie            FR Amherst             18:45.00  x18:34.76  
  7 Durante, Kathleen         SR Williams            18:38.35  x18:54.26  
  8 Hager, Anna               JR Amherst             19:32.40  x19:36.73  
  9 Alizzi, Rebecca           SO Amherst             19:20.00  x19:36.96  
 10 Kaulbach, Jasia           FR Amherst             19:14.53  x19:49.28  
 11 Odeh, Jamila              SO Amherst             20:20.95  x20:14.93  
 12 Trager, Arielle           FR Wesleyan            19:59.27   20:28.25    1   
 13 Dutra, Karley             FR Wesleyan            19:59.16  x21:07.77  
 
Women 100 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Lowe, Marissa             FR Williams               15.15      15.68    7   
  2 Bates, Naomi              FR Amherst                15.96      16.53    5   
  3 Stern, Isabel             FR Wesleyan               16.90      17.40    4   
  4 Pagonis, Zoe              SR Amherst                17.50      21.35    3   
 
Women 400 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Harakawa, Maya            JR Williams             1:06.95    1:06.64    7   
  2 Wasserman, Susan          SR Amherst              1:06.02    1:10.35    5   
  3 Livious, Sierra           FR Wesleyan                        1:13.81    4   
  4 Pagonis, Zoe              SR Amherst              1:11.06    1:15.68    3   
  5 Richmond, Ellen           JR Amherst              1:06.47   x1:16.74  
 
Women 3000 Meter Steeplechase
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Lambert, Keri             SO Amherst             11:10.23   11:25.53    7   
  2 Mirecki, Brianne          FR Williams            11:30.00   11:31.44    5   
  3 Reed, Elodie              SO Amherst             12:20.17   12:09.91    4   
  4 Shea, Meghan              SR Williams            11:46.42   12:43.45    3   
 
Women 4x100 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Williams  'A'                                       49.18      52.29    7   
     1) Lynch, Annie FR                 2) Higgs, Hillary JR              
     3) Weeresinghe, Shanali Amodhi FR  4) Lowe, Marissa FR               
     5) Hoffler, Tanasia SO             6)                                
  2 Wesleyan  'A'                                       53.00      53.60    5   
     1) Monti, Lia SO                   2) Frieze, Julia JR               
     3) Kulowski, Kathryn SR            4) Livious, Sierra FR             
  3 Amherst  'A'                                        50.75      53.66    4   
     1) Bates, Naomi FR                 2) Jones, Shyloe FR               
     3) Harris, Nia FR                  4) Hall, Beth FR                  
 
Women 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Williams  'A'                                     4:06.85    4:12.84    7   
     1) Fine, Rebecca SO                2) Harakawa, Maya JR              
     3) Higgs, Hillary JR               4) Moriarty, Fiona SR             
  2 Amherst  'A'                                      4:04.50    4:20.31    5   
     1) Wasserman, Susan SR             2) Tripathi, Jaya FR              
     3) Mueller, Jess SO                4) Hall, Beth FR                  
  3 Wesleyan  'A'                                     4:20.00    4:23.43    4   
     1) Frieze, Julia JR                2) Morgan, Sydney FR              
     3) Monti, Lia SO                   4) Livious, Sierra FR             
  4 Amherst  'B'                                      4:15.00   x4:27.85  
     1) Richmond, Ellen JR              2) Dao, Amy FR                    
     3) Pagonis, Zoe SR                 4) Gnirke, Marlis JR              
 
Women High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Paschal, Julie            SO Williams               1.58m      1.62m    7   
  2 Turner, Sara              SR Williams               1.55m      1.42m    5   
  3 Stern, Isabel             FR Wesleyan                          1.42m    4   
  4 Gayer, Nora               FR Amherst                1.47m      1.42m    3   
 -- Mueller, Jess             SO Amherst                1.52m       FAIL  
 -- Comrie, Joelle            FR Amherst                1.42m       FAIL  
 -- Kulowski, Kathryn         SR Wesleyan               1.55m       FAIL  
 
Women Long Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Johnson, Brooke           SO Williams               5.35m      5.24m    7   
  2 Paschal, Julie            SO Williams               4.83m      5.16m    5   
  3 Mueller, Jess             SO Amherst                5.22m      4.94m    4   
  4 Bates, Naomi              FR Amherst                5.17m      4.80m    3   
  5 Moss, Karyn               JR Williams               5.00m     x4.78m  
  6 Turner, Sara              SR Williams               4.60m     x4.40m  
 -- Goldberg, Alissa          FR Wesleyan                           FOUL  
 -- Kulowski, Kathryn         SR Wesleyan               4.80m       FOUL  
 -- Weeresinghe, Shanali Amo  FR Williams               4.70m       FOUL  
 
Women Triple Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Johnson, Brooke           SO Williams              11.52m     11.40m    7   
  2 Moss, Karyn               JR Williams              10.95m     10.86m    5   
  3 Mueller, Jess             SO Amherst               10.83m     10.33m    4   
  4 Bates, Naomi              FR Amherst               10.91m     10.26m    3   
  5 Goldberg, Alissa          FR Wesleyan                          8.57m    2   
 -- Kulowski, Kathryn         SR Wesleyan              10.52m       FOUL  
 -- Lowe, Marissa             FR Williams              10.80m       FOUL  
 
Women Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Livious, Sierra           FR Wesleyan              11.85m     11.68m    7   
  2 Becker, Eileen            JR Williams              11.83m     11.49m    5   
  3 Watson, Madeleine         JR Williams              10.52m     10.71m    4   
  4 Roehl, Jordan             JR Amherst               11.20m     10.44m    3   
  5 Uwakaneme, Chibuzo        SR Amherst               10.32m      9.84m    2   
  6 Swan, Ashley              SO Wesleyan               9.47m      9.58m    1   
 
Women Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Watson, Madeleine         JR Williams              34.67m     34.29m    7   
  2 Becker, Eileen            JR Williams              31.68m     31.16m    5   
  3 Uwakaneme, Chibuzo        SR Amherst               25.00m     27.06m    4   
  4 Swan, Ashley              SO Wesleyan              25.75m     25.14m    3   
  5 Goldberg, Alissa          FR Wesleyan                         14.96m    2   
 
Women Hammer Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Evans, Kathryn            JR Williams              41.85m     40.63m    7   
  2 Swan, Ashley              SO Wesleyan              38.22m     39.82m    5   
  3 Uwakaneme, Chibuzo        SR Amherst               32.46m     34.91m    4   
  4 Goldberg, Alissa          FR Wesleyan              22.79m     23.60m    3   
 -- Dennis, Maya              SO Williams              35.09m       FOUL  
 
Women Javelin Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Cohan, Julia              SR Williams              35.90m     33.10m    7   
  2 Swan, Ashley              SO Wesleyan              23.92m     20.29m    5   
  3 Uwakaneme, Chibuzo        SR Amherst               25.00m     18.17m    4   
  4 Goldberg, Alissa          FR Wesleyan              20.94m     14.02m    3   
  5 McKnight, Jade            SO Amherst               16.16m     14.00m    2   
 
Men 100 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Lowther, Paulie           SO Wesleyan               11.30      11.28    7   
  2 Paulino, Javier           FR Amherst                11.45      11.50    5   
  3 Sullivan, Matt            SR Williams               11.60      11.68    4   
  4 Gijima, Percie            FR Amherst                11.70      11.73    3   
  5 Polite Jr., Don Sidney    SO Williams               11.67      12.15    2   
  6 Carter, Prince            FR Wesleyan               11.95      12.16    1   
  7 Thaffe, Wrenford          SO Amherst                12.25     x12.58  
 
Men 200 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Scheetz, Ben              JR Amherst                22.50      22.52   2   7   
  2 Fusco, Richard            JR Williams               22.75      22.70   2   5   
  3 Kearney, Tomas            JR Williams               23.10      22.81   2   4   
  4 Pacelle, Jack             SO Wesleyan               23.15      23.03   2   3   
  5 Reed, Andrew              JR Amherst                22.50      23.08   2   2   
  6 Paulino, Javier           FR Amherst                23.00     x23.62   1 
  7 Gijima, Percie            FR Amherst                23.51     x23.93   1 
  8 Carter, Prince            FR Wesleyan               24.58      24.46   2   1   
  9 Tyner, Will               SO Wesleyan               25.00     x24.82   1 
 10 Polite Jr., Don Sidney    SO Williams               23.79     x24.96   1 
 11 Thaffe, Wrenford          SO Amherst                24.56     x25.11   1 
 12 Bernard, Shane            FR Wesleyan               25.29     x26.35   1 
 
Men 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Melton, Matt              FR Amherst                49.25      49.83   2   7   
  2 Fusco, Richard            JR Williams               49.33      50.46   2   5   
  3 Pacelle, Jack             SO Wesleyan               50.09      50.89   2   4   
  4 Fitzgerald, Taylor        JR Williams               49.31      51.58   2   3   
  5 Moore, Tommy              SR Amherst                49.99      51.96   2   2   
  6 Erickson, Chris           JR Amherst                53.50     x54.28   1 
  7 Tyner, Will               SO Wesleyan               56.00      54.57   1   1   
  8 Skurman, Peter            JR Amherst                54.50     x55.54   1 
  9 Aleshinloye, Kasope       FR Amherst                53.25     x55.62   1 
 10 Onah, Michael             SO Wesleyan               54.00     x57.14   2 
 
Men 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Corsello, Steven          SR Amherst              1:55.00    1:55.13    7   
  2 Roth, Sam                 SO Wesleyan             1:56.00    1:56.92    5   
  3 Waters, Daniel            SR Williams             1:58.25    1:57.43    4   
  4 Yochum, Will              SR Amherst              1:55.00    1:57.84    3   
  5 Rodriguez, Geoff          SR Williams             1:59.25    1:58.62    2   
  6 Young, Peter              SO Williams             1:56.50   x1:58.82  
  7 Hafferkamp, Seth          JR Wesleyan             1:58.00    2:00.03    1   
  8 Cogswell, Chris           FR Williams             2:01.25   x2:00.82  
  9 Katz, Matt                SR Wesleyan             1:59.63   x2:01.43  
 10 Grimes, Patrick           SO Amherst              1:58.00   x2:01.52  
 11 Ainslee, Geoff            JR Amherst              2:03.00   x2:01.70  
 12 Sutton, Nathaniel         FR Williams             2:01.00   x2:04.04  
 13 Reighard, Charlie         FR Amherst              2:00.00   x2:05.10  
 14 Kuczmarski, Thomas        JR Williams             2:01.40   x2:05.34  
 15 Molofsky, Henry           SO Wesleyan             2:05.00   x2:07.51  
 16 Cotant, Austin            SO Wesleyan             1:59.39   x2:08.41  
 17 Lee, Chris                FR Williams             2:05.50   x2:09.58  
 18 Morgosh, Andrew           JR Williams             2:00.57   x2:19.23  
 
Men 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Grimes, Patrick           SO Amherst              3:59.17    4:03.37    7   
  2 Abasolo, Brandon          SO Williams             4:03.00    4:06.30    5   
  3 Cogswell, Chris           FR Williams             4:07.54    4:06.92    4   
  4 Katz, Matt                SR Wesleyan             4:03.00    4:08.42    3   
  5 Marsh, Bryan              SO Wesleyan             4:00.00    4:11.31    2   
  6 Cotant, Austin            SO Wesleyan             4:03.00   x4:14.95  
  7 McGrail, John             SR Amherst              4:06.93    4:16.36    1   
  8 Lee, Chris                FR Williams             4:12.00   x4:17.64  
  9 Malik, Zak                FR Wesleyan             4:10.36   x4:21.40  
 10 Howe, Eli                 SO Amherst              4:08.36   x4:27.00  
 
Men 5000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Cummins, Skyler           SO Wesleyan            15:00.00   15:05.71    7   
  2 Erskine, Andrew           SO Amherst             15:20.00   15:08.86    5   
  3 Lang, Charles             SR Wesleyan            15:00.00   15:12.82    4   
  4 Franck, Dan               SR Williams            15:30.00   15:15.18    3   
  5 Wyatt, Matt               JR Williams            15:30.00   15:21.83    2   
  6 LaBerge, Maxwell          FR Williams            15:50.00  x15:22.42  
  7 Rapaport, Jason           SR Williams            15:50.00  x15:22.61  
  8 Seaver, Jack              SR Amherst             15:30.00   15:27.88    1   
  9 Applebaum, Julian         SO Wesleyan            15:30.00  x15:41.11  
 10 Mears, Ben                SR Amherst             15:40.00  x15:52.38  
 11 Greenstein, Gus           FR Amherst             15:40.00  x15:52.93  
 12 Morales, Alvara           FR Amherst             15:40.00  x15:58.81  
 13 Fitzhenry, Jack           FR Williams            15:40.00  x16:03.86  
 
Men 110 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Sullivan, Matt            SR Williams               15.44      15.62    7   
  2 Blyden, Jabulani          SO Williams               14.96      15.65    5   
  3 Wingate, Ernest           FR Wesleyan               15.20      15.77    4   
  4 Dottin, James             SO Wesleyan               17.50      21.22    3   
 
Men 400 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Blyden, Jabulani          SO Williams               55.61      56.67    7   
  2 Wingate, Ernest           FR Wesleyan               56.00      58.83    5   
  3 Abasolo, Brandon          SO Williams             1:02.75    1:02.95    4   
  4 Buckley, Dillon           SO Amherst              1:03.00    1:05.68    3   
  5 Dottin, James             SO Wesleyan               59.50    1:06.18    2   
  6 Hanley, Kevin             SR Amherst              1:03.00    1:08.67    1   
 
Men 3000 Meter Steeplechase
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Buckley, Dillon           SO Amherst              9:45.11    9:43.20    7   
  2 Palmer, Will              SR Williams            10:00.00    9:52.58    5   
  3 Hanley, Kevin             SR Amherst              9:55.31   10:05.76    4   
  4 Mendoza, Steve            SO Williams            10:15.00   10:09.59    3   
  5 Heninger, Max             FR Williams            10:30.00  x10:25.18  
  6 Cohoon, Travis            SR Amherst             10:15.00  x10:32.02  
  7 Neaton, Kirby             FR Wesleyan            10:30.00   10:34.46    2   
 
Men 4x100 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Williams  'A'                                       42.89      45.29    7   
     1) Blyden, Jabulani SO             2) Fitzgerald, Taylor JR          
     3) Fusco, Richard JR               4) Kearney, Tomas JR              
     5) Sullivan, Matt SR               6) Polite Jr., Don Sidney SO      
 -- Wesleyan  'A'                                       43.58         DQ   Zone Violation
     1) Wingate, Ernest FR              2) Pacelle, Jack SO               
     3) Dottin, James SO                4) Lowther, Paulie SO             
 
Men 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Amherst  'A'                                      3:17.50    3:22.79    7   
     1) Scheetz, Ben JR                 2) Moore, Tommy SR                
     3) Melton, Matt FR                 4) Reed, Andrew JR                
  2 Wesleyan  'A'                                     3:24.88    3:31.01    5   
     1) Pacelle, Jack SO                2) Lark, Tommie JR                
     3) Wingate, Ernest FR              4) Lowther, Paulie SO             
  3 Williams  'A'                                     3:16.40    3:31.52    4   
     1) Fitzgerald, Taylor JR           2) Fusco, Richard JR              
     3) Rubin, Steve SR                 4) Blyden, Jabulani SO            
     5) Paramore, Nehemiah FR           6)                                
  4 Amherst  'B'                                      3:30.00   x3:47.23  
     1) Erickson, Chris JR              2) Aleshinloye, Kasope FR         
     3) Ainslee, Geoff JR               4) Reighard, Charlie FR           
 
Men High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kearney, Tomas            JR Williams               1.93m      1.81m    7   
  2 Iwamoto, Alex             JR Wesleyan               1.83m      1.76m    4.50
  2 Edwards, Demarius         FR Williams               1.90m      1.76m    4.50
  4 Melton, Matt              FR Amherst                1.58m      1.56m    3   
 -- Atkinson, Ben             SR Williams               1.89m       FAIL  
 -- Safford, Nate             FR Williams               1.74m       FAIL  
 -- Aleshinloye, Kasope       FR Amherst                1.58m       FAIL  
 
Men Long Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kearney, Tomas            JR Williams               6.71m      6.71m    7   
  2 Lark, Tommie              JR Wesleyan               6.88m      6.70m    5   
  3 Rubin, Steve              SR Williams               6.45m      6.51m    4   
  4 Beaton, Richard           FR Williams               6.43m     x5.99m  
  5 Iwamoto, Alex             JR Wesleyan               6.36m      5.74m    3   
  6 Thaffe, Wrenford          SO Amherst                5.50m      5.49m    2   
  7 Gijima, Percie            FR Amherst                5.50m      5.07m    1   
 
Men Triple Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Lark, Tommie              JR Wesleyan              14.07m     13.97m    7   
  2 Rubin, Steve              SR Williams              13.51m     13.61m    5   
  3 Beaton, Richard           FR Williams              12.92m     12.58m    4   
  4 Bernard, Shane            FR Wesleyan              11.91m     12.18m    3   
 
Men Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Cowher, Rusty             JR Williams              14.43m     13.09m    7   
  2 Kelley, Pierce            SR Amherst               12.75m     12.49m    5   
  3 Young, Syvad              JR Williams              13.59m     12.46m    4   
  4 Duncan, Denzel            SO Amherst               12.75m     12.39m    3   
  5 Tyner, Will               SO Wesleyan                          7.22m    2   
  6 Carter, Prince            FR Wesleyan                          6.68m    1   
  7 Onah, Michael             SO Wesleyan                         x6.29m  
 
Men Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Cowher, Rusty             JR Williams              46.39m     40.30m    7   
  2 Simalchik, Stephen        SO Williams              39.70m     39.37m    5   
  3 Young, Syvad              JR Williams              38.97m    x38.73m  
  4 Duncan, Denzel            SO Amherst               40.00m     38.36m    4   
  5 Kelley, Pierce            SR Amherst               34.50m     29.67m    3   
  6 Carter, Prince            FR Wesleyan                         14.21m    2   
  7 Bernard, Shane            FR Wesleyan                         11.91m    1   
 -- Young, Jordan             FR Amherst               39.00m       FOUL  
 
Men Hammer Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Simalchik, Stephen        SO Williams              53.81m     51.89m    7   
  2 Eaton, Christopher        SR Amherst               53.01m     48.46m    5   
  3 Cowher, Rusty             JR Williams              48.37m     44.08m    4   
  4 Duncan, Denzel            SO Amherst               38.13m     41.38m    3   
  5 Dottin, James             SO Wesleyan                         16.18m    2   
  6 Onah, Michael             SO Wesleyan                         11.64m    1   
 -- Young, Jordan             FR Amherst               33.00m       FOUL  
 
Men Javelin Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Simalchik, Stephen        SO Williams              65.29m     54.99m    7   
  2 Hagar, Greg               SR Amherst               48.00m     51.75m    5   
  3 Cowher, Rusty             JR Williams              40.15m     41.40m    4   
  4 Duncan, Denzel            SO Amherst               43.50m     38.88m    3   
  5 Kelley, Pierce            SR Amherst               44.00m    x36.08m  
  6 Young, Jordan             FR Amherst               37.50m    x26.42m  
  7 Bernard, Shane            FR Wesleyan                         11.58m    2   
  8 Iwamoto, Alex             JR Wesleyan              31.20m      4.41m    1   
 
                    Women - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Williams                   176        2) Amherst                   114   
    3) Wesleyan                    73                                           
 
                    Men - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Williams                   161.50     2) Amherst                   109   
    3) Wesleyan                    94.50                                        

Back to Results