Logo: Wesleyan Athletics

RACE-BY-RACE SUMMARY OF 2009-10 WOMEN'S CREW SEASON

SPRING SEASON  (8-12 dual-race record, varsity eight level)


(1950m Lake Maitland course):
Varsity  8 - Nova SE  6:43, Florida  6:46, Wesleyan  6:50, Rollins  7:02 (Wesleyan rowers: Becca Schofield '11, Greer Dent '12, Catie Stiedl '11, Haley Sacks '13, Julia Mulhern '12, Erin Kelly '12, Christina Ermilio '13, Claire Tradewell '11, cox-Sami Pop '11).
Second Varsity  8 - Nova SE  7:04, Florida  "A"  7:07, Wesleyan 7:15, Florida "B"  7:42.
Novice  8 - Nova SE  7:02, Florida  7:19, Wesleyan  7:38.
Varsity  4 - Nova SE "A"  7:30, Rollins  7:31, Nova SE "B"  7:32, Wesleyan  7:36, UT-Chattanooga  7:50.


(2000m Lake Quinsigamond course):
Varsity  8 - Holy Cross  6:50.77, Mount Holyoke  6:51.8, Wesleyan  6:54.09, Coast Guard  6:54.11 (Wesleyan rowers: Becca Schofield '11, Emilie Kimball '11, Catie Stiedl '11, Greer Dent '12, Julia Mulhern '12, Haley Sacks '13, Christina Ermilio '13, Claire Tradewell '11, cox-Sami Pop '11).
Second Varsity  8 - Holy Cross  7:00, Mount Holyoke  7:08.6, Wesleyan 7:21.4, Coast Guard  7:45.5.
Novice  8 - Mount Holyoke "A" 7:47.4, Wesleyan  7:50.3, Holy Cross  8:50.2, Mount Holyoke "B"  9:05.8.


(2000m Lake Quinsigamond course):
Varsity  8 - Smith 7:26.7, Wesleyan 7:27.4, WPI 7:47.9, Colby 7:48.0, Middlebury 7:50.0  (Wesleyan rowers: Becca Schofield '11, Emilie Kimball '11, Catie Stiedl '11, Greer Dent '12, Julia Mulhern '12, Haley Sacks '13, Christina Ermilio '13, Claire Tradewell '11, cox-Sami Pop '11).
Second Varsity  8 - Smith  8:14.1, Wesleyan 8:16.0, Colby  8:24.4, Middlebury  8:25.5.
Novice  8 - Smith "A"  8:22.0, Conn. College  8:22.8, Wesleyan  8:32.8, Smith "B"  9:14.9, Middlebury  9:31.1.


(2000m Malden River course):
Varsity  8 - Wesleyan  7:04.4, Wellesley  7:07.5 ; Bates  7:06.3, Wesleyan  7:21.2 ; Hamilton  7:08.7, Wesleyan  7:14.1  (Wesleyan rowers: Becca Schofield '11, Emilie Kimball '11, Catie Stiedl '11, Greer Dent '12, Julia Mulhern '12, Haley Sacks '13, Christina Ermilio '13, Claire Tradewell '11, cox-Sami Pop '11).
Second Varsity  8 - Tufts  7:20.1, Wesleyan 7:26.5 ; Wellesley  7:27.6, Wesleyan  8:07.8 ; Hamilton  7:30.1, Wesleyan  7:44.5.
Novice  8 - Tufts  7:34.3, Wesleyan  7:49.4 ; Wesleyan  8:04.6, Wellesley  8:04.9 ; Hamilton  7:40.0, Wesleyan  7:47.6.


(2000m Lake Quinsigamond course):
Varsity  8 - Williams  6:43.1, Ithaca  6:56.8, Holy Cross  7:07.3, Tufts  7:19.2, Wesleyan  7:34.4, Colby  7:38.8  (Wesleyan rowers: Becca Schofield '11, Emilie Kimball '11, Catie Stiedl '11, Erin Kelly '12, Julia Mulhern '12, Haley Sacks '13, Christina Ermilio '13, Claire Tradewell '11, cox-Sami Pop '11).
Second Varsity  8 - Williams  6:47.9, Ithaca  7:07.7, Holy Cross  7:16.0, Tufts  7:30.0, Wesleyan  7:38.7, Colby  7:53.0.
Novice  8 - Tufts  7:29.4, Holy Cross  7:35.7, Conn. College  7:46.7, Wesleyan  7:50.3, Ithaca  7:57.0.


(2000m Lake Quinsigamond course):
Varsity  8 - Trinity  6:51.7, Wesleyan  6:55.9, Conn. College  7:38.8  (Wesleyan rowers: Becky Gillig '12, Claire Tradewell '11, Becca Schofield '11, Greer Dent '12, Catie Stiedl '11, Emilie Kimball '11, Julia Mulhern '12, Christina Ermilio '13, cox-Sami Pop '11).
Second Varsity  8 - Trinity  7:02.4, Wesleyan  7:36.2.
Novice  8 - Trinity  7:12.0, Holy Cross  7:19.5, Conn. College  7:29.7, Wesleyan  7:32.6.


RESULTS OF RACES (2,000m Lake Quinsigamond course):
Varsity  8 (13th of 14): Heat - Bates  6:54.7, New Hampshire  6:58.6, Smith  7:09.6, WPI  7:13.9, Wesleyan  7:15.4.  Third Level Final - Coast Guard  7:33. 7, Wesleyan  7:47.4, Colby  8:08.7. (Wesleyan rowers: Becky Gillig '12, Claire Tradewell '11, Becca Schofield '11, Greer Dent '12, Catie Stiedl '11, Emilie Kimball '11, Julia Mulhern '12, Christina Ermilio '13, cox-Sami Pop '11)
Second Varsity 8 (13th of 13): Heat - New Hampshire  7:17.8, Bates  7:25.1, Tufts  7:45.2, Wesleyan  7:46.7. Petite Final - Mount Holyoke  7:52.7, Smith  7:54.6, Vermont  7:56.2, Simmons  8:01.0, Tufts  8:14.0, Wesleyan  8:16.0.
Novice 8 (11th of 11): Heat - Tufts  7:39.3, Trinity  7:42.0, Holy Cross  7:43.3, Wellesley  7:50.2, Wesleyan  7:51.0, Middlebury  7:54.1. Petite Final - Mount Holyoke  7:55.5, Wellesley  8:01.1, Vermont  8:01.5, Middlebury  8:01.6, Wesleyan  8:07.4.


RESULTS OF RACES (2,000m Lake Quinsigamond course):
Varsity  8 (14th of 20): Heat  (order of finish, times unavailable) - Williams, Trinity, Simmons, Holy Cross, Wesleyan, WPI, Colby.  Third-Level Final - WPI  7:07.5, Wesleyan  7:11.5, RIT  7:18.2, Coast Guard  7:19.4, Tufts  7:22.3, Hamilton  7:24.3. (Wesleyan rowers: Becky Gillig '12, Claire Tradewell '11, Becca Schofield '11, Greer Dent '12, Catie Stiedl '11, Emilie Kimball '11, Julia Mulhern '12, Christina Ermilio '13, cox-Sami Pop '11).
Second Varsity  8 (15th of 15):  Heat - St. Lawrence  7:14.4, Holy Cross 7:14.6, William Smith  7:16.9, Mount Holyoke  7:35.9, Wesleyan  8:02.4.  Third-Level Final - Hamilton  7:34.6, Tufts  7:38.2, Wesleyan  7:46.1.
Novice 8  (7th of 11): Heat - Trinity  7:25.2, Tufts  7:29.3, Conn. College  7:34.2, Ithaca  7:38.7, Wesleyan  7:44.7, Hamilton  819.9. Petite Final - Wesleyan  7:34.4, Wellesley  7:36.2, Hamilton  7:39.5, Ithaca  7:53.0, Holy Cross  DSQ.

FALL RACING
 

With two entries in the College Eight Event (non-Div. I), the Cardinals placed third and sixth of six boats.  Williams ran away with the title (17:14.1) while Coast Guard was a distant second (18:20.4).  Wesleyan was next in 19:12.9.  The second Cardinal entry was timed in 21:00.4.

Wesleyan placed its top boat in the Collegiate 8 race, finishing 28th of 35 entries in a time of 19:56.9 over the three-mile course.  Grand Valley State won the race with a pair of Williams entries finishing second and third.


The Cardinals competed in the Collegiate 8 as well as the JV Collegiate 8 over the two-mile course.  Wesleyan placed 14th of 17 in the Collegiate 8 with a time of 14:13.7.  Williams claimed a victory in the race.  In the JV race, Wesleyan came in 11th of 13 with a 14:54.7 clocking.

Next Event - In the spring!