Licensed to Wesleyan University        Hy-Tek's Meet Manager 1/26/2006 02:39 PM
                Cardinal Invitational - 12/3/2005 to 12/4/2005                 
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mit  'A'                                          1:41.26    1:42.11   40  
       25.83    25.33    25.94    25.01                                    
  2 Wesleyan University  'A'                          1:46.32    1:43.43   34  
     1) Shapiro, Amanda SO              2) Goldman, Lauren SO             
     3) Koczo, Agnes FR                 4) Krems, Kate SO                 
       25.47    25.82    26.02    26.12                                    
  3 Bentley College  'A'                              1:47.14    1:44.54   32  
     1) Tulley, Brianne SR              2) Connolly, Liza SO              
     3) Colarusso, Allison SO           4) Brust, Arden SO                
       26.76    26.39    25.55    25.84                                    
  4 Wesleyan University  'B'                          1:47.00    1:45.00   30  
     1) Lasby, Stephanie SR             2) Bethlahmy, Caitlin FR          
     3) Kuzon, Aniela SO                4) Jones, Eliza JR                
       27.48    26.73    26.95    23.84                                    
  5 Brandeis University  'A'                          1:46.23    1:46.14   28  
     1) Rea, Charlotte                  2) Ecer, Ceylan FR                
     3) Anik, Lalin SR                  4) Evans, Sarah SR                
       26.63    26.83    26.73    25.95                                    
  6 Mit  'B'                                          1:46.00    1:46.22   26  
       27.29    27.19    26.39    25.35                                    
  7 Bentley College  'B'                              1:53.16    1:49.10   24  
     1) Albertian, Amanda JR            2) Anelauskas, Kaitlin JR         
     3) Waldron, Alexa FR               4) O'Connor, Breda FR             
  8 Mit  'C'                                          1:50.00    1:51.48   22  
       27.37    28.59    27.41    28.11                                    
  9 Brandeis University  'B'                          1:52.82    1:51.79   18  
     1) Lipka, Leah FR                  2) Cindric, Britt SO              
     3) Makowsky, Sharon SR             4) Roberts, Joanna SR             
 10 Wesleyan University  'C'                          1:51.00    1:53.50   14  
     3) Canals, Giselle SO              4) Bollinger, Carly FR            
       27.98    28.54    28.93    28.05                                    
 11 Brandeis University  'C'                          1:56.58    1:56.02   12  
     1) DeKay, Keara SO                 2) Teneva, Tsveta SO              
     3) Keating, Erin FR                4) Deutch, Silver J JR            
 12 Bentley College  'C'                              1:56.65    1:59.53   10  
     1) Cerami, Marissa                 2) Desmond, Kara JR               
     3) Weiner, Lindsay SR              4) Forstrom, Jenna SO             
 
Event 2  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wesleyan University  'A'                          1:30.00    1:29.31   40  
       22.63    22.01    22.57    22.10                                    
  2 Brandeis University  'A'                          1:31.20    1:30.19   34  
     1) Berman, Todd JR                 2) Gottesman, Craig SO            
     3) Grossman, Hal JR                4) Lerman, Matt JR                
       23.10    22.92    21.69    22.48                                    
  3 Wesleyan University  'B'                          1:31.00    1:32.03   32  
       23.74    22.71    22.74    22.84                                    
  4 Bentley College  'A'                              1:35.59    1:32.78   30  
     1) Bunn, James SR                  2) Engelhard, Arthur SO           
     3) Booth, Chris G JR               4) Stinchfield, Bryan SO          
       23.49    22.91    23.23    23.15                                    
  5 Mit  'A'                                          1:29.48    1:32.91   28  
       24.08    22.66    23.73    22.44                                    
  6 Brandeis University  'B'                          1:33.52    1:33.03   26  
     1) Davidson, Lev SR                2) Rubin, Mike FR                 
     3) Rice, Nick SO                   4) Gercenstein, Ross SR           
       23.78    23.45    23.10    22.70                                    
  7 Mit  'B'                                          1:33.50    1:33.82   24  
       23.17    24.02    23.20    23.43                                    
  8 Wesleyan University  'C'                          1:35.00    1:36.37   22  
       23.31    24.16    24.71    24.19                                    
  9 Brandeis University  'C'                          1:37.99    1:37.18   18  
     1) Bach, Loren SR                  2) Olivier, Cesar SO              
     3) Morse, Bobby FR                 4) Eskow, Jon SO                  
       25.40    24.64    23.68    23.46                                    
 10 Bentley College  'B'                              1:43.32    1:37.48   14  
     1) Cote, James FR                  2) Markert, Nick FR               
     3) McFadden, Joe P JR              4) Krawiecki, Ned SO              
       25.17    24.00    23.67    24.64                                    
 11 Bentley College  'C'                                   NT    1:50.68   12  
       27.56    29.20    27.28    26.64                                    
 
Event 3  Women 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shapiro, Amanda           SO Wes                    30.87      31.59   20  
  2 Thornton, Katherine       JR MIT                    32.50      32.69   17  
  3 Chambers, Moria           SR MIT                    34.98      34.04   16  
  4 Colarusso, Allison        SO Bentley                34.91      34.06   15  
  5 Chepeleff, Kaitlin        FR Bentley                35.68      34.12   14  
  6 Cindric, Britt            SO Busdt                  34.09      34.46   13  
  7 Sorensen, Katy            SO MIT                    34.50      34.96   12  
  8 Lasby, Stephanie          SR Wes                    33.20      35.17   11  
  9 Lin, Jolinta              SR MIT                    35.31      35.84    9  
 10 Tanaka, Kimiko            SO Bentley                37.77      35.93    7  
 11 Lowenthal, Caroline       FR MIT                    35.00      36.13    6  
 12 Friedman, Erica           SR Busdt                  35.69      36.46    5  
 13 O'Leary, Mary Kate        JR Bentley                36.70      36.98    4  
 14 Desmond, Kara             JR Bentley                37.62      37.39    3  
 15 Nadas, Rachel             FR Busdt                  38.19      37.43    2  
 16 Pope-Obeda, Emily         FR Busdt                  36.93      37.57    1  
 17 Smith, Catherine          SR MIT                    36.00      40.31  
 -- Deutch, Silver J          JR Busdt                  35.38     X35.84  
 -- Ecer, Ceylan              FR Busdt                  35.97     X36.84  
 -- Goldman, Lauren           SO Wes                    33.65         DQ  
 
Event 4  Men 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Devine, Dan               SR Wes                    27.83      27.92   20  
  2 Chang, Jeremy             FR MIT                    28.15      28.12   17  
  3 Lerman, Matt              JR Busdt                  28.97      28.44   16  
  4 Krawiecki, Ned            SO Bentley                31.04      28.65   15  
  5 Stein, Jeff               SO Wes                    28.32      29.01   14  
  6 Lee, Andrew               JR MIT                    31.00      29.25   13  
  7 Davidson, Lev             SR Busdt                  28.55      29.29   12  
  8 Jones, Bryan              FR Wes                    30.52      29.71   11  
  9 Altneu, Eric              JR Wes                    29.93      29.84    9  
 10 Petersen, Matt            FR MIT                    30.75      29.91    7  
 11 Kao, Kalvin               SO MIT                    29.50      30.31    6  
 12 Zebrowski, Alec           SR Wes                    30.47      30.65    5  
 13 Markert, Nick             FR Bentley                30.75      30.77    4  
 14 Brulois, Kevin               MIT                    31.00      31.04    3  
 15 Olivier, Cesar            SO Busdt                  31.14      31.73    2  
 16 Cote, James               FR Bentley                32.21      32.72    1  
 17 Wons, Jon                 FR Busdt                  35.48      33.03  
 -- Connolly, John P          JR Bentley                37.89     X36.17  
 
Event 5  Women 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Krems, Kate               SO Wes                    27.18      27.64   20  
  2 Edwards, Julianna         SO MIT                    28.00      27.94   17  
  3 Felch, Kristen            FR MIT                    28.01      28.43   16  
  4 Anik, Lalin               SR Busdt                  28.42      28.60   15  
  5 Chao, Jen                 FR MIT                    28.60      28.65   14  
  6 Jones, Eliza              JR Wes                    28.40      29.16   13  
  7 Sidelko, Stephanie        JR MIT                    29.50      29.22   12  
  8 Harpole, Jessica          JR MIT                    29.12      29.37   11  
  9 Brust, Arden              SO Bentley                30.14      29.39    8  
  9 Thuerk, Kristen           FR Bentley                30.73      29.39    8  
 11 Gillig, Sarah             FR Wes                    29.37      29.66    6  
 12 Larsson, Annika           SO MIT                    30.24      29.83    5  
 13 Albertian, Amanda         JR Bentley                30.56      30.13    4  
 14 Wang, Kaidi               FR MIT                    30.84      30.70    3  
 15 Un, Ashley                FR Wes                    30.13      30.85    2  
 16 Roberts, Joanna           SR Busdt                  32.97      31.37    1  
 17 Weiner, Lindsay           SR Bentley                31.45      31.58  
 18 Alter, Zahava             SO Busdt                  30.94      31.60  
 19 DeKay, Keara              SO Busdt                  34.33      31.65  
 20 Canals, Giselle           SO Wes                    30.23      31.76  
 21 Marbella, Michelle        SO Bentley                31.86      31.78  
 22 Forstrom, Jenna           SO Bentley                32.79      32.51  
 23 Desmond, Kara             JR Bentley                36.00      33.50  
 24 Conlin, Lindsey           FR Bentley                34.09      33.68  
 25 Cerami, Marissa              Bentley                34.27      34.87  
 26 Jackel, Carissa           SR Busdt                     NT      35.33  
 -- Kuzon, Aniela             SO Wes                    30.01     X29.56  
 -- Waldron, Alexa            FR Bentley                31.38     X30.33  
 
Event 6  Men 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tanz, Josh                SR Wes                    24.18      24.34   20  
  2 Hu, Deke                  FR MIT                    24.81      24.38   17  
  3 Gercenstein, Ross         SR Busdt                  25.24      24.59   16  
  4 Berman, Todd              JR Busdt                  24.27      24.77   15  
  5 Pepi, Mike                SO Wes                    25.59      25.39   14  
  6 Engelhard, Arthur         SO Bentley                28.82      25.47   13  
  7 Donne, Matt               JR Wes                    25.67      25.93   12  
  8 Booth, Chris G            JR Bentley                26.38      25.98   11  
  9 Collins, Allan            SO Wes                    25.96      26.18    9  
 10 Pan, Jeff                 JR MIT                    26.12      26.27    7  
 11 Hasty, Will               SO Wes                    27.32      26.48    5.5
 11 Cote, James               FR Bentley                28.56      26.48    5.5
 13 Schleusener, Luke         JR Wes                    28.76      27.11    4  
 14 McFadden, Joe P           JR Bentley                27.37      27.76    2.5
 14 Bunn, James               SR Bentley                32.07      27.76    2.5
 16 Connolly, John P          JR Bentley                29.96      28.43    1  
 17 Xu, Allen                 FR Bentley                30.57      29.28  
 18 Hockridge, Matthew        SO Bentley                30.23      29.40  
 19 Wendum, LJ                FR Busdt                  32.98      31.98  
 -- Gottesman, Craig          SO Busdt                  28.85     X26.47  
 -- Rubin, Mike               FR Busdt                  27.12     X26.80  
 
Event 7  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thornton, Katherine       JR MIT                  5:15.33    5:14.37   20  
      28.88   30.86   31.81   32.24   32.13   32.25   32.24   31.34
      31.73   30.89                                                
  2 O'Keeffe, Nicole          FR MIT                  5:20.80    5:19.97   17  
      30.23   31.71   32.08   32.24   32.29   32.40   32.23   32.31
      32.43   32.05                                                
  3 Bethlahmy, Caitlin        FR Wes                  5:25.00    5:20.24   16  
      28.41   31.94   33.22   33.10   32.41   32.77   32.62   32.87
      32.38   30.52                                                
  4 Krems, Kate               SO Wes                  5:16.80    5:21.86   15  
      29.06   30.95   31.92   32.15   32.19   32.55   32.92   33.39
      33.44   33.29                                                
  5 Brophy, Sasha             SO MIT                  5:22.82    5:27.40   14  
      28.63   31.78   32.25   33.19   33.49   34.39   34.58   33.12
      33.29   32.68                                                
  6 Makowsky, Sharon          SR Busdt                5:27.13    5:28.30   13  
      29.91   32.65   33.40   33.50   33.71   33.82   33.00   32.91
      32.84   32.56                                                
  7 Connolly, Liza            SO Bentley              5:42.16    5:32.88   12  
      29.31   32.40   33.68   34.14   33.94   34.39   34.44   34.01
      33.58   32.99                                                
  8 Waldron, Alexa            FR Bentley              5:40.09    5:37.90   11  
      30.45   33.39   33.98   34.40   33.93   34.27   33.91   33.98
      35.05   34.54                                                
  9 Racine, Maryann           SR MIT                  5:46.68    5:40.76    9  
      31.20   33.70   34.29   34.59   34.85   34.65   35.00   34.45
      34.25   33.78                                                
 10 Anelauskas, Kaitlin       JR Bentley              5:54.52    5:41.87    7  
      30.68   33.54   34.19   34.31   34.54   34.82   35.01   35.04
      35.04   34.70                                                
 11 Nowicke, Jackee           SO MIT                  5:49.80    5:43.46    6  
      29.99   32.98   34.83   34.56   34.78   34.95   35.37   35.51
      35.80   34.69                                                
 12 Sorensen, Katy            SO MIT                  5:40.97    5:44.01    5  
      30.83   33.34   34.17   34.80   34.64   35.10   35.28   35.47
      35.59   34.79                                                
 13 DeKay, Keara              SO Busdt                5:47.68    5:44.52    4  
      31.20   33.58   34.15   34.60   34.73   34.98   35.08   35.36
      35.87   34.97                                                
 14 Bollinger, Carly          FR Wes                  5:35.83    5:45.80    3  
      30.44   33.79   34.41   34.71   35.01   35.82   35.77   35.40
      35.29   35.16                                                
 15 Deutch, Silver J          JR Busdt                5:50.62    5:49.45    2  
      30.76   33.56   34.53   35.12   35.62   35.65   36.05   36.43
      36.16   35.57                                                
 16 Kunkel, Jacqueline        FR MIT                  5:46.76    5:52.22    1  
      30.71   33.50   34.56   35.47   35.77   36.08   36.36   36.58
      36.91   36.28                                                
 17 Jimenez, Rebecca          JR MIT                  5:55.00    5:56.73  
      31.55   34.31   35.38   36.01   36.34   36.22   36.21   36.86
      37.26   36.59                                                
 18 Erickson, Erika           SO MIT                  6:09.79    5:59.94  
      31.97   35.38   36.02   36.63   36.75   36.93   37.22   37.27
      36.84   34.93                                                
 19 Pelczarski, Laura         SR Bentley              6:05.84    5:59.95  
      32.25   34.59   35.91   36.40   36.92   37.02   37.05   37.15
      36.93   35.73                                                
 20 Cerami, Marissa              Bentley              6:24.51    6:11.34  
      32.57   35.91   37.81   38.00   38.08   38.47   38.20   38.48
      37.70   36.12                                                
 21 Nadas, Rachel             FR Busdt                6:30.78    6:12.81  
      34.28   36.76   37.91   37.87   38.10   38.34   37.62   38.13
      37.78   36.02                                                
 22 Jackel, Carissa           SR Busdt                6:20.54    6:14.68  
      34.32   37.05   37.90   38.17   38.25   38.41   38.34   38.22
      38.06   35.96                                                
 23 Friedman, Erica           SR Busdt                6:16.48    6:21.32  
      33.74   36.64   38.10   38.67   39.00   39.62   38.98   39.22
      39.02   38.33                                                
 24 Pope-Obeda, Emily         FR Busdt                6:05.85    6:26.75  
      32.83   35.10   36.65   37.10   37.18   37.64   37.53   37.83
      37.85   57.04                                                
 -- Shapiro, Amanda           SO Wes                  5:15.47   X5:29.62  
      28.01   31.01   32.71   32.87   33.63   34.21   34.22   34.74
      34.63   33.59                                                
 
Event 8  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Byers, Ben                JR Wes                  4:47.56    4:45.74   20  
      26.38   28.86   29.00   29.32   28.59   28.88   28.93   29.33
      28.15   28.30                                                
  2 Mitchell, Rob             SR Wes                  4:54.19    4:51.23   17  
      26.03   28.44   29.18   29.47   29.80   29.65   30.03   29.90
      29.51   29.22                                                
  3 Grossman, Hal             JR Busdt                5:06.98    4:52.02   16  
      26.77   28.69   29.26   29.26   29.33   29.70   29.98   30.11
      29.84   29.08                                                
  4 Lovett, Tom               SO Wes                  5:16.83    5:04.44   15  
      27.29   29.86   30.84   30.89   31.03   31.04   31.44   31.34
      31.17   29.54                                                
  5 Murphy, Seth              FR Wes                  5:11.17    5:05.76   14  
      26.77   29.02   29.97   30.88   31.56   31.48   31.41   32.01
      31.65   31.01                                                
  6 Garg, Udit                FR MIT                  5:12.28    5:08.54   13  
      28.67   31.16   31.47   31.61   31.52   31.50   31.47   31.23
      30.82   29.09                                                
  7 Hall, Harrison            SO MIT                  5:21.17    5:12.47   12  
      26.97   29.72   30.74   31.35   31.65   32.34   32.00   32.84
      33.24   31.62                                                
  8 Rosemond, Palmer          FR MIT                  5:10.00    5:14.04   11  
      28.18   31.49   32.46   31.81   32.23   31.68   32.04   31.97
      31.58   30.60                                                
  9 Stinchfield, Bryan        SO Bentley              5:15.14    5:15.13    9  
      27.67   31.25   32.05   32.07   32.40   32.44   32.38   32.45
      31.40   31.02                                                
 10 Rubin, Mike               FR Busdt                5:21.07    5:16.27    7  
      28.45   30.58   31.78   31.91   32.28   33.18   33.12   32.22
      32.75   30.00                                                
 11 Bach, Loren               SR Busdt                5:22.37    5:16.35    6  
      29.27   31.80   31.87   32.35   32.21   32.53   31.80   32.09
      31.83   30.60                                                
 12 Morse, Bobby              FR Busdt                5:24.46    5:18.60    5  
      27.24   30.06   31.25   31.76   31.89   32.40   33.01   33.61
      34.31   33.07                                                
 13 Becker, Chris             FR Wes                  5:20.00    5:20.77    4  
      27.92   30.71   32.21   33.03   32.88   32.90   33.79   32.74
      32.72   31.87                                                
 14 Donne, Matt               JR Wes                  5:28.62    5:24.50    3  
      28.28   31.71   32.70   33.01   33.13   33.37   33.47   34.08
      33.21   31.54                                                
 15 Spencer, Matt             JR MIT                  5:41.37    5:27.07    2  
      28.66   32.47   33.08   33.65   33.46   33.49   33.70   33.79
      32.77   32.00                                                
 16 Heishman, Tyler           SO Bentley              5:31.40    5:31.24    1  
      28.85   32.20   32.89   33.60   33.88   33.70   33.77   34.42
      34.16   33.77                                                
 17 Underwood, Erik           FR Wes                  5:20.26    5:35.22  
      28.31   31.39   32.92   33.63   33.90   34.35   36.22   35.41
      35.18   33.91                                                
 18 Xu, Allen                 FR Bentley              6:03.09    5:50.69  
      30.82   33.85   34.72   35.43   36.30   36.17   37.02   36.60
      35.58   34.20                                                
 19 Wons, Jon                 FR Busdt                5:59.92    5:53.11  
      30.52   34.22   35.42   35.90   36.21   36.05   36.64   36.91
      36.38   34.86                                                
 20 Goldstein, Dan            SR Bentley              6:15.48    5:58.23  
      32.42   35.74   36.93   36.12   36.88   37.14   37.19   36.57
      35.31   33.93                                                
 
Event 9  Women 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chao, Jen                 FR MIT                    30.14      29.92   20  
  2 Goldman, Lauren           SO Wes                    31.60      31.28   17  
  3 O'Connor, Breda           FR Bentley                31.97      31.81   16  
  4 Ecer, Ceylan              FR Busdt                  31.82      32.46   15  
  5 Kuzon, Aniela             SO Wes                    31.59      32.73   14  
  6 Marbella, Michelle        SO Bentley                32.86      33.15   13  
  7 Tracy, Lorraine           JR Bentley                33.35      33.34   12  
  8 Lipka, Leah               FR Busdt                  33.98      33.40   11  
  9 Teneva, Tsveta            SO Busdt                  33.13      33.82    9  
 10 Keating, Erin             FR Busdt                  34.97      36.28    7  
 
Event 10  Men 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hasty, Will               SO Wes                    26.66      26.78   20  
  2 Wellings, Peter           FR MIT                    26.87      27.29   17  
  3 Rice, Nick                SO Busdt                  28.85      28.31   16  
  4 Gottesman, Craig          SO Busdt                  30.57      28.82   15  
  5 Tighe, Matt               SR Busdt                  29.69      29.15   14  
  6 Revzin, Barry             SO MIT                    27.53      31.44   13  
  7 Connolly, John P          JR Bentley                31.91      32.10   12  
  8 Piumelli, Fred            SO Bentley                   NT      37.02   11  
 
Event 11  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Edwards, Julianna         SO MIT                  2:17.07    2:14.07   20  
      29.03   32.72   41.31   31.01                                
  2 O'Keeffe, Nicole          FR MIT                  2:17.32    2:17.85   17  
      30.40   36.93   39.05   31.47                                
  3 Brust, Arden              SO Bentley              2:19.72    2:18.30   16  
      29.88   35.17   42.28   30.97                                
  4 Shapiro, Amanda           SO Wes                  2:14.28    2:18.42   15  
      29.26   37.61   38.93   32.62                                
  5 La'O, Jen-Jen             SR MIT                  2:17.24    2:18.78   13.5
      30.04   36.25   40.39   32.10                                
  5 Evans, Sarah              SR Busdt                2:21.79    2:18.78   13.5
      29.91   36.67   40.98   31.22                                
  7 Thornton, Katherine       JR MIT                  2:23.71    2:18.92   12  
      29.89   36.53   40.13   32.37                                
  8 Bollinger, Carly          FR Wes                  2:16.45    2:19.29   11  
      29.78   36.47   40.28   32.76                                
  9 Makowsky, Sharon          SR Busdt                2:20.32    2:20.96    9  
      29.53   36.29   42.72   32.42                                
 10 Tulley, Brianne           SR Bentley              2:23.54    2:21.50    7  
      30.49   37.14   40.46   33.41                                
 11 Waldron, Alexa            FR Bentley              2:27.52    2:23.84    6  
      31.31   37.00   42.88   32.65                                
 12 Thuerk, Kristen           FR Bentley              2:26.84    2:23.98    5  
      30.13   38.58   42.52   32.75                                
 13 Lasby, Stephanie          SR Wes                  2:17.47    2:25.44    4  
      31.09   37.29   43.14   33.92                                
 14 Deutch, Silver J          JR Busdt                2:27.25    2:26.90    3  
      32.75   40.09   41.03   33.03                                
 15 Albertian, Amanda         JR Bentley              2:22.63    2:27.01    2  
      31.14   37.23   43.99   34.65                                
 16 Larsson, Annika           SO MIT                  2:27.79    2:28.60    1  
      31.92   41.83   41.83   33.02                                
 17 Tanaka, Kimiko            SO Bentley              2:25.74    2:29.17  
      33.97   37.92   42.75   34.53                                
 18 Cindric, Britt            SO Busdt                2:26.70    2:29.54  
      32.59   39.34   42.08   35.53                                
 19 Lowenthal, Caroline       FR MIT                  2:28.83    2:29.72  
      31.50   39.97   43.06   35.19                                
 20 Gillig, Sarah             FR Wes                  2:30.00    2:31.00  
      31.97   38.68   46.76   33.59                                
 21 Canals, Giselle           SO Wes                  2:24.63    2:31.55  
      31.88   40.57   44.71   34.39                                
 22 Pelczarski, Laura         SR Bentley              2:35.34    2:33.01  
      34.02   39.41   44.12   35.46                                
 23 Chambers, Moria           SR MIT                  2:37.89    2:33.92  
      33.71   42.33   41.01   36.87                                
 24 O'Leary, Mary Kate        JR Bentley              2:46.69    2:40.59  
      36.43   42.14   43.97   38.05                                
 25 Conlin, Lindsey           FR Bentley              2:41.03    2:44.68  
      35.66   41.68   49.77   37.57                                
 26 Alter, Zahava             SO Busdt                2:42.45    3:06.76  
      32.29   47.71   54.58   52.18                                
 -- Jones, Eliza              JR Wes                       NT   X2:23.41  
      29.85   36.96   43.74   32.86                                
 -- Friedman, Erica           SR Busdt                2:38.09   X2:38.91  
      35.16   41.80   43.20   38.75                                
 -- Pope-Obeda, Emily         FR Busdt                2:37.08   X2:40.10  
      36.40   43.26   44.10   36.34                                
 
Event 12  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hu, Deke                  FR MIT                  2:06.00    2:01.06   20  
      25.74   33.01   34.48   27.83                                
  2 Chang, Jeremy             FR MIT                  2:02.06    2:02.09   17  
      26.77   30.90   34.64   29.78                                
  3 Byers, Ben                JR Wes                  2:04.32    2:02.42   16  
      27.26   31.83   36.42   26.91                                
  4 Mitchell, Rob             SR Wes                  2:08.70    2:08.00   15  
      27.13   33.87   37.61   29.39                                
  5 Murphy, Seth              FR Wes                  2:08.65    2:09.59   14  
      27.42   33.89   38.80   29.48                                
  6 Engelhard, Arthur         SO Bentley              2:14.10    2:11.10   13  
      27.56   32.80   38.95   31.79                                
  7 Lee, Andrew               JR MIT                  2:12.07    2:11.18   12  
      27.55   34.64   37.80   31.19                                
  8 Kao, Kalvin               SO MIT                  2:03.45    2:11.33   11  
      26.99   33.28   39.25   31.81                                
  9 Eskow, Jon                SO Busdt                2:13.16    2:11.79    9  
      26.78   33.87   39.80   31.34                                
 10 Brulois, Kevin               MIT                  2:19.00    2:14.00    7  
      28.86   35.81   37.85   31.48                                
 11 Pan, Jeff                 JR MIT                  2:15.00    2:15.03    6  
      27.91   35.08   40.09   31.95                                
 12 Spencer, Matt             JR MIT                  2:18.48    2:17.30    5  
      29.43   36.71   39.96   31.20                                
 13 Schleusener, Luke         JR Wes                  2:18.16    2:19.62    4  
      28.74   38.92   40.11   31.85                                
 14 Heishman, Tyler           SO Bentley              2:24.13    2:20.38    3  
      31.89   33.73   41.47   33.29                                
 15 Collins, Allan            SO Wes                  2:10.72    2:21.98    2  
      27.62   36.81   44.36   33.19                                
 16 Hockridge, Matthew        SO Bentley              2:26.40    2:24.70    1  
      31.44   37.78   42.27   33.21                                
 17 Goldstein, Dan            SR Bentley              2:38.89    2:36.24  
      30.67   42.65   49.51   33.41                                
 -- Wons, Jon                 FR Busdt                2:32.15   X2:28.29  
      32.09   40.27   41.03   34.90                                
 
Event 13  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Felch, Kristen            FR MIT                    25.93      25.87   20  
  2 Brophy, Sasha             SO MIT                    25.50      25.91   17  
  3 Koczo, Agnes              FR Wes                    26.02      25.92   16  
  4 Connolly, Liza            SO Bentley                26.21      26.12   15  
  5 Evans, Sarah              SR Busdt                  26.25      26.31   14  
  6 Nowicke, Jackee           SO MIT                    26.09      26.41   13  
  7 Jones, Eliza              JR Wes                    26.12      26.68   12  
  8 Rea, Charlotte               Busdt                  26.35      26.69   10  
  8 Sidelko, Stephanie        JR MIT                    26.37      26.69   10  
 10 Tulley, Brianne           SR Bentley                26.26      26.70    7  
 11 Colarusso, Allison        SO Bentley                26.77      26.78    6  
 12 Anik, Lalin               SR Busdt                  26.68      26.91    5  
 13 Harpole, Jessica          JR MIT                    26.72      27.09    4  
 14 Kuzon, Aniela             SO Wes                    26.86      27.18    3  
 15 Lin, Jolinta              SR MIT                    26.89      27.26    2  
 16 Bethlahmy, Caitlin        FR Wes                    26.04      27.43    1  
 17 Anelauskas, Kaitlin       JR Bentley                28.08      27.59  
 18 Tracy, Lorraine           JR Bentley                28.50      28.06  
 19 O'Connor, Breda           FR Bentley                28.23      28.08  
 20 Lipka, Leah               FR Busdt                  28.05      28.17  
 21 Roberts, Joanna           SR Busdt                  27.98      28.19  
 22 Wang, Kaidi               FR MIT                    28.45      28.21  
 23 Smith, Catherine          SR MIT                    29.58      28.76  
 24 Weiner, Lindsay           SR Bentley                30.04      29.23  
 25 Forstrom, Jenna           SO Bentley                29.61      29.38  
 26 Teneva, Tsveta            SO Busdt                  29.62      29.72  
 27 Keating, Erin             FR Busdt                  29.47      29.92  
 -- Goldman, Lauren           SO Wes                    25.95     X26.56  
 
Event 14  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grossman, Hal             JR Busdt                  22.97      22.39   18.5
  1 Tanz, Josh                SR Wes                    22.42      22.39   18.5
  3 Devine, Dan               SR Wes                    22.30      22.51   16  
  4 Pepi, Mike                SO Wes                    22.13      22.54   15  
  5 Chase, Dallas             FR MIT                    22.58      22.62   14  
  6 Lerman, Matt              JR Busdt                  22.57      22.80   13  
  7 Stein, Jeff               SO Wes                    23.20      22.87   12  
  8 Berman, Todd              JR Busdt                  22.99      23.01   11  
  9 Haley, John               JR Wes                    23.06      23.05    9  
 10 Jones, Bryan              FR Wes                    22.91      23.08    7  
 11 Bunn, James               SR Bentley                23.45      23.18    6  
 12 Wellings, Peter           FR MIT                    23.02      23.20    5  
 13 Gercenstein, Ross         SR Busdt                  23.97      23.22    4  
 14 Dimitriou, Michael        SR MIT                    23.43      23.33    3  
 15 Gottesman, Craig          SO Busdt                  23.38      23.35    2  
 16 Zebrowski, Alec           SR Wes                    23.64      23.38    1  
 17 Becker, Chris             FR Wes                    23.07      23.45  
 18 Booth, Chris G            JR Bentley                23.56      23.49  
 19 McCue, Will               SR Wes                    23.42      23.61  
 20 Rice, Nick                SO Busdt                  23.33      23.62  
 21 Davidson, Lev             SR Busdt                  23.57      23.72  
 22 Spasojevic, Nemanja       SR MIT                    23.33      23.90  
 23 Petersen, Matt            FR MIT                    22.87      24.00  
 24 Stinchfield, Bryan        SO Bentley                25.53      24.08  
 25 Olivier, Cesar            SO Busdt                  24.58      24.13  
 26 McFadden, Joe P           JR Bentley                24.05      24.14  
 27 Rubin, Mike               FR Busdt                  23.62      24.18  
 28 Markert, Nick             FR Bentley                24.32      24.25  
 29 Krawiecki, Ned            SO Bentley                25.87      24.38  
 30 Bach, Loren               SR Busdt                  24.90      25.06  
 31 Altneu, Eric              JR Wes                    25.65      25.40  
 32 Underwood, Erik           FR Wes                    24.42      25.60  
 33 Tighe, Matt               SR Busdt                  27.99      25.90  
 34 Xu, Allen                 FR Bentley                26.66      27.26  
 35 Wendum, LJ                FR Busdt                  28.03      27.73  
 -- Hasty, Will               SO Wes                    24.22     X24.88  
 -- Connolly, John P          JR Bentley                27.79     X26.40  
 -- Goldstein, Dan            SR Bentley                27.21     X27.14  
 
Event 15  Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wesleyan University  'A'                          4:06.00    4:08.69   40  
     1) Bethlahmy, Caitlin FR           2) Shapiro, Amanda SO             
     3) Krems, Kate SO                  4) Jones, Eliza JR                
       30.88  1:03.21    31.64  1:08.47    27.53  1:00.17    26.84    56.84
  2 Mit  'A'                                          4:16.02    4:09.04   34  
       30.49  1:02.52    32.15  1:10.40    28.13  1:01.60    18.48    54.52
  3 Bentley College  'A'                              4:21.30    4:18.17   32  
     1) Brust, Arden SO                 2) Tulley, Brianne SR             
     3) Thuerk, Kristen FR              4) Connolly, Liza SO              
       30.80  1:02.92    34.28  1:13.76    29.68  1:03.68    27.23    57.81
  4 Mit  'B'                                          4:22.00    4:22.47   30  
       31.66  1:05.81    35.03  1:13.36    29.34  1:04.26    27.61    59.04
  5 Brandeis University  'A'                          4:21.45    4:26.49   28  
     1) Makowsky, Sharon SR             2) Cindric, Britt SO              
     3) Anik, Lalin SR                  4) Evans, Sarah SR                
       32.44  1:06.40    33.82  1:15.33    30.24  1:06.19    27.55    58.57
  6 Wesleyan University  'B'                          4:23.00    4:30.66   26  
     1) Kuzon, Aniela SO                2) Goldman, Lauren SO             
     3) Lasby, Stephanie SR             4) Koczo, Agnes FR                
       34.13  1:11.74    35.23  1:15.91    29.82  1:04.96    27.52    58.05
  7 Bentley College  'B'                                   NT    4:32.07   24  
     1) Marbella, Michelle SO           2) Chepeleff, Kaitlin FR          
     3) Albertian, Amanda JR            4) Waldron, Alexa FR              
       34.63  1:11.29    34.54  1:13.98    30.68  1:06.80    28.33  1:00.00
  8 Wesleyan University  'Z'                          4:34.00    4:34.39   22  
     1)                                 2) Bollinger, Carly FR            
     3) Canals, Giselle SO              4)                                
       34.16  1:10.29    34.46  1:14.38    31.45  1:08.86    28.74  1:00.86
  9 Mit  'C'                                          4:29.00    4:35.80   18  
       34.98  1:11.88    35.73  1:17.54    30.74  1:06.87    27.88    59.51
 10 Brandeis University  'B'                          4:35.38    4:37.56   14  
     1) Lipka, Leah FR                  2) Deutch, Silver J JR            
     3) Alter, Zahava SO                4) Rea, Charlotte                 
       36.25  1:13.71    35.81  1:15.89    32.48  1:09.37    27.56    58.59
 11 Brandeis University  'C'                          4:42.44    4:57.56   12  
     1) Teneva, Tsveta SO               2) Friedman, Erica SR             
     3) Roberts, Joanna SR              4) Keating, Erin FR               
       35.55  1:17.46    17.49  1:14.89    32.51  1:13.59    32.35  1:11.62
 -- Mit  'D'                                          4:36.00         DQ  
       34.07  1:11.64    36.19  1:17.12    30.66  1:09.24    29.61  1:03.96
 
Event 16  Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mit  'A'                                          3:37.33    3:42.72   40  
       28.94    58.82    28.04  1:00.81    24.48    53.45    23.61    49.64
  2 Wesleyan University  'A'                          3:43.00    3:45.04   34  
     1) Hasty, Will SO                  2) Stein, Jeff SO                 
     3) Tanz, Josh SR                   4) Pepi, Mike SO                  
       27.55    57.16    29.71  1:05.25    24.81    53.44    23.66    49.19
  3 Brandeis University  'A'                          3:46.85    3:45.13   32  
     1) Gercenstein, Ross SR            2) Lerman, Matt JR                
     3) Berman, Todd JR                 4) Grossman, Hal JR               
       28.38    58.52    29.22  1:03.44    24.85    55.12    22.92    48.05
  4 Mit  'B'                                          3:45.00    3:53.92   30  
       29.43  1:00.55  1:04.20                               23.99    51.01
  5 Bentley College  'A'                              3:55.22    3:54.57   28  
     1) Heishman, Tyler SO              2) Krawiecki, Ned SO              
     3) Engelhard, Arthur SO            4) Booth, Chris G JR              
       29.84  1:01.51    28.97  1:03.03    26.59    57.99    24.61    52.04
  6 Wesleyan University  'B'                          3:51.00    3:55.54   26  
     1) Becker, Chris FR                2) Devine, Dan SR                 
     3) Donne, Matt JR                  4) McCue, Will SR                 
       29.12  1:00.18    29.13  1:04.01    26.42    58.38    24.66    52.97
  7 Brandeis University  'B'                          3:54.89    3:58.20   24  
     1) Rice, Nick SO                   2) Davidson, Lev SR               
     3) Eskow, Jon SO                   4) Morse, Bobby FR                
       30.10  1:01.56    30.09  1:04.05    27.05    59.33    25.16    53.26
  8 Mit  'C'                                          3:50.00    3:58.72   22  
       29.77  1:00.93    30.55  1:07.60    26.57    58.38    25.15    51.81
  9 Bentley College  'B'                                   NT    4:10.03   18  
     1) Hockridge, Matthew SO           2) Markert, Nick FR               
     3) McFadden, Joe P JR              4) Bunn, James SR                 
       33.46  1:08.36    31.60  1:07.04    28.30  1:01.89    24.44    52.74
 -- Wesleyan University  'C'                          3:55.00         DQ  
     1) Byers, Ben JR                   2) Altneu, Eric JR                
     3) Collins, Allan SO               4) Haley, John JR                 
       28.79    59.24    33.07  1:11.78    25.88    57.64    25.07    53.37
 -- Brandeis University  'C'                          4:17.99         DQ  
     1) Gottesman, Craig SO             2) Olivier, Cesar SO              
     3) Tighe, Matt SR                  4) Rubin, Mike FR                 
       31.08  1:03.31    31.99  1:08.83    27.66  1:01.17    24.91    53.29
 
Event 17  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mit  'A'                                          1:53.83    1:54.51   40  
       29.34    31.98    27.70    25.49                                    
  2 Wesleyan University  'A'                          1:56.24    1:54.82   34  
     1) Bethlahmy, Caitlin FR           2) Shapiro, Amanda SO             
     3) Krems, Kate SO                  4) Goldman, Lauren SO             
       30.36    31.17    27.45    25.84                                    
  3 Brandeis University  'A'                          2:00.73    1:59.58   32  
     1) Makowsky, Sharon SR             2) Cindric, Britt SO              
     3) Anik, Lalin SR                  4) Evans, Sarah SR                
       31.94    33.42    28.31    25.91                                    
  4 Mit  'B'                                          1:56.89    1:59.61   30  
       30.58    33.75    29.06    26.22                                    
  5 Wesleyan University  'B'                          2:06.74    2:02.81   28  
     1) Kuzon, Aniela SO                2) Bollinger, Carly FR            
     3) Lasby, Stephanie SR             4) Koczo, Agnes FR                
       32.68    33.97    29.17    26.99                                    
  6 Bentley College  'A'                              1:59.84    2:04.13   26  
     1) O'Connor, Breda FR              2) Chepeleff, Kaitlin FR          
     3) Waldron, Alexa FR               4) Anelauskas, Kaitlin JR         
       31.86    33.83    30.20    28.24                                    
  7 Mit  'C'                                          2:00.00    2:05.42   24  
       33.18    35.34    29.62    27.28                                    
  8 Wesleyan University  'C'                          2:07.00    2:05.63   22  
     1)                                 2) Gordon, Amanda JR              
     3) Canals, Giselle SO              4)                                
       33.26    34.30    30.76    27.31                                    
  9 Brandeis University  'B'                          2:08.84    2:07.02   18  
     1) Lipka, Leah FR                  2) Deutch, Silver J JR            
     3) Roberts, Joanna SR              4) Rea, Charlotte                 
       34.18    35.30    30.56    26.98                                    
 10 Mit  'D'                                          2:03.00    2:07.48   14  
       33.10    35.40    30.20    28.78                                    
 11 Brandeis University  'C'                          2:12.26    2:09.35   12  
     1) Teneva, Tsveta SO               2) Friedman, Erica SR             
     3) Alter, Zahava SO                4) DeKay, Keara SO                
       33.54    36.26    31.04    28.51                                    
 12 Bentley College  'B'                                   NT    2:10.23   10  
     1) Pelczarski, Laura SR            2) O'Leary, Mary Kate JR          
     3) Weiner, Lindsay SR              4) Tracy, Lorraine JR             
       34.98    36.42    30.85    27.98                                    
 
Event 18  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wesleyan University  'A'                          1:44.29    1:41.12   40  
     1) Hasty, Will SO                  2) Devine, Dan SR                 
     3) Tanz, Josh SR                   4) Pepi, Mike SO                  
       27.15    27.57    23.95    22.45                                    
  2 Mit  'A'                                          1:38.05    1:41.88   34  
       27.35    28.14    23.93    22.46                                    
  3 Brandeis University  'A'                          1:42.55    1:41.96   32  
     1) Gercenstein, Ross SR            2) Lerman, Matt JR                
     3) Berman, Todd JR                 4) Grossman, Hal JR               
       27.39    28.65    23.88    22.04                                    
  4 Wesleyan University  'B'                          1:47.74    1:45.64   30  
     1) Becker, Chris FR                2) Stein, Jeff SO                 
     3) Donne, Matt JR                  4) Haley, John JR                 
       28.45    28.77    25.50    22.92                                    
  5 Mit  'C'                                          1:48.00    1:46.58   28  
       28.14    29.50    25.49    23.45                                    
  6 Wesleyan University  'C'                          1:48.00    1:47.29   26  
     1) Mitchell, Rob SR                2) Altneu, Eric JR                
     3) Collins, Allan SO               4) Jones, Bryan FR                
       29.50    29.44    25.61    22.74                                    
  7 Brandeis University  'B'                          1:48.54    1:47.95   24  
     1) Rice, Nick SO                   2) Davidson, Lev SR               
     3) Eskow, Jon SO                   4) Morse, Bobby FR                
       28.81    28.84    25.89    24.41                                    
  8 Mit  'B'                                          1:44.00    1:48.33   22  
       28.36    30.69    26.38    22.90                                    
  9 Bentley College  'A'                              1:43.40    1:48.91   18  
     1) Booth, Chris G JR               2) Markert, Nick FR               
     3) McFadden, Joe P JR              4) Bunn, James SR                 
       28.86    30.42    26.62    23.01                                    
 10 Brandeis University  'C'                          1:53.45    1:49.71   14  
     1) Gottesman, Craig SO             2) Olivier, Cesar SO              
     3) Rubin, Mike FR                  4) Bach, Loren SR                 
       28.56    30.71    26.28    24.16                                    
 11 Bentley College  'B'                                   NT    2:03.00   12  
     1) Hockridge, Matthew SO           2) Cote, James FR                 
     3) Goldstein, Dan SR               4) Xu, Allen FR                   
       32.12    35.49    28.83    26.56                                    
 
Event 19  Women 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 La'O, Jen-Jen             SR MIT                  4:48.68    4:46.36   20  
      31.29   34.88   37.13   37.16   40.94   40.58   32.63   31.75
  2 Shapiro, Amanda           SO Wes                  4:39.47    4:47.90   17  
      29.94   34.90   40.69   37.44   40.15   40.62   33.42   30.74
  3 Brust, Arden              SO Bentley              5:00.20    4:47.92   16  
      31.05   34.66   37.12   36.09   43.23   43.10   31.98   30.69
  4 Thornton, Katherine       JR MIT                  4:50.00    4:48.94   15  
      31.57   36.11   38.92   38.39   40.34   40.92   32.10   30.59
  5 O'Keeffe, Nicole          FR MIT                  4:50.31    4:49.11   14  
      31.56   35.69   39.09   38.62   39.94   41.22   32.09   30.90
  6 Bollinger, Carly          FR Wes                  4:48.42    4:55.38   13  
      30.40   35.11   39.03   37.52   42.06   42.21   34.84   34.21
  7 Evans, Sarah              SR Busdt                5:05.24    5:02.03   12  
      32.10   37.11   38.35   38.25   43.86   44.46   34.38   33.52
  8 Deutch, Silver J          JR Busdt                5:09.29    5:05.95   11  
      34.29   39.24   41.38   40.61   40.98   41.54   34.11   33.80
  9 Tanaka, Kimiko            SO Bentley              5:12.21    5:10.06    9  
      35.21   41.44   38.46   39.51   42.77   43.30   35.61   33.76
 10 Canals, Giselle           SO Wes                  5:07.58    5:10.49    7  
      32.78   38.17   40.67   40.22   46.18   45.52   33.52   33.43
 11 Lowenthal, Caroline       FR MIT                  5:12.19    5:13.14    6  
      33.04   39.11   41.41   41.02   43.76   43.80   35.85   35.15
 12 Conlin, Lindsey           FR Bentley              5:58.00    5:39.19    5  
      35.48   41.77   43.26   43.07   49.58   49.21   38.76   38.06
 
Event 20  Men 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Byers, Ben                JR Wes                  4:19.01    4:24.89   20  
      27.58   31.61   34.88   34.42   38.52   39.00   29.60   29.28
  2 Murphy, Seth              FR Wes                  4:32.04    4:27.53   17  
      28.52   31.34   35.31   34.01   38.59   38.75   30.78   30.23
  3 Stinchfield, Bryan        SO Bentley              4:40.80    4:40.12   16  
      30.36   35.01   39.43   37.56   38.23   38.59   31.00   29.94
  4 Lee, Andrew               JR MIT                       NT    4:41.69   15  
      28.76   33.54   38.10   37.46   38.56   39.64   33.90   31.73
  5 Lovett, Tom               SO Wes                  4:32.40    4:43.63   14  
      28.90   33.59   37.75   36.59   40.65   41.56   32.71   31.88
  6 Engelhard, Arthur         SO Bentley              4:50.00    4:47.09   13  
      31.28   34.27   36.00   34.88   42.41   42.58   33.49   32.18
  7 Spencer, Matt             JR MIT                  5:50.00    4:51.25   12  
      31.18   37.09   38.05   37.28   42.37   41.58   32.72   30.98
  8 Heishman, Tyler           SO Bentley              4:58.49    4:52.98   11  
      32.58   39.67   36.95   35.49   41.46   41.37   33.38   32.08
  9 Schleusener, Luke         JR Wes                  4:57.21    4:53.57    9  
      30.33   34.00   42.32   39.88   41.30   42.18   32.70   30.86
 
Event 21  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Edwards, Julianna         SO MIT                  1:01.00    1:00.64   20  
      28.96   31.68                                                
  2 Krems, Kate               SO Wes                    59.86    1:00.85   17  
      28.64   32.21                                                
  3 Connolly, Liza            SO Bentley              1:06.52    1:03.19   16  
      29.61   33.58                                                
  4 Makowsky, Sharon          SR Busdt                1:02.75    1:03.28   15  
      30.19   33.09                                                
  5 Chao, Jen                 FR MIT                  1:01.97    1:04.68   14  
      29.95   34.73                                                
  6 Anik, Lalin               SR Busdt                1:03.59    1:04.72   13  
      30.30   34.42                                                
  7 Thuerk, Kristen           FR Bentley              1:04.92    1:04.77   12  
      30.37   34.40                                                
  8 Felch, Kristen            FR MIT                  1:01.53    1:04.81   11  
      30.04   34.77                                                
  9 Harpole, Jessica          JR MIT                  1:04.69    1:05.00    9  
      30.25   34.75                                                
 10 Kuzon, Aniela             SO Wes                  1:07.67    1:06.88    7  
      30.44   36.44                                                
 11 Lasby, Stephanie          SR Wes                  1:03.35    1:06.94    6  
      31.07   35.87                                                
 12 Chepeleff, Kaitlin        FR Bentley              1:12.00    1:07.12    5  
      31.11   36.01                                                
 13 Waldron, Alexa            FR Bentley              1:08.26    1:07.27    4  
      31.49   35.78                                                
 14 Gillig, Sarah             FR Wes                  1:06.24    1:07.48    3  
      31.83   35.65                                                
 15 DeKay, Keara              SO Busdt                1:11.97    1:07.81    2  
      32.35   35.46                                                
 16 O'Connor, Breda           FR Bentley              1:16.57    1:08.82    1  
      31.87   36.95                                                
 17 Wang, Kaidi               FR MIT                  1:08.13    1:09.52  
      31.97   37.55                                                
 18 Alter, Zahava             SO Busdt                1:07.98    1:09.83  
      33.23   36.60                                                
 19 Un, Ashley                FR Wes                  1:07.55    1:10.12  
      31.81   38.31                                                
 20 Canals, Giselle           SO Wes                  1:07.24    1:11.20  
      32.56   38.64                                                
 21 Weiner, Lindsay           SR Bentley              1:11.85    1:11.47  
      32.71   38.76                                                
 22 Marbella, Michelle        SO Bentley              1:12.31    1:12.03  
      33.81   38.22                                                
 23 Cindric, Britt            SO Busdt                1:09.32    1:12.48  
      33.02   39.46                                                
 24 Jackel, Carissa           SR Busdt                     NT    1:16.42  
      35.83   40.59                                                
 25 Cerami, Marissa              Bentley              1:20.02    1:20.37  
      36.05   44.32                                                
 
Event 22  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tanz, Josh                SR Wes                    54.15      53.71   20  
      25.51   28.20                                                
  2 Hu, Deke                  FR MIT                    54.02      53.97   17  
      25.27   28.70                                                
  3 Berman, Todd              JR Busdt                  55.05      54.83   16  
      25.30   29.53                                                
  4 Gercenstein, Ross         SR Busdt                  56.03      55.64   15  
      26.17   29.47                                                
  5 Krawiecki, Ned            SO Bentley                58.72      56.89   14  
      26.97   29.92                                                
  6 Eskow, Jon                SO Busdt                  56.94      57.54   13  
      26.79   30.75                                                
  7 Pepi, Mike                SO Wes                    58.32      57.63   12  
      27.01   30.62                                                
  8 Collins, Allan            SO Wes                    57.17      57.77   11  
      26.43   31.34                                                
  9 Donne, Matt               JR Wes                    56.61      57.83    9  
      26.71   31.12                                                
 10 Booth, Chris G            JR Bentley              1:00.66      57.88    7  
      26.73   31.15                                                
 11 Pan, Jeff                 JR MIT                    57.23      57.93    6  
      27.15   30.78                                                
 12 Cote, James               FR Bentley              1:00.92      58.40    5  
      27.46   30.94                                                
 13 Stein, Jeff               SO Wes                    57.20      59.31    4  
      27.14   32.17                                                
 14 Rubin, Mike               FR Busdt                1:01.88    1:00.00    3  
      28.07   31.93                                                
 15 Connolly, John P          JR Bentley              1:04.94    1:01.89    2  
      28.94   32.95                                                
 16 McFadden, Joe P           JR Bentley              1:00.31    1:03.10    1  
      28.36   34.74                                                
 17 Hockridge, Matthew        SO Bentley              1:07.54    1:05.89  
      30.61   35.28                                                
 18 Xu, Allen                 FR Bentley              1:06.46    1:06.07  
      30.44   35.63                                                
 19 Markert, Nick             FR Bentley              1:12.00    1:06.56  
      29.77   36.79                                                
 20 Goldstein, Dan            SR Bentley              1:08.71    1:07.15  
      32.12   35.03                                                
 21 Wendum, LJ                FR Busdt                1:24.55    1:13.75  
      32.37   41.38                                                
 22 Piumelli, Fred            SO Bentley                   NT    1:21.86  
      36.52   45.34                                                
 
Event 23  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brophy, Sasha             SO MIT                  1:57.63    1:59.11   20  
      28.28   30.05   30.94   29.84                                
  2 Krems, Kate               SO Wes                  1:59.08    2:00.02   17  
      28.68   29.97   30.46   30.91                                
  3 Bethlahmy, Caitlin        FR Wes                  2:01.59    2:02.54   16  
      28.92   31.01   31.42   31.19                                
  4 Makowsky, Sharon          SR Busdt                2:01.45    2:04.47   15  
      29.00   31.23   32.14   32.10                                
  5 Connolly, Liza            SO Bentley              2:05.48    2:05.12   14  
      29.19   31.87   32.42   31.64                                
  6 Koczo, Agnes              FR Wes                  2:05.82    2:05.84   13  
      28.89   32.15   32.47   32.33                                
  7 Waldron, Alexa            FR Bentley              2:08.67    2:07.18   12  
      29.88   32.32   32.62   32.36                                
  8 Jones, Eliza              JR Wes                  2:04.39    2:07.29   11  
      29.43   32.93   33.07   31.86                                
  9 Evans, Sarah              SR Busdt                2:04.35    2:07.77    9  
      29.20   32.12   33.29   33.16                                
 10 Nowicke, Jackee           SO MIT                  2:04.10    2:09.03    7  
      29.18   32.40   33.49   33.96                                
 11 Tanaka, Kimiko            SO Bentley              2:15.42    2:10.41    6  
      30.71   33.24   34.32   32.14                                
 12 DeKay, Keara              SO Busdt                2:13.45    2:10.56    5  
      30.74   33.03   33.78   33.01                                
 13 Racine, Maryann           SR MIT                  2:12.60    2:10.71    4  
      30.38   32.86   33.93   33.54                                
 14 Anelauskas, Kaitlin       JR Bentley              2:07.17    2:11.31    3  
      29.91   33.12   34.25   34.03                                
 15 Lipka, Leah               FR Busdt                2:11.09    2:12.49    2  
      29.87   33.73   34.63   34.26                                
 16 Kunkel, Jacqueline        FR MIT                  2:10.30    2:15.00    1  
      30.47   33.66   35.05   35.82                                
 17 Roberts, Joanna           SR Busdt                2:13.53    2:15.67  
      31.15   34.03   35.50   34.99                                
 18 Erickson, Erika           SO MIT                  2:20.11    2:15.80  
      30.55   34.47   35.69   35.09                                
 19 O'Leary, Mary Kate        JR Bentley                   NT    2:16.86  
      31.51   34.39   35.77   35.19                                
 20 Pope-Obeda, Emily         FR Busdt                2:15.45    2:17.09  
      33.15   34.68   34.83   34.43                                
 21 Jimenez, Rebecca          JR MIT                  2:12.00    2:18.43  
      31.18   35.23   36.15   35.87                                
 22 Smith, Catherine          SR MIT                  2:19.00    2:19.60  
      31.80   35.49   36.65   35.66                                
 23 Tracy, Lorraine           JR Bentley              2:29.17    2:20.56  
      32.80   36.58   36.89   34.29                                
 24 Weiner, Lindsay           SR Bentley              2:21.12    2:20.66  
      32.85   35.36   36.51   35.94                                
 25 Cerami, Marissa              Bentley              2:22.96    2:22.89  
      32.27   36.69   37.57   36.36                                
 26 Nadas, Rachel             FR Busdt                2:19.78    2:22.96  
      33.26   36.22   37.08   36.40                                
 27 Jackel, Carissa           SR Busdt                     NT    2:23.39  
      33.26   36.58   37.26   36.29                                
 28 Forstrom, Jenna           SO Bentley              2:29.98    2:33.15  
      35.85   38.50   39.23   39.57                                
 29 Keating, Erin             FR Busdt                2:18.97    2:34.49  
      33.17   39.06   41.91   40.35                                
 
Event 24  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grossman, Hal             JR Busdt                1:48.79    1:48.18   20  
      25.30   27.49   27.83   27.56                                
  2 Byers, Ben                JR Wes                  1:48.75    1:48.54   17  
      26.09   28.10   27.94   26.41                                
  3 Tanz, Josh                SR Wes                  1:52.26    1:50.79   16  
      26.05   28.44   28.43   27.87                                
  4 Mitchell, Rob             SR Wes                  1:48.56    1:51.37   15  
      26.15   28.22   28.50   28.50                                
  5 Garg, Udit                FR MIT                  1:51.47    1:51.38   14  
      26.60   28.46   28.20   28.12                                
  6 Wellings, Peter           FR MIT                  2:00.00    1:52.02   13  
      26.25   29.10   28.96   27.71                                
  7 Pepi, Mike                SO Wes                  1:53.27    1:53.12   12  
      26.52   29.05   29.79   27.76                                
  8 Murphy, Seth              FR Wes                  1:55.12    1:54.53   11  
      26.89   29.11   29.76   28.77                                
  9 Becker, Chris             FR Wes                  1:59.80    1:54.77    9  
      26.48   29.18   29.68   29.43                                
 10 Rosemond, Palmer          FR MIT                  1:52.91    1:55.05    7  
      26.58   29.25   29.95   29.27                                
 11 Chase, Dallas             FR MIT                  2:00.00    1:55.88    6  
      26.27   30.05   30.47   29.09                                
 12 Rubin, Mike               FR Busdt                1:53.54    1:55.95    5  
      26.41   29.31   30.48   29.75                                
 13 Dimitriou, Michael        SR MIT                  1:55.00    1:56.25    4  
      27.66   30.40   29.38   28.81                                
 14 Zebrowski, Alec           SR Wes                  1:57.64    1:56.37    3  
      26.67   29.81   29.86   30.03                                
 15 Spasojevic, Nemanja       SR MIT                  2:00.00    1:56.76    2  
      26.95   29.41   30.78   29.62                                
 16 Morse, Bobby              FR Busdt                1:59.98    1:56.82    1  
      26.17   29.77   30.40   30.48                                
 17 Lovett, Tom               SO Wes                  1:55.64    1:57.27  
      27.21   29.95   30.39   29.72                                
 18 Hall, Harrison            SO MIT                  2:00.00    1:58.31  
      26.99   29.71   30.92   30.69                                
 19 Haley, John               JR Wes                  2:02.46    1:58.54  
      26.52   30.84   30.94   30.24                                
 20 Bunn, James               SR Bentley              2:07.66    1:59.27  
      27.15   31.71   32.01   28.40                                
 21 Bach, Loren               SR Busdt                1:55.86    1:59.37  
      27.15   30.49   31.05   30.68                                
 22 McCue, Will               SR Wes                  2:00.84    1:59.73  
      26.87   30.27   31.61   30.98                                
 23 Berman, Todd              JR Busdt                1:58.97    1:59.78  
      26.32   29.32   30.79   33.35                                
 24 Rice, Nick                SO Busdt                1:56.44    2:00.10  
      27.92   30.67   31.44   30.07                                
 25 Eskow, Jon                SO Busdt                1:58.97    2:00.20  
      28.25   30.44   31.10   30.41                                
 26 Underwood, Erik           FR Wes                  1:59.72    2:02.01  
      27.64   30.91   31.80   31.66                                
 27 Collins, Allan            SO Wes                  2:03.97    2:05.56  
      27.93   31.33   32.85   33.45                                
 28 Xu, Allen                 FR Bentley              2:15.98    2:09.96  
      30.39   33.78   33.94   31.85                                
 29 Wons, Jon                 FR Busdt                2:09.54    2:10.72  
      29.85   33.30   34.29   33.28                                
 30 Goldstein, Dan            SR Bentley              2:13.81    2:12.62  
      30.71   33.85   34.34   33.72                                
 31 Piumelli, Fred            SO Bentley              2:23.81    2:23.59  
      32.40   36.14   37.47   37.58                                
 
Event 25  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shapiro, Amanda           SO Wes                  1:08.17    1:10.05   20  
      32.85   37.20                                                
  2 Thornton, Katherine       JR MIT                  1:10.06    1:11.41   17  
      33.81   37.60                                                
  3 Tulley, Brianne           SR Bentley              1:14.86    1:13.34   16  
      34.11   39.23                                                
  4 Colarusso, Allison        SO Bentley              1:15.20    1:14.02   15  
      35.15   38.87                                                
  5 Chepeleff, Kaitlin        FR Bentley              1:15.98    1:14.47   14  
      34.87   39.60                                                
  6 Chambers, Moria           SR MIT                  1:13.66    1:15.25   13  
      35.59   39.66                                                
  7 Goldman, Lauren           SO Wes                  1:14.88    1:15.71   12  
      35.97   39.74                                                
  8 Lin, Jolinta              SR MIT                  1:18.93    1:15.73   11  
      36.11   39.62                                                
  9 Cindric, Britt            SO Busdt                1:16.56    1:15.94    9  
      35.99   39.95                                                
 10 Sorensen, Katy            SO MIT                  1:15.55    1:16.07    7  
      35.97   40.10                                                
 11 Bollinger, Carly          FR Wes                  1:15.20    1:16.21    6  
      35.88   40.33                                                
 12 Deutch, Silver J          JR Busdt                1:17.89    1:16.58    5  
      36.33   40.25                                                
 13 Thuerk, Kristen           FR Bentley              1:18.00    1:16.85    4  
      36.68   40.17                                                
 14 Koczo, Agnes              FR Wes                       NT    1:17.67    3  
      36.87   40.80                                                
 15 Gordon, Amanda            JR Wes                  1:18.00    1:18.48    2  
      36.92   41.56                                                
 16 O'Leary, Mary Kate        JR Bentley              1:21.94    1:18.88    1  
      37.44   41.44                                                
 17 Pelczarski, Laura         SR Bentley              1:21.23    1:18.90  
      37.87   41.03                                                
 18 Lowenthal, Caroline       FR MIT                  1:17.38    1:18.94  
      37.32   41.62                                                
 19 Friedman, Erica           SR Busdt                1:18.55    1:19.02  
      37.34   41.68                                                
 20 Desmond, Kara             JR Bentley              1:24.14    1:19.97  
      37.52   42.45                                                
 21 Jones, Eliza              JR Wes                  1:18.57    1:20.00  
      37.64   42.36                                                
 22 Nadas, Rachel             FR Busdt                1:19.33    1:20.06  
      38.14   41.92                                                
 23 Ecer, Ceylan              FR Busdt                1:19.24    1:21.28  
      38.22   43.06                                                
 24 Erickson, Erika           SO MIT                  1:20.00    1:22.20  
      39.13   43.07                                                
 25 Smith, Catherine          SR MIT                  1:24.76    1:25.17  
      40.74   44.43                                                
 26 Pope-Obeda, Emily         FR Busdt                1:21.96    1:30.65  
      39.08   51.57                                                
 27 Forstrom, Jenna           SO Bentley              1:25.00    1:36.16  
      45.91   50.25                                                
 
Event 26  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chang, Jeremy             FR MIT                    59.97    1:01.43   20  
      29.05   32.38                                                
  2 Lerman, Matt              JR Busdt                1:02.89    1:02.81   17  
      29.82   32.99                                                
  3 Devine, Dan               SR Wes                  1:03.24    1:02.98   16  
      29.20   33.78                                                
  4 Krawiecki, Ned            SO Bentley              1:06.37    1:03.02   15  
      29.42   33.60                                                
  5 Davidson, Lev             SR Busdt                1:03.92    1:03.04   14  
      30.25   32.79                                                
  6 Lee, Andrew               JR MIT                  1:04.35    1:04.21   13  
      29.98   34.23                                                
  7 Booth, Chris G            JR Bentley              1:06.54    1:04.99   12  
      30.75   34.24                                                
  8 Stein, Jeff               SO Wes                  1:03.38    1:06.45   11  
      30.72   35.73                                                
  9 Markert, Nick             FR Bentley              1:07.40    1:06.65    9  
      31.58   35.07                                                
 10 Brulois, Kevin               MIT                  1:08.00    1:07.02    7  
      31.30   35.72                                                
 11 Stinchfield, Bryan        SO Bentley              1:08.00    1:07.04    6  
      32.03   35.01                                                
 12 Olivier, Cesar            SO Busdt                1:10.35    1:08.31    5  
      31.78   36.53                                                
 13 Petersen, Matt            FR MIT                  1:04.92    1:09.85    4  
      31.84   38.01                                                
 14 Engelhard, Arthur         SO Bentley              1:13.00    1:10.10    3  
      32.92   37.18                                                
 15 Altneu, Eric              JR Wes                  1:09.87    1:11.36    2  
      33.17   38.19                                                
 16 Wons, Jon                 FR Busdt                1:18.79    1:12.25    1  
      33.75   38.50                                                
 17 McFadden, Joe P           JR Bentley              1:15.00    1:17.52  
      36.02   41.50                                                
 
Event 27  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Edwards, Julianna         SO MIT                  1:01.80    1:02.36   20  
      30.50   31.86                                                
  2 Brust, Arden              SO Bentley              1:03.73    1:02.83   17  
      30.97   31.86                                                
  3 Bethlahmy, Caitlin        FR Wes                  1:02.93    1:04.30   16  
      31.49   32.81                                                
  4 O'Keeffe, Nicole          FR MIT                  1:04.14    1:05.08   15  
      32.21   32.87                                                
  5 Albertian, Amanda         JR Bentley              1:07.34    1:05.66   14  
      32.11   33.55                                                
  6 Chao, Jen                 FR MIT                  1:04.40    1:06.97   13  
      32.11   34.86                                                
  7 Koczo, Agnes              FR Wes                  1:08.44    1:07.11   12  
      32.98   34.13                                                
  8 Goldman, Lauren           SO Wes                  1:08.92    1:08.04   11  
      32.70   35.34                                                
  9 O'Connor, Breda           FR Bentley              1:08.10    1:08.08    9  
      33.17   34.91                                                
 10 Teneva, Tsveta            SO Busdt                1:11.35    1:10.28    7  
      34.03   36.25                                                
 11 Un, Ashley                FR Wes                  1:10.08    1:10.54    6  
      34.49   36.05                                                
 12 Ecer, Ceylan              FR Busdt                1:09.37    1:10.89    5  
      34.60   36.29                                                
 13 Gillig, Sarah             FR Wes                  1:13.40    1:11.11    4  
      35.02   36.09                                                
 14 Marbella, Michelle        SO Bentley              1:12.31    1:11.18    3  
      34.71   36.47                                                
 15 Kuzon, Aniela             SO Wes                  1:08.35    1:11.94    2  
      34.20   37.74                                                
 16 Lipka, Leah               FR Busdt                1:09.59    1:11.97    1  
      35.08   36.89                                                
 17 Jimenez, Rebecca          JR MIT                  1:07.69    1:12.59  
      35.45   37.14                                                
 18 Kunkel, Jacqueline        FR MIT                  1:08.90    1:12.74  
      35.36   37.38                                                
 19 Tracy, Lorraine           JR Bentley              1:13.65    1:13.50  
      35.74   37.76                                                
 20 Conlin, Lindsey           FR Bentley              1:18.45    1:18.93  
      38.77   40.16                                                
 21 Desmond, Kara             JR Bentley                   NT    1:20.45  
      37.75   42.70                                                
 22 Keating, Erin             FR Busdt                1:16.56    1:22.78  
      39.13   43.65                                                
 
Event 28  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hasty, Will               SO Wes                    57.13      58.10   20  
      28.05   30.05                                                
  2 Wellings, Peter           FR MIT                    58.91      59.27   17  
      29.22   30.05                                                
  3 Gercenstein, Ross         SR Busdt                  58.46    1:00.04   16  
      28.87   31.17                                                
  4 Hall, Harrison            SO MIT                  1:00.52    1:00.95   15  
      29.82   31.13                                                
  5 Heishman, Tyler           SO Bentley              1:01.40    1:00.99   14  
      29.70   31.29                                                
  6 Gottesman, Craig          SO Busdt                1:02.58    1:01.38   13  
      29.49   31.89                                                
  7 Becker, Chris             FR Wes                  1:00.12    1:01.52   12  
      29.76   31.76                                                
  8 Rice, Nick                SO Busdt                1:00.71    1:02.36   11  
      30.09   32.27                                                
  9 Grossman, Hal             JR Busdt                  58.97    1:02.48    9  
      29.89   32.59                                                
 10 Tighe, Matt               SR Busdt                1:02.80    1:03.69    7  
      30.75   32.94                                                
 11 Cote, James               FR Bentley                   NT    1:05.31    6  
      31.52   33.79                                                
 12 Morse, Bobby              FR Busdt                1:02.45    1:07.38    5  
      32.67   34.71                                                
 13 Connolly, John P          JR Bentley              1:09.59    1:08.26    4  
      33.27   34.99                                                
 14 Hockridge, Matthew        SO Bentley              1:07.26    1:08.28    3  
      33.53   34.75                                                
 
Event 29  Women 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wesleyan University  'A'                          8:00.00    8:15.73   40  
     1) Shapiro, Amanda SO              2) Bethlahmy, Caitlin FR          
     3) Jones, Eliza JR                 4) Krems, Kate SO                 
       28.03    59.87  1:33.60  2:06.25    28.75  1:00.63  1:32.12  2:03.77
       27.97    58.76  1:30.13  2:01.72    27.78    59.65  1:32.52  2:03.99
  2 Mit  'A'                                          8:12.00    8:16.05   34  
       28.87    59.86  1:31.82  2:02.91    28.69  1:01.70  1:35.96  2:10.52
       15.57  1:00.41  1:32.14  2:04.13    27.22    57.46  1:28.42  1:58.49
  3 Bentley College  'A'                                   NT    8:24.40   32  
     1) Tulley, Brianne SR              2) Albertian, Amanda JR           
     3) Anelauskas, Kaitlin JR          4) Brust, Arden SO                
       28.97  1:01.28  1:34.04  2:06.55    28.87  1:01.47  1:34.85  2:07.74
       28.94  1:00.86  1:33.63  2:06.10    28.01    59.73  1:32.20  2:04.01
  4 Brandeis University  'A'                          8:26.71    8:42.16   30  
     1) Anik, Lalin SR                  2) DeKay, Keara SO                
     3) Evans, Sarah SR                 4) Makowsky, Sharon SR            
       29.91  1:03.39  1:38.87  2:13.63    30.15  1:03.56  1:37.74  2:11.40
       15.57  1:02.52  1:36.50  2:10.27    29.04  1:01.16  1:34.04  2:06.86
  5 Wesleyan University  'B'                          8:24.00    8:42.59   28  
     1) Bollinger, Carly FR             2) Lasby, Stephanie SR            
     3) Canals, Giselle SO              4)                                
       29.86  1:02.91  1:36.33  2:10.72    28.17  1:00.25  1:33.72  2:07.07
       30.12  1:04.27  1:38.87  2:13.53    30.11  1:03.71  1:38.35  2:11.27
  6 Brandeis University  'B'                          8:52.64    9:06.51   26  
     1) Roberts, Joanna SR              2) Cindric, Britt SO              
     3) Deutch, Silver J JR             4) Lipka, Leah FR                 
  7 Brandeis University  'C'                          9:11.55    9:50.31   24  
     1) Pope-Obeda, Emily FR            2) Nadas, Rachel FR               
     3) Jackel, Carissa SR              4) Friedman, Erica SR             
 -- Mit  'C'                                          8:45.00   X9:50.63  
 -- Mit  'B'                                          8:25.00         DQ  
       31.28  1:05.91  1:41.25  2:16.14    29.96  1:04.91  1:41.19  2:17.68
       31.47  1:07.28  1:44.48  2:21.31    29.72  1:03.72  1:38.90  2:13.30
 
Event 30  Men 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wesleyan University  'A'                          7:18.00    7:25.68   40  
     1) Byers, Ben JR                   2) Devine, Dan SR                 
     3) Pepi, Mike SO                   4) Mitchell, Rob SR               
       25.07    53.06  1:22.14  1:49.92    25.82    54.47  1:23.05  1:51.28
       24.87    53.71  1:24.33  1:53.41    25.14    53.20  1:22.06  1:51.07
  2 Mit  'A'                                          7:28.00    7:34.82   34  
       25.48    53.75  1:22.50  1:50.38    26.67    55.45  1:24.49  1:52.72
       26.47    56.62  1:27.50  1:57.80    25.69    54.63  1:24.89  1:53.92
  3 Wesleyan University  'B'                          7:26.00    7:40.59   32  
     1) Stein, Jeff SO                  2) Tanz, Josh SR                  
     3) Lovett, Tom SO                  4) Murphy, Seth FR                
       25.65    53.73  1:22.90  1:52.76    25.71    54.86  1:24.67  1:54.08
       27.03    57.34  1:28.40  1:59.16    26.27    55.55  1:25.56  1:54.59
  4 Bentley College  'A'                                   NT    7:41.19   30  
     1) Engelhard, Arthur SO            2) McFadden, Joe P JR             
     3) Stinchfield, Bryan SO           4) Booth, Chris G JR              
       27.00    56.97  1:27.48  1:57.22    25.61    54.73  1:25.19  1:56.25
       25.24    54.24  1:24.81  1:55.19    25.08    53.96  1:23.11  1:52.53
  5 Brandeis University  'A'                          7:32.29    7:47.08   28  
     1) Lerman, Matt JR                 2) Gercenstein, Ross SR           
     3) Rubin, Mike FR                  4) Grossman, Hal JR               
       26.31    56.05  1:27.05  1:57.69    25.47    54.81  1:25.95  1:57.49
       25.50    55.13  1:26.92  1:59.66    24.30    52.70  1:22.65  1:52.24
  6 Brandeis University  'B'                          7:45.85    7:56.26   26  
     1) Davidson, Lev SR                2) Bach, Loren SR                 
     3) Berman, Todd JR                 4) Morse, Bobby FR                
       26.24    55.74  1:26.32  1:56.29    26.21    56.16  1:26.86  1:58.15
       24.60    54.50  1:27.72  2:00.79    25.75    55.58  1:28.26  2:01.03
  7 Wesleyan University  'D'                          7:46.00    8:00.29   24  
     1) Hasty, Will SO                  2) Donne, Matt JR                 
     3) Schleusener, Luke JR            4) Underwood, Erik FR             
       27.62    58.65  1:30.55  2:02.74    26.32    57.64  1:29.49  2:00.96
       26.71    56.60  1:27.02  1:56.50    26.80    57.04  1:28.68  2:00.09
  8 Wesleyan University  'C'                          7:31.00    8:01.03   22  
     1) Becker, Chris FR                2) Haley, John JR                 
     3) McCue, Will SR                  4) Collins, Allan SO              
       26.61    55.82  1:26.47  1:56.99    26.21    56.50  1:27.92  1:58.62
       26.27    57.86  1:30.86  2:03.05    26.93    58.11  1:31.10  2:02.37
  9 Brandeis University  'C'                          7:55.35    8:09.96   18  
     1) Eskow, Jon SO                   2) Rice, Nick SO                  
     3) Gottesman, Craig SO             4) Olivier, Cesar SO              
       26.45    55.82  1:27.29  1:59.07    25.43    56.24  1:28.48  2:00.40
       28.07    59.12  1:31.64  2:04.22    25.88    58.02  1:32.06  2:06.27
 -- Mit  'B'                                          7:40.00   X8:44.10  
       31.37  1:04.51  1:37.82  2:10.85    31.01  1:06.27  1:41.45  2:17.44
       29.12  1:01.78  1:35.09  2:10.36    27.93  1:00.20  1:33.02  2:05.45
 
Event 31  Women 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lasby, Stephanie          SR Wes                 19:05.86   19:34.69   20  
      32.45   34.73   35.05   35.67   35.59   35.62   15.69   16.01
      18.06   18.96   15.69   16.02 2:28.65   35.57   36.24   19.88
      15.92 1:11.82   35.70   36.12   36.04   36.43   35.84   36.37
      35.75   36.37   36.21   35.90   35.78   35.28   35.52   35.29
      34.47
  2 DeKay, Keara              SO Busdt               19:40.27   19:58.53   17  
      33.53   36.41 1:13.34   36.81   36.71   36.77                
      36.22   36.41   36.36   36.59   36.23 1:13.14                
      36.30   36.52   36.62   36.50   36.27   36.10   36.16   36.14
      36.33   36.31   36.14   36.55   36.21   36.49   36.32   36.28
      35.38
  3 Deutch, Silver J          JR Busdt                     NT   20:13.68   16  
      33.66   36.90   37.79   37.49   38.15   37.28   37.41   37.41
      37.13   37.16   37.50   37.41   36.96   37.05   37.10   36.70
      36.92   36.69   36.96   36.83   36.94   36.58   37.27   36.23
      36.62   36.44   36.46   36.67   36.44   36.29   36.15   35.95
      35.14
 
Event 32  Men 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Byers, Ben                JR Wes                 16:04.36   17:00.97   20  
      26.83   29.85   31.00   30.91   30.94   31.15   31.20   31.42
      31.18   31.25   31.29   31.49   31.68   31.46   31.45   31.51
      31.19   31.24   31.27   31.06   31.33   31.27   31.30   31.42
      30.39   30.57   30.90   30.97   30.96   31.09   30.80   31.05
      29.55
  2 Mitchell, Rob             SR Wes                 16:35.64   17:01.79   17  
      28.07   30.25   30.77   30.77   30.95   31.04   31.13   31.00
      31.33   31.23   31.38   31.32   31.40   31.48   31.46   31.23
      31.21   31.15   31.03   31.07   31.37   31.23   31.19   31.21
      31.24   31.21   30.96   31.06   31.01   30.88   30.68   30.58
      29.90
  3 Grossman, Hal             JR Busdt               16:45.55   17:27.78   16  
      28.12   30.67   30.49   30.84   31.18   31.11   31.22   30.99
      31.69   31.22   31.54   31.80   31.41   31.98   31.87   31.80
      32.02   31.96   31.27   31.16   33.46   32.87   32.70   32.80
      32.78   32.81   33.17   32.72   33.13   32.69   32.19   31.16
      30.96
  4 Lovett, Tom               SO Wes                 16:40.75   17:39.29   15  
      28.47   31.42   32.04   32.37   32.70   32.72   32.43   32.56
      32.72   32.40   32.46   32.23   32.32   32.25   32.34   32.02
      32.11   32.13   32.22   32.18   32.11   32.37   32.20   32.08
      32.46   32.24   32.52   32.41   32.37   32.74   32.46   31.76
      29.48
  5 Murphy, Seth              FR Wes                 16:41.00   17:39.85   14  
      28.93   30.92   32.01   32.06   32.40   32.38   32.43   32.43
      33.07   32.47   32.64   32.49   32.15   32.69   32.37   32.24
      32.18   31.97   32.09   32.41   32.65   32.41   31.94   32.50
      32.28   32.27   33.34   32.30   32.33   32.48   31.94   31.57
      29.51
  6 Morse, Bobby              FR Busdt               18:58.97   19:14.00   13  
      33.66   36.90   37.79   37.49   38.15   37.28   37.41   37.41
      37.13   37.16   37.50   37.41   36.96   37.05   37.10   36.70
      36.92   36.69   36.96   36.83   36.94   36.58   37.27   36.23
      36.62   36.44   36.46   36.67   36.44   36.29   36.15   35.95
 
Event 33  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bethlahmy, Caitlin        FR Wes                  2:16.25    2:19.92   20  
      33.14   35.38   36.20   35.20                                
  2 Makowsky, Sharon          SR Busdt                2:22.28    2:22.97   17  
      34.66   36.00   36.25   36.06                                
  3 Koczo, Agnes              FR Wes                  2:25.34    2:23.81   16  
                      36.83   36.35                                
  4 Jones, Eliza              JR Wes                  2:25.40    2:26.59   15  
      35.09   37.09   37.78   36.63                                
  5 Gillig, Sarah             FR Wes                  2:26.34    2:28.93   14  
      35.75   37.75   38.08   37.35                                
  6 Lipka, Leah               FR Busdt                2:28.46    2:31.60   13  
      36.60   38.17   38.59   38.24                                
  7 Un, Ashley                FR Wes                  2:28.32    2:31.83   12  
      36.27   38.49   39.01   38.06                                
  8 Teneva, Tsveta            SO Busdt                2:29.75    2:35.00   11  
      36.43   39.26   40.25   39.06                                
 
Event 34  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hasty, Will               SO Wes                  2:03.25    2:07.80   20  
      29.56   32.29   33.25   32.70                                
  2 Rice, Nick                SO Busdt                2:09.13    2:09.48   17  
      30.36   32.50   33.14   33.48                                
  3 Walker, Andrew            FR Wes                  2:15.29    2:13.51   16  
      31.20   33.90   34.36   34.05                                
  4 Byers, Ben                JR Wes                  2:10.00    2:15.40   15  
      31.45   35.02   35.52   33.41                                
  5 Stein, Jeff               SO Wes                  2:11.64    2:16.05   14  
      31.96   34.37   35.73   33.99                                
  6 Gottesman, Craig          SO Busdt                2:18.38    2:17.74   13  
      32.82   35.20   35.54   34.18                                
  7 Becker, Chris             FR Wes                  2:12.87    2:18.00   12  
      31.77   35.03   35.77   35.43                                
  8 Tighe, Matt               SR Busdt                2:19.91    2:23.54   11  
      33.21   35.19   37.15   37.99                                
 
Event 35  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Krems, Kate               SO Wes                    56.37      56.91   20  
      27.81   29.10                                                
  2 Evans, Sarah              SR Busdt                  56.77      58.31   17  
      28.29   30.02                                                
  3 Koczo, Agnes              FR Wes                    58.05      58.55   16  
      28.17   30.38                                                
  4 Bethlahmy, Caitlin        FR Wes                    55.60      59.07   15  
      28.62   30.45                                                
  5 Jones, Eliza              JR Wes                    57.68      59.50   14  
      28.59   30.91                                                
  6 Anik, Lalin               SR Busdt                  58.07      59.78   13  
      28.92   30.86                                                
  7 Ecer, Ceylan              FR Busdt                1:00.88    1:00.15   12  
      28.78   31.37                                                
  8 Un, Ashley                FR Wes                    59.89    1:01.28   11  
      29.97   31.31                                                
  9 Gillig, Sarah             FR Wes                  1:00.64    1:01.82    9  
      29.89   31.93                                                
 10 Lipka, Leah               FR Busdt                1:00.14    1:01.99    7  
      29.51   32.48                                                
 11 Goldman, Lauren           SO Wes                    58.60    1:02.80    6  
      29.30   33.50                                                
 12 Roberts, Joanna           SR Busdt                1:01.79    1:02.99    5  
      30.56   32.43                                                
 -- Keating, Erin             FR Busdt                  59.48         DQ  
 
Event 36  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Devine, Dan               SR Wes                    49.26      49.99   20  
      23.92   26.07                                                
  2 Grossman, Hal             JR Busdt                  50.45      50.13   16.5
      24.21   25.92                                                
  2 Pepi, Mike                SO Wes                    49.10      50.13   16.5
      24.03   26.10                                                
  4 Tanz, Josh                SR Wes                    49.56      50.48   15  
      24.38   26.10                                                
  5 Berman, Todd              JR Busdt                  50.35      51.01   14  
      24.18   26.83                                                
  6 Lerman, Matt              JR Busdt                  50.98      51.24   13  
      24.49   26.75                                                
  7 Haley, John               JR Wes                    51.82      51.81   12  
      24.66   27.15                                                
  8 Zebrowski, Alec           SR Wes                    53.23      52.51   11  
      25.15   27.36                                                
  9 McCue, Will               SR Wes                    51.72      52.99    9  
      25.73   27.26                                                
 10 Rubin, Mike               FR Busdt                  53.46      53.00    7  
      25.52   27.48                                                
 11 Mitchell, Rob             SR Wes                    50.85      53.39    6  
      25.90   27.49                                                
 12 Donne, Matt               JR Wes                    53.85      53.41    5  
      25.55   27.86                                                
 13 Morse, Bobby              FR Busdt                  53.32      53.43    4  
      25.80   27.63                                                
 14 Becker, Chris             FR Wes                    51.76      53.59    3  
      26.18   27.41                                                
 15 Bach, Loren               SR Busdt                  53.71      54.64    2  
      26.27   28.37                                                
 16 Rice, Nick                SO Busdt                  52.92      54.88    1  
      25.76   29.12                                                
 17 Collins, Allan            SO Wes                    52.35      55.15  
      26.03   29.12                                                
 18 Underwood, Erik           FR Wes                    54.73      55.69  
      26.45   29.24                                                
 19 Gottesman, Craig          SO Busdt                  56.13      57.47  
      27.48   29.99                                                
 20 Hasty, Will               SO Wes                    52.26      58.05  
      27.04   31.01                                                
 21 Wendum, LJ                FR Busdt                1:04.60    1:06.24  
      31.85   34.39                                                
 
Event 37  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shapiro, Amanda           SO Wes                  2:26.83    2:36.26   20  
      34.17   39.19   41.28   41.62                                
  2 Deutch, Silver J          JR Busdt                2:42.28    2:42.81   17  
      38.20   41.02   42.17   41.42                                
  3 Bollinger, Carly          FR Wes                  2:32.00    2:43.04   16  
      37.29   41.81   42.23   41.71                                
  4 Friedman, Erica           SR Busdt                2:48.28    2:49.63   15  
      37.91   42.44   44.20   45.08                                
  5 Nadas, Rachel             FR Busdt                2:49.93    2:50.15   14  
      39.69   43.92   43.48   43.06                                
  6 Pope-Obeda, Emily         FR Busdt                2:50.84    2:52.42   13  
      39.67   44.03   44.94   43.78                                
  7 Goldman, Lauren           SO Wes                  2:40.29    2:53.62   12  
      39.55   43.99   45.93   44.15                                
  8 Cindric, Britt            SO Busdt                2:43.02    2:54.44   11  
      38.21   44.63   45.75   45.85                                
 
Event 38  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davidson, Lev             SR Busdt                2:21.88    2:22.00   20  
      31.88   35.91   36.59   37.62                                
  2 Lerman, Matt              JR Busdt                2:21.70    2:28.84   17  
      32.89   37.00   38.60   40.35                                
  3 Stein, Jeff               SO Wes                  2:24.25    2:32.17   16  
      34.57   38.65   40.04   38.91                                
  4 Olivier, Cesar            SO Busdt                2:37.13    2:34.91   15  
      34.03   39.72   40.77   40.39                                
  5 Walker, Andrew            FR Wes                  2:36.78    2:36.94   14  
      36.14   40.13   40.24   40.43                                
  6 Wons, Jon                 FR Busdt                2:44.60    2:43.26   13  
      34.98   41.24   43.37   43.67                                
  7 Zebrowski, Alec           SR Wes                  2:40.26    2:45.58   12  
      35.73   41.52   44.45   43.88                                
  8 Altneu, Eric              JR Wes                  2:35.40    2:50.56   11  
      35.72   42.22   45.69   46.93                                
 
Event 39  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Krems, Kate               SO Wes                  2:14.24    2:16.12   20  
      29.58   33.69   35.99   36.86                                
  2 Makowsky, Sharon          SR Busdt                2:15.57    2:21.76   17  
      31.15   35.18   37.15   38.28                                
  3 Bollinger, Carly          FR Wes                  2:15.00    2:25.40   16  
      31.89   36.83   38.04   38.64                                
  4 Canals, Giselle           SO Wes                  2:24.25    2:32.34   15  
      32.66   38.88   40.30   40.50                                
  5 DeKay, Keara              SO Busdt                2:29.12    2:33.20   14  
      34.12   38.27   40.58   40.23                                
  6 Alter, Zahava             SO Busdt                2:32.79    2:39.95   13  
      34.24   41.46   43.33   40.92                                
  7 Jackel, Carissa           SR Busdt                2:48.80    2:51.30   12  
      37.26   43.57   45.30   45.17                                
 
Event 40  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tanz, Josh                SR Wes                  2:00.45    2:06.11   20  
      27.41   31.25   33.30   34.15                                
  2 Schleusener, Luke         JR Wes                  2:18.67    2:13.30   17  
      30.08   33.62   34.04   35.56                                
  3 Murphy, Seth              FR Wes                  2:04.28    2:16.34   16  
      28.78   33.42   36.92   37.22                                
  4 Eskow, Jon                SO Busdt                2:16.33    2:17.50   15  
      29.78   34.65   36.17   36.90                                
  5 Donne, Matt               JR Wes                  2:14.46    2:23.17   14  
      29.17   34.54   38.80   40.66                                
  6 Collins, Allan            SO Wes                  2:12.35    2:23.98   13  
      28.86   34.78   39.78   40.56                                
 
Event 41  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wesleyan University  'A'                          3:48.47    3:51.45   40  
     1) Krems, Kate SO                  2) Jones, Eliza JR                
     3) Koczo, Agnes FR                 4) Shapiro, Amanda SO             
       28.16    57.47    28.03    58.70    27.14    57.86    27.10    57.42
  2 Brandeis University  'A'                          3:53.85    3:59.49   34  
     1) Rea, Charlotte                  2) Anik, Lalin SR                 
     3) Makowsky, Sharon SR             4) Evans, Sarah SR                
       28.66    59.84    28.29  1:00.44    28.80  1:00.19    28.00    59.02
  3 Wesleyan University  'C'                          4:00.00    4:06.29   32  
     1)                                 2) Canals, Giselle SO             
     3) Bollinger, Carly FR             4)                                
       29.67  1:01.54    29.58  1:02.37    29.70  1:01.64    28.79  1:00.74
  4 Wesleyan University  'B'                          3:58.19    4:11.79   30  
     1) Bethlahmy, Caitlin FR           2) Goldman, Lauren SO             
     3) Gordon, Amanda JR               4) Kuzon, Aniela SO               
       28.74    59.18    28.04    59.94    32.12  1:10.74    15.80  1:01.93
  5 Brandeis University  'C'                          4:06.20    4:23.49   28  
     1) Teneva, Tsveta SO               2) Keating, Erin FR               
     3) Deutch, Silver J JR             4) DeKay, Keara SO                
       32.13  1:08.84    29.95  1:07.33    30.43  1:03.61    30.69  1:03.71
  6 Brandeis University  'B'                          4:01.42    4:30.56   26  
     1) Roberts, Joanna SR              2) Lipka, Leah FR                 
     3) Ecer, Ceylan FR                 4) Cindric, Britt SO              
       30.79  1:03.98    29.94  1:02.88    27.71    59.62  1:00.65  1:24.08
 
Event 42  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wesleyan University  'A'                          3:16.50    3:23.02   40  
       25.40    50.48    23.93    50.78    24.33    51.79    23.17    49.97
  2 Brandeis University  'A'                          3:23.09    3:25.61   34  
     1) Berman, Todd JR                 2) Rubin, Mike FR                 
     3) Lerman, Matt JR                 4) Grossman, Hal JR               
       24.44    51.32    24.34    52.63    24.06    51.58    23.43    50.08
  3 Wesleyan University  'B'                          3:25.97    3:28.56   32  
       25.41    52.25    24.78    52.29    24.22    51.51    24.55    52.51
  4 Brandeis University  'B'                          3:33.02    3:31.55   30  
     1) Rice, Nick SO                   2) Davidson, Lev SR               
     3) Morse, Bobby FR                 4) Gottesman, Craig SO            
       24.88    52.62    24.39    51.83    25.23    53.61    24.54    53.49
  5 Wesleyan University  'C'                          3:28.00    3:35.24   28  
       26.97    55.92    24.97    52.53    25.59    54.84    24.61    51.95
  6 Brandeis University  'C'                          3:44.79    3:43.06   26  
     1) Bach, Loren SR                  2) Olivier, Cesar SO              
     3) Tighe, Matt SR                  4) Eskow, Jon SO                  
       25.90    53.88    25.01    55.12    26.30    59.64    25.40    54.42
 
Event 43  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rea, Charlotte               Busdt                     NT     191.10   20  
  2 Bergantz, Tizzy              Bentley                   NT     180.10   17  
  3 Houghton, Jessica         SO Wes                       NT     178.95   16  
  4 Kaufman, Katrina             Bentley                   NT     161.80   15  
  5 Faria, Kaitie                Bentley                   NT     151.50   14  
  6 Lifka-Riselman, Ali          Busdt                     NT     150.25   13  
  7 Uhmeyer, Kristin             MIT                       NT     146.10   12  
  8 Cruz, Lauren              FR Wes                       NT     109.10   11  
 
Event 44  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilkinson, Dave           FR Wes                       NT     212.05   20  
  2 Reese, Kyle                  Bentley                   NT     200.80   17  
  3 Donahue, Brian               Bentley                   NT     149.25   16  
  4 Hamzelou, Ashkan             Busdt                     NT     101.70   15  
 
Event 45  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rea, Charlotte               Busdt                     NT     219.70   20  
  2 Kaufman, Katrina             Bentley                   NT     172.05   17  
  3 Bergantz, Tizzy              Bentley                   NT     167.55   16  
  4 Houghton, Jessica         SO Wes                       NT     156.60   15  
  5 Faria, Kaitie                Bentley                   NT     151.70   14  
  6 Uhmeyer, Kristin             MIT                       NT     151.65   13  
  7 Lifka-Riselman, Ali          Busdt                     NT     118.85   12  
 
Event 46  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilkinson, Dave           FR Wes                       NT     200.55   20  
  2 Reese, Kyle                  Bentley                   NT     193.30   17  
  3 Donahue, Brian               Bentley                   NT     135.55   16  
  4 Hamzelou, Ashkan             Busdt                     NT      90.55   15