Student Affairs - Dean's Office

Academic Scholarships, Fellowships and Prizes

2011 Recipients

Previous Recipients

Click here for descriptions of the Academic Scholarships, Fellowships and Prizes.

Sophie Ackoff 2011

  • Robert Schumann Distinguished Student Award

Naakai Addy 2012

  • Lipsky Prize

Teju Adisa-Farrar 2013

  • Limbach Prize
  • Social Activist Award
  • Wesleyan Black Alumni Council Memorial Prize

Solomon Adler 2011

  • Dutcher Prize
  • Watson Fellowship

Syed Mohommad Kumail Akbar 2012

  • Service Careers Fellowship

Margaret Aldredge 2011

  • Scott Prize--Romance Languages and Literatures

Jalen Alexander 2014

  • First-Year Leadership Award

Matthew Alexander 2012

  • College of Letters Short Story Prize

Alaina Aristide 2011

  • Fulbright Fellowship
  • Scott Prize--Romance Languages and Literatures

Camara Awkward-Rich 2011

  • Reed Prize
  • Sarah Hannah Prize (Honorable Mention)

Ellen Bartolini 2011

  • Holzberg Fellowship

Miranda Becker 2011

  • David Morgan Prize

Malik Ben-Salahuddin 2013

  • Shu Tokita Prize

Miranda Berry 2011

  • White Prize

Joyous Bey 2012

  • Service Careers Fellowship

Garrett Blank 2011

  • Plukas Teaching Apprentice Award
  • White Prize

Arion Blas 2011

  • Plukas Prize
  • White Prize
  • Wilde Prize

Amy Block 2013

  • Snopes Fiction Prize

Abraham Bobman 2011

  • Anna Julia Cooper Prize

Hannah Bourne 2011

  • Mary and John Sease Prize

Robert Boutelle 2011

  • Bradley Prize

David Brunelli 2012

  • Scott Prize--Arabic Studies

Miles Bukiet 2011

  • Robert Schumann Distinguished Student Award

Conor Byrne 2011

  • Frank Capra Prize
  • Stephen J. Ross Prize

Rachel Cabrera 2011

  • Akiva Goldsman Prize in Screenwriting

Alexander Cantrell 2014

  • Elizabeth Verveer Tishler Prize--Music

Hui Chang 2011

  • Peirce Prize

Saumya Chatrath 2013

  • Plukas Teaching Apprentice Award

Ali Chaudhry 2012

  • Peter Morgenstern-Clarren Social Justice Award
  • Plukas Teaching Apprentice Award
  • Service Careers Fellowship
  • Wesleyan Memorial Prize
  • White Prize

Patrick Chiarawongse 2013

  • Plukas Teaching Apprentice Award

Yulhee Cho 2011

  • Mann Prize

Jessica Chukwu 2011

  • Dr. Neil Clendeninn Prize

Alison Cies 2011

  • Davenport Prize
  • Fulbright Fellowship
  • Senior Leadership Award
  • Skirm Prize

Jesse Coburn 2009

  • German Academic Exchange Service Fellowship

Ryan Coffey 2011

  • Scott Biomedical Prize

Hayley Corson-Rikert 2011

  • Mary and John Sease Prize

Ian Coss 2011

  • Leavell Memorial Prize--Music

Charlotte Cottier 2012

  • Nancy Campbell/National Trust for Historic Preservation Summer Internship Program

Theresa Crain 2012

  • Chekhov Fiction Prize

Rachel Cross 2012

  • Olin Fellowship

Sean Curtice 2012

  • Service Careers Fellowship

Kevin Curtin 2013

  • Plukas Teaching Apprentice Award

Katelin daCruz 2011

  • Walkley Prize

Na Le Dang 2011

  • Hawk Prize

Sanchaita Das GRAD

  • Peterson Fellowships

Dominick DeJoy 2011

  • Robins Memorial Prize

Lucia De La Presa Pothier 2011

  • Robert S. Lynd Award

Jaynice Del Rosario 2011

  • Janina Montero Prize

Corey Dethier 2012

  • Sarah Hannah Prize (Honorable Mention)

Laurel Dezieck 2011

  • Sehlinger Prize

Katie DiBona 2011

  • Carol B. Ohmann Memorial Prize

Lindsay Dittman 2014

  • Cole Prize

Andrew Dominguez 2012

  • Plukas Teaching Apprentice Award

Matthew Donahue 2014

  • Cole Prize

Shane Donahue 2014

  • Chadbourne Prize

Christopher Doucette 2011

  • Hawk Prize

Claire Dougherty 2013

  • Sarah Hannah Prize (Honorable Mention)

Liudmila Dzhekieva GRAD

  • Peterson Fellowships

Prince Emenalo 2013

  • Bruner Freshman Improvement Prize

Amanda Faraone 2011

  • Herbert H. Hyman Prize

Scott Farmer 2013

  • Shu Tokita Prize

Jeremy Fehr 2013

  • Robertson Prize

Lauren Feld 2011

  • Holzberg Fellowship

Barbara Fenig 2011

  • College of Letters Short Story Prize

Lillian Fesler 2011

  • White Prize

Austen Fiora 2012

  • Chekhov Fiction Prize

Adam Fishman 2012

  • Service Careers Fellowship

Eli Fox-Epstein 2011

  • Senior Prize in Computer Science

Jesse Friedman 2011

  • Baden-Wurttemberg--Connecticut Sister State Exchange

Rebecca Friendly 2011

  • Davenport Prize

Laird Gallagher 2011

  • Kevin Echart Memorial Book Prize
  • Wise Prize

Piers Gelly 2013

  • Snopes Fiction Prize

Guy Geyer 2013

  • Barry M. Goldwater Scholarship (Honorable Mention

Rachel Goodman 2012

  • Annie Sonnenblick Writing Award
  • Chekhov Fiction Prize
  • Olin Fellowship

Menherit Goodwyn 2011

  • Dr. Neil Clendeninn Prize

Lee Gottesdiener 2012

  • Silverman Prize

Jordan Greene 2012

  • Plukas Teaching Apprentice Award

Lindsey Grimes 2012

  • Chekhov Fiction Prize

Caitlyn Grudzinski 2013

  • Plukas Teaching Apprentice Award

Alix Haber 2011

  • Christopher Brodigan Fund Award

Deborah Hall 2011

  • Clark Fellowship

Paul Hanakata 2014

  • Johnston Prize

Silvia Hansel 2011

  • Gay, Lesbian, and Sexuality Studies Prize

Nathaniel Hartman GRAD

  • Barry Kiefer Prize

Charlotte Hauser 2013

  • Boylan Award (Honorable Mention)
  • Herbert Lee Connelly Prize

Rashedul Haydar 2014

  • Johnston Prize

Audrey Haynes 2012

  • James T. Gutmann Field Studies Scholarship

Eleni Healey 2011

  • Heideman Award

Joseph Heller 2011

  • Scott Prize--Asian Languages and Literatures

Ruby Hernandez 2011

  • Roger Maynard Award

Elias Hetko 2011

  • Scott Prize--Russian and East European Studies

Celia Hollander 2011

  • Jessup Prize

Charles Horne 2012

  • Condil Award

Abigail Horton 2011

  • NNK Award

Jack Hoskins 2012

  • John W. Macy Summer Internship in Public Administration
  • Service Careers Fellowship

Maegan Houang GRAD

  • Olin Fellowship

James Hounsell 2011

  • Plukas Prize
  • Plukas Teaching Apprentice Award
  • White Prize

Allison House 2011

  • Spinney Prize

Susan Howe 2011

  • Sherman Prize--Classical Studies

Christian Hoyos 2011

  • Scott Prize--Romance Languages and Literatures
  • Walkley Prize

Jordana Hoyt 2011

  • David Morgan Prize

Melanie Hsu 2013

  • Olin Fellowship

Yuegao Huang GRAD

  • Tishler Teaching Award

Solveig Hubbard 2011

  • Mann Prize

Jesse Humm 2012

  • Elizabeth Verveer Tishler Prize--Music

Jourdan Khalid Hussein 2011

  • Skirm Prize

Emily Iversen 2011

  • Joan W. Miller Prize

Marsha Jean-Charles 2011

  • Vanguard Prize

Fielder Jewett 2011

  • Grant/Wilcox Prize
  • Stephen J. Ross Prize

Zoe Jick 2011

  • Needler Prize
  • Trench Prize

Kristine Johnson 2011

  • Lipsky Prize

Marshall Johnson 2011

  • Littell Prize

Julia Jonas-Day 2012

  • Service Careers Fellowship

DonChristian Jones 2012

  • Wesleyan Black Alumni Council Memorial Prize

Joella Jones 2011

  • Erness Brody Prize

Kent Jones 2011

  • College of Letters Short Story Prize

Samuel Kalish 2013

  • Robertson Prize

Anna Katten 2011

  • Frances M. Sheng Prize

Matthew Katz 2011

  • White Prize

Sinead Keogh 2014

  • CRC Award

Alexandra Ketchum 2012

  • White Fellowship--History

Lindsay Keys 2011

  • Jessup Prize

Della Keyser 2011

  • Robins Memorial Prize

Aaron Khandros 2013

  • Olin Fellowship

Aditi Kini 2013

  • Olin Fellowship

Zachary Kirwood 2012

  • Service Careers Fellowship

David Kishpaugh 2011

  • American Institute of Chemists Award

Arielle Knight 2011

  • Erness Brody Prize

Davis Knittle 2011

  • Butterfield Prize
  • Reed Prize
  • Sarah Hannah Prize
  • W.E.B. DuBois Prize
  • Watson Fellowship

Emily Kossow 2011

  • Christopher Brodigan Fund Award
  • Walkley Prize

William Krieger 2011

  • Beulah Friedman Prize
  • Blankenagel Prize
  • Fulbright Fellowship

Lauren Kuhlik 2011

  • College of Letters Short Story Prize

Thomas Kuntz 2012

  • American Chemical Society Analytical Award
  • Siver Scholarship

Benjamin LaFirst 2011

  • Fulbright Fellowship
  • Prentice Prize

Matthew Larkin 2011

  • Jessup Prize

Rhee Soo Lee 2011

  • Spurrier Award

Yannick LeJacq 2011

  • Gay, Lesbian, and Sexuality Studies Prize
  • Meyer Prize

Sophia Levan 2012

  • Herbert Lee Connelly Prize (Honorable Mention)
  • Martius Yellow Award

Michael LeVine 2011

  • Scott Biomedical Prize

Han Hsien Liew 2012

  • David A. Titus Memorial Prize

Yuehao Lin 2011

  • Plukas Teaching Apprentice Award

Zin Lin 2012

  • Karl Van Dyke Prize
  • Weller Prize

Randy Linder 2013

  • Siver Scholarship

Elizabeth Ling 2011

  • Scott Prize--Asian Languages and Literatures

Isabella Litke 2012

  • John W. Macy Summer Internship in Public Administration

Leonid Liu 2014

  • Heideman Award

Nathan Mackenzie 2012

  • Olin Fellowship

Xu Maisano GRAD

  • Barry Kiefer Prize

Eric Mandell 2011

  • Rich Prize

Kaitlin Martin 2011

  • Fulbright Fellowship

Samuel Masur 2012

  • Karl Van Dyke Prize

Rosa McElheny 2011

  • Elizabeth Verveer Tishler Prize--Art

Kevin McKeown 2011

  • Ingraham Prize

Daniel McNeish 2011

  • Walkley Prize

Rachel Merzel 2012

  • Silverman Prize

Adam Michael 2011

  • Littell Prize

Christopher Michael 2011

  • Plukas Teaching Apprentice Award
  • White Prize

William Miller 2013

  • Chekhov Fiction Prize

David Mingolla 2011

  • Mann Prize

William Monson 2011

  • Plukas Prize
  • Plukas Teaching Apprentice Award
  • White Prize

Colin Moreshead 2011

  • Frances M. Sheng Prize

Kelly Morgan 2011

  • Christopher Brodigan Fund Award
  • Mann Prize

Matthew Motta 2013

  • Parker Prize

Sarah Moustafa 2011

  • Heideman Award
  • Scott Biomedical Prize

Prashant Mukhopadhyay 2012

  • Siver Scholarship

Jonathan Myers 2011

  • Gwen Livingston Pokora Prize

Peter Myers 2013

  • Snopes Fiction Prize

Fludiona Naka 2011

  • Bridge Builder Award
  • Health Education Prize
  • Leonard Prize

Yun Seong Nam 2013

  • Karl Van Dyke Prize

Juliet Nebolon 2011

  • M.G. White Prize

Joshua Neitzel 2014

  • Sherman Prize--Math

Madeleine Neufeld 2012

  • Service Careers Fellowship

Kennedy Odede 2012

  • Wesleyan Memorial Prize

Yushi Ohmori 2011

  • Plukas Teaching Apprentice Award

Oluwaremilekun Ojurongbe 2014

  • Damain Garth Reeves Memorial Book Prize

Satomi Okada 2011

  • P. L. Kellam Prize

Anya Olsen 2011

  • Baden-Wurttemberg--Connecticut Sister State Exchange
  • Scott Prize--German Studies

Aaron Paige GRAD

  • Fulbright Fellowship

Jong Wook Park 2012

  • Plukas Teaching Apprentice Award

Olivia Parkes 2011

  • Boylan Award

Jonathan Patten 2011

  • College of Letters Short Story Prize
  • Horgan Prize (Honorable Mention)
  • Wesleyan Fiction Award (Honorable Mention)

Max Perel-Slater 2011

  • Christopher Brodigan Fund Award

Sergei Pourmal 2011

  • Hawk Prize

Joseph Rabison 2011

  • Thorndike Prize

CaVar Reid 2011

  • Heideman Award
  • Vanguard Prize

Kayla Reiman 2014

  • Samuel C. Silipo Prize

Marina Reza 2013

  • Reed Prize (Honorable Mention)

Eunju Rho 2012

  • Plukas Teaching Apprentice Award
  • White Prize

Natalie Robichaud 2014

  • Susan Frazer Prize

Hannah Robinson 2011

  • Hawk Prize

Glamildi Rondon 2012

  • Service Careers Fellowship

Grace Ross 2012

  • Monroe Prize

Elias Rothblatt 2012

  • Clee Scholarship

Cameron Rowland 2011

  • Elizabeth Verveer Tishler Prize--Art

Tatiana Sabin 2011

  • Dr. Neil Clendeninn Prize

Sophia Sadinsky 2011

  • Mann Prize

Andras Sagi 2014

  • Ayres Prize
  • CRC Award

Brenna Sansom 2013

  • Plukas Teaching Apprentice Award
  • Robertson Prize

Reed Sarney 2012

  • Briggs Prize
  • Rae Shortt Prize

Paul Schaffel 2012

  • White Fellowship--History

Joseph Schindler 2012

  • Karl Van Dyke Prize

Zachary Schonfeld 2013

  • Olin Fellowship

Ariel Schwartz 2012

  • Wesleyan Memorial Prize

Justin Schwartz 2011

  • White Prize

Christopher Scott 2011

  • Carol B. Ohmann Memorial Prize

Joanna Seirup 2011

  • Giffin Prize
  • Walkley Prize

Ryan Sheldon 2013

  • Snopes Fiction Prize

Boris Sheludko 2011

  • American Chemical Society Connecticut Valley Section Award

Ross Shenker 2011

  • Needler Prize

Emma Sherr-Ziarko 2011

  • Rachel Henderson Theater Prize

Leah Shesler 2011

  • George H. Acheson and Grass Foundation Prize in Neuroscience
  • Thorndike Prize

William Solomon 2013

  • Horgan Prize

Samantha Sommers 2009

  • Winchester Fellowship

Julian Sonnenfeld 2011

  • Roger Maynard Award

Bradley Spahn 2011

  • Briggs Prize

Joel Specter 2011

  • Rice Prize

Alexander Speiser 2013

  • Snopes Fiction Prize

Augustus Spelman 2011

  • Leavell Memorial Prize--Film

Demetria Spinrad 2011

  • College of Letters Short Story Prize

Mishala Spruijt 2011

  • Scott Biomedical Prize

Alessandra Stachowski 2011

  • Fulbright Fellowship

Catherine Steidl 2011

  • Baden-Wurttemberg--Connecticut Sister State Exchange
  • Blankenagel Prize

Jessica Steinke 2010

  • Christopher Brodigan Fund Award

Mathew Stinson 2012

  • Plukas Teaching Apprentice Award

Zachary Sulsky 2013

  • Elizabeth Verveer Tishler Prize--Music

Adion Sutherland 2013

  • Vanguard Grant

Anna Swartz 2013

  • Wesleyan Fiction Award

Amanda Sweeney 2011

  • Spinney Prize

Chelsea Swete 2011

  • White Prize

Jeffrey Tanenbaum 2012

  • Plukas Teaching Apprentice Award

Rachel Tecott 2011

  • Davenport Prize

Lily Thalheimer 2011

  • Scott Prize--Romance Languages and Literatures

Darren Thomason 2011

  • Plukas Teaching Apprentice Award

David Thompson 2011

  • Rich Prize

Henry Thornhill 2011

  • Ingraham Prize

Lydia Tomkiw 2011

  • Herbert Lee Connelly Prize (Honorable Mention)

Naomi Tudhope 2011

  • Scott Prize--Asian Languages and Literatures

Kelsey Tyssowski 2011

  • George H. Acheson and Grass Foundation Prize in Neuroscience
  • Hawk Prize
  • William Firshein Prize

Stephanie Ullmann 2011

  • Geraldine J. Murphy Prize

Gabriel Urbina 2013

  • Snopes Fiction Prize

Carlo Urmy 2011

  • Beulah Friedman Prize

Fanny Valentin 2011

  • Davenport Prize

Margaret Vasu 2012

  • Plukas Teaching Apprentice Award

Brian Velsor 2011

  • NNK Award

Kanyakrit Vongkiatkajorn 2013

  • Herbert Lee Connelly Prize

Miles Watkins 2012

  • John W. Macy Summer Internship in Public Administration

We SLAM

  • Exceptional Program Award
  • Outstanding Collaboration Award

Gabrielle Weinrott 2011

  • Mann Prize

Mary Weir 2011

  • College of Letters Short Story Prize

Wesleyan Students for Disability Rights

  • Student Organization of the Year

Carl West 2011

  • Bertman Prize

West Indian Student Association

  • Mosaic Award

Sarah White 2011

  • Bradley Prize

Alex Wilkinson 2013

  • Snopes Fiction Prize

Robert Wohl 2011

  • Butler Prize
  • Herbert H. Hyman Prize

James Wong 2011

  • Frances M. Sheng Prize

Wan Jun Yang 2011

  • Karl Van Dyke Prize
  • White Prize

Ga Eun Yoo 2014

  • Susan Frazer Prize

Michael Yu 2011

  • Freeman Prize

Shuran Zhang 2012

  • Plukas Teaching Apprentice Award

Boyuan Zhong 2014

  • Susan Frazer Prize

Leia Jane Zidel 2012

  • Reed Prize (Honorable Mention)

Andrew Zingg 2012

  • Olin Fellowship